Author Topic: Easy Pic 6 да или не ?  (Read 1360 times)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Easy Pic 6 да или не ?
« Opened on 03.01.2011, Monday, 01:43:05 »
Дечки подолго време го меркам и сакам да го купам Easy Pic 6, ама сакам и ваше мислење за него бидејки и не е баш ефтин...па што викате да гозимама или не ? :) :) ??? ::)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Easy Pic 6 да или не ?
« Reply #1 on 03.01.2011, Monday, 07:45:38 »
јас не се разбирам многу во овии работи само како надополнување еве што најдов за уредот нека коментираат поискусните  ;)

ME-EASY PIC6 – Развоен систем



ПРОИЗВОД НА ДЕНОТ!!!

MikroElektronika – EasyPIC6 Развоен систем. Одлично опремена плоча, за развивање на апликации со PIC микроконтролери (се испорачува со PIC16F887). Системот има USB2.0 програматор со интегриран mikroICD дебагер и многу други периферни единици. Обезбедува 8 различни подножја за PIC микроконтролери во DIP40, 28, 20, 18, 14, 8 куќишта, кои дозволуваат соодветните микроконтролери да се монтираат директно на развојната плоча. EasyPIC6 има вграден PICflash програматор со mikroICD поддршка, кој може да го користите за да го снимите HEX фајлот во микроконтролерот. mikroICD (In-Circuit-Debugger) е внатрешна компонента од програматорот за тестирање и дебагирање на програми во реално време. mikroICD софтверот е интегриран во сите компајлери на микроЕлектроника. Создадена за млади или искусни електроничари, за ентузијасти и истражувачи!

    Цена: 7,197.00 ден со ддв
    на 24 рати x 341.00 ден
можно е цената да не е таа  :)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Easy Pic 6 да или не ?
« Reply #2 on 03.01.2011, Monday, 08:05:40 »
Ja да би имал пари имаше уште одма да ја земам ама јок,сега за сега ќе си направам едно програматорче со 2550 и тераме,е после кога ќе поднаучам повеќе за микроконтролерите е тек тогаш ќе земам вакво,џабе да не фаќа прашина :D :D :D Прашај го ти SKOLS што мисли ;) ;D Ако имаш пари,и ти се даваат јас би рекол да си земеш едно вакво,и онака ова еднаш се купува ;) :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Easy Pic 6 да или не ?
« Reply #3 on 03.01.2011, Monday, 10:49:25 »
Ако планираш да се занимаваш со пикови земи го, ќе ти користи за тестирање и учење ако не знаеш да програмираш, само ќе треба да научиш некој јазик од микроелектроника , микроЦ микро бејзик или микро паскал, пошто потешко ќе ти оди со други јазици, ќе треба да конвертираш во хекса, па да од таму преку програматор да го програмираш... се на се многу време, а од нивниот дебагер со еден клик се претвора се тоа и се програмира :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Easy Pic 6 да или не ?
« Reply #4 on 03.01.2011, Monday, 15:03:26 »
Ако планираш да се занимаваш со пикови земи го, ќе ти користи за тестирање и учење ако не знаеш да програмираш, само ќе треба да научиш некој јазик од микроелектроника , микроЦ микро бејзик или микро паскал, пошто потешко ќе ти оди со други јазици, ќе треба да конвертираш во хекса, па да од таму преку програматор да го програмираш... се на се многу време, а од нивниот дебагер со еден клик се претвора се тоа и се програмира :)

Малку е off-topic, но бидејќи гледам дека начнавте, викам ај да си прашам. Можам ли во MikroC да пишувам firmware за PIC-овите и после да го конвертирам во .hex и да го load-ам преку PICkit 2 Clone-от во микроконтрлерот? Дека Pascal-от и C-то ми се најблиски, Basic го учев, ама многу одамна и некако ми е неоптимизиран за вакви работи, затоа и планирав со C да почнам, само што не знам кој IDE да го исберам за C :S. Малку помош ако може ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Easy Pic 6 да или не ?
« Reply #5 on 03.01.2011, Monday, 15:14:43 »
да може и тоа да се прави :)
за софтвер имаш од микроелктроника микро Ц, но види сега, имаш и од микрочип па ако ти оди добро Ц одбери си го од микрочип имаш повеќе можности (сепак нивни си е ) Hi-tech C или MPLAB C мислам дека се викаше, плус поддржува PK2 па директно ќе ти оди програмирањето
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Easy Pic 6 да или не ?
« Reply #6 on 03.01.2011, Monday, 15:34:04 »
да може и тоа да се прави :)
за софтвер имаш од микроелктроника микро Ц, но види сега, имаш и од микрочип па ако ти оди добро Ц одбери си го од микрочип имаш повеќе можности (сепак нивни си е ) Hi-tech C или MPLAB C мислам дека се викаше, плус поддржува PK2 па директно ќе ти оди програмирањето

