Author Topic: LED Cube  (Read 2223 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: LED Cube
« Reply #15 on 14.12.2010, Tuesday, 12:11:44 »
Малечко,што направи?Ги нарача деловите?

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: LED Cube
« Reply #16 on 21.12.2010, Tuesday, 23:13:38 »
дечки јас го направив овој проект и изгледа многу добро, деловите ги нарачав преку електронинвест што беше порано во беверли, имама дома конвертори за PIC-от па ако сакате исконтактирајте ме :))

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: LED Cube
« Reply #17 on 21.12.2010, Tuesday, 23:17:45 »
дечки јас го направив овој проект и изгледа многу добро, деловите ги нарачав преку електронинвест што беше порано во беверли, имама дома конвертори за PIC-от па ако сакате исконтактирајте ме :))
Скроз истово,или нешто слично?Која цена ти се конверторите?За тие СМД интегралните збориш? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: LED Cube
« Reply #18 on 21.12.2010, Tuesday, 23:40:24 »
Колу фатија лед диодиве? Нели електроинвес е затворено,,,?

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: LED Cube
« Reply #19 on 21.12.2010, Tuesday, 23:45:11 (Edited 21.12.2010, Tuesday, 23:46:46) »
да да затворено е ама преку неомонтана од бугари ми ги нарачаа, може да се нарачаат преку Farnell ама нема достава д македонија затоа ми ги доставија во бугарија па од таму тука..диодите се 5 ден парче од логинг и го имама скроз истово дома, плочката ја правев со сито така да проработе од прва без никакви проблеми :)

Споено мислење: 21.12.2010, Tuesday, 23:46:46
конвертори ке ти даадм без пари дека се мн едноставни 2 плочки и конектори меѓу нив, ке побарам низ комјутеров ако имама слики ке ви дадам :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: LED Cube
« Reply #20 on 22.12.2010, Wednesday, 00:13:52 »
Не дека ќе го правам, ме интересираше  :)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: LED Cube
« Reply #21 on 06.02.2011, Sunday, 01:47:39 (Edited 12.02.2012, Sunday, 21:45:25) »
Eве слики од мојата лед коцка ;D ;D

     

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: LED Cube
« Reply #22 on 06.02.2011, Sunday, 02:10:52 »
мартин ти ја имаш ли правено плочката??? иначе супер ти испаднало...ама тоа лед диодите како да шантраат на страна...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: LED Cube
« Reply #23 on 06.02.2011, Sunday, 16:15:57 »
да јас ја праев со фото постапка, иначе диодите така изгледаат поради жичките меѓу нив иначе да ја видиш во живо е иста како оригиналната ;D ;D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: LED Cube
« Reply #24 on 08.02.2011, Tuesday, 19:15:51 »
мене ИЗГЛЕДА ми прегорел еден од тие драјверите за ЛЕД диодите.И пола страна не ми работеше.
Инаку многу добри работи прави МартинСК,секогаш со мерак,голема пажња дава кога прави нешто.
Сум го забележал дека така прави,дека јас кога правам нешто.Одма сакам од прва да проработи,лемам затоа на брзина и ништо не испаѓа :P >:( Сега малце по малце се подржувам на тоа правило,само што не сум ист како Мартин :-* ;D ;D ;D

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: LED Cube
« Reply #25 on 09.02.2011, Wednesday, 01:06:20 »
мене ИЗГЛЕДА ми прегорел еден од тие драјверите за ЛЕД диодите.И пола страна не ми работеше.
Инаку многу добри работи прави МартинСК,секогаш со мерак,голема пажња дава кога прави нешто.
Сум го забележал дека така прави,дека јас кога правам нешто.Одма сакам од прва да проработи,лемам затоа на брзина и ништо не испаѓа :P >:( Сега малце по малце се подржувам на тоа правило,само што не сум ист како Мартин :-* ;D ;D ;D
сите сме различни од другите на некој начин, но јас кога работам уживам во тоа што го правам и сакам да проработе од прва и да биде што е можно поубаво на изглед...Но сепак некој нема толку многу трпение или пак се брза како што викаш ти сколс, ама полека полека и се ке биде како што треба ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: LED Cube
« Reply #26 on 14.02.2011, Monday, 11:43:37 »
абе сега  и јас така почнав,мислам отсекогаш сум работел со мерак,но набрзина.
Еден коментар за плочката да кажам,плочката е супер само сега да ја избришеш со астра и попрскај ја со некој спреј,да сјае.Дека вака нема кутија да ја краси,затоа стави лак на водовите,изгледот е најважен.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: LED Cube
« Reply #27 on 14.02.2011, Monday, 12:54:47 »
Брао, секоја чест! добро испаднала.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: LED Cube
« Reply #28 on 14.02.2011, Monday, 23:51:36 »
имам уште една ппк, ама за жал ги немам драјверите за диодите па ако ми се пружи шанса да ги нарачам ке направам уште една ваква :D