Author Topic: RS232 комуникација со PIC 16f628  (Read 1540 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а на 2400 бауди работи ова?Ај ќе го пробам дека имам јас ПИЦ и микроБејзик(книга немам)! :P :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да да на толку работи :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а на 2400 бауди работи ова?Ај ќе го пробам дека имам јас ПИЦ и микроБејзик(книга немам)! :P :D

луѓе што се тоа бауди?? првпат слушам за тоа... :-\
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а на 2400 бауди работи ова?Ај ќе го пробам дека имам јас ПИЦ и микроБејзик(книга немам)! :P :D

луѓе што се тоа бауди?? првпат слушам за тоа... :-\

Стара едниница за проток на податоци, се има користено во првите dial-up модеми, 1 baud е еден бит (не е баш најточна еквиваленција, ама наблиска е), ама се користел само во означувањето на брзината на трансферот на податоци меѓу модеми ;). Значи 2400 bauds се всушност 2400 бити односно 600 бајти во секунда ;). На времето (пред околу 20 и кусур години), кога „шема“ биле BBS-ите (Bulletin Board System, нешто слично на денешниот IRC), да имаш модем со брзина од 2400 baud било фантазија ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
еј имам слушнато за BBS, што поточно е тоа? како како ИРЦ? ако може пиши, што е тоа, програм клиент и сервер или?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
фала за објањнувањетоо :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
еј имам слушнато за BBS, што поточно е тоа? како како ИРЦ? ако може пиши, што е тоа, програм клиент и сервер или?

На chat се разбравме, барем така мислам, ако сакате и тука ќе пишам, не е проблем, само не во ваа секција, во „Слуајни муабети“, или ако сакате отворете посебна тема за BBS ;). Може да стои во историја на електрониката бидејќи веќе BBS-и не се користат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
хаха, најголем baud rate што можам да наместам е 256.000 :), а најмала 110 ;)
така да може да се достигне голем проток на податоци со овај метод
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Девил оваа твоја програма,не иста како во примерите во микроБејзик што ги даваат?
Мене на иста ми личи.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
туак негде е
првобитно требаше да е нешто како на гоце ама со тастерчиња ако се прицни нешто да се пушти порака
ама имав некој проблем незнам што му беше и го оставив до тука само :)
тој дел ист е со тој од примерите
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
го направив ова на Гоце.Го поврзав со PIC16F877, и работи.Одлично е ова. ;D ;D