Сум прбал со таа новата верзија на MPLAB, не го препознава PICkit 2 Clone-от :S. Инаку и јас се надевав дека така ќе можам, ама не може, само програматорот за PICkit 2 Clone-от (онаа верзијана 2.61 мислам дека беше) го препознава PICkit 2 Clone-от како валиден PICkit 2, MPLAB не го препознава (барем не 8-цата, не знам за постарите верзии, некој ишуваше дека постарите верзии го препознавале, ама не можам да ги најдам :S, мислам дека 6-ката као демек го препознавал Clone-от како валиден PICkit 2-ка).

Инаку Hi-Tech C е compiler само, не е развојна околина, MPLAB-от само го користи како компајлер ;).

Е сега имам еден проблем, кога го имав инсталирано и PICkit 2 и MPLAB истовремено, се јави некој проблем, можно е дека и двата бараат USB конекции за нивните развојни околини, па си пречат еден на друг, можеби и верзиите да имаа некоја некомпатибилност, искрено не знам што може да е проблемот, но знам дека MPLAB не сеакаше да се подигне кога на истата машина го имавинсталирано и софтверот за PICkit 2-ката (мислам на 8-цата). Можеби не требаше да ја инсталирам поддршката за развојните околини (ICD, PICkit, инт.), па тогаш немаше да има проблем, само ќе си го компајлирав firmware-от, ќе го испрограмирав со PICkit 2 софтверот и крај, ама јас мислев дека било кој IDE може да го препознае Clone-от како PICkit 2 (а после излезе дека не е така), па затоа и ја инсталирав поддршката за развојните околини. Ќе пробам да не ја инсталирам поддршката за развојните околини и да го „фурам“ MPLAB само како IDE, а да си го програмира со PICkit 2 софтверот, што искрено не ми пречи, само малку повеќе работа е, но тоа е тоа ;).

Ај ќе пробам да направам некоја комбинација, па ќе пишам во темата за PICkit 2 Clone дали Функционира, може и нешто како туториалче да направам како да го искомбинирате MPLAB со постарата верзија од PICkit 2 програматорот ;). Само да успеам да ги проработам и двата истовремено ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Easy Pic 6 да или не ?
« Reply #7 on 03.01.2011, Monday, 17:18:32 »
брате Мартине,да ти кажам дека ако го земеш ќе имаш проблеми.Дека јас во трета  година ние сега учиме и уште учиме по предметот дигитална електроника.За структурата на процесорот,рамови,регистри,изградба на процесори(CISC RISC концептот) итн.Сакам да кажам дека сега на мене се ми стана јасно во 3 година.А тебе,ти што си во друго училиште,нема да ти е јасно и ќе имаш проблеми.Ако ти имаш пари одма зимај го,но нема да ти биде лесно,тоа сакам да ти го кажам. ;D
А ова како развоен систем е многу добра околина,има се на неа.Дебугер,програматор,и најдоброто е ако напишеш програма можеш да ја видиш работата на развојниот.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: Easy Pic 6 да или не ?
« Reply #8 on 04.01.2011, Tuesday, 14:54:22 »
полека полека ке учам и ке го купам :))

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Easy Pic 6 да или не ?
« Reply #9 on 04.01.2011, Tuesday, 20:05:18 »
ама тоа така нема да ти иде ;) толку лесно нема

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: Easy Pic 6 да или не ?
« Reply #10 on 05.01.2011, Wednesday, 02:04:29 »
малку повеке труд и се ќе биде

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Easy Pic 6 да или не ?
« Reply #11 on 05.01.2011, Wednesday, 16:20:07 »
ок,ќе вежбаме,а и јас исто така :D

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: Easy Pic 6 да или не ?
« Reply #12 on 06.01.2011, Thursday, 03:11:29 »
договорено брат ;)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: Easy Pic 6 да или не ?
« Reply #13 on 09.02.2011, Wednesday, 01:56:32 »
ај да се пофалам, денес го купив :D ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Easy Pic 6 да или не ?
« Reply #14 on 09.02.2011, Wednesday, 02:15:34 »
охооо е па ај со среќа да си го користиш :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)