Author Topic: Ефтин Програматор  (Read 21166 times)

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #90 on 19.02.2012, Sunday, 01:22:14 »
Дечки фалави на сите, самиот дефект беше прекин во rs232 кабелот сега е во ред испробан 100%.

Offline tesla017

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
    • yu3ma
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #91 on 30.04.2012, Monday, 03:27:03 »
еве еден адаптер за 24Cxx и 93Cxx мемориите

а дали имаш програмирано нешто досега со програматорот ?
пр. некој пик или слично ?


Pozdrav devil :) Me interesira da li e ovoa plocka testirana za PICKIT2 i da li moze da rabote so nego da ischituva i upishuva vo epromi?
"Master, I am here to serve you..."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #92 on 30.04.2012, Monday, 05:14:17 »
Pozdrav devil :) Me interesira da li e ovoa plocka testirana za PICKIT2 i da li moze da rabote so nego da ischituva i upishuva vo epromi?

Со PICkit2 и софтверот за него без проблем може да се запишува и чита од 24CXX мемориите, но софтверот не поддржува нитуеден друг тип на меморија освен овие мемории :S. Значи, проблемот е софтверот всушност, односно начинот на запишување на податоците во мемориите кој се разликува за 24CXX и 93CXX мемориите, а не и начинот на поврзување со програматорот, кој (мислам барем, не ме земајте за збор) беше ист за двата типа на мемории.

Еве шема на врзување на 24CXX мемориите со PICkit2 ;). Не знам дали Devil ја работел плочката според оваа шема, но би требало да бидат слични (ако не исти) ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #93 on 30.04.2012, Monday, 07:01:19 »
плочата истестирана е (една друга верзија на плочава, ама слични се) со JDM програматорот, со PicKit2 скаран сум :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #94 on 30.04.2012, Monday, 13:53:42 »
плочата истестирана е (една друга верзија на плочава, ама слични се) со JDM програматорот, со PicKit2 скаран сум :)

Таа шемата што ја имам post-ирано во горниот post мене ми работи со PICkit2 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #95 on 12.07.2012, Thursday, 20:05:30 »
Го направив и јас овај програматорот, само адаптер 15V во алфа барав нема, па имам дома еден адаптер од 13,5V 1,7А, мерам дава 16,5V па кажете некако како да го намалам и да се стабилизира на 15.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #96 on 12.07.2012, Thursday, 20:08:09 »
Кога ќе го оптеретиш ќе му падне малце напонот и ќе дојде таман ;).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #97 on 12.07.2012, Thursday, 20:09:27 (Edited 14.07.2012, Saturday, 01:00:01) »
Ама и на адаптерот не е стабилизиран, да не прај проблеми нешто ?

Споено мислење: 14.07.2012, Saturday, 01:00:01
Напрајв еден стабилизатор (за 15 VDC) ама не ми работи ко шо треба, користам трафо од 15В, ама негде 18-20 дава, му залемив грец, па блок од 0,33 мф, па ЛМ7815, па 0,1мф и на крај ми го филтрира на 12,6VDC, па чаре ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #98 on 31.12.2012, Monday, 18:08:52 »
Напрајв еден стабилизатор (за 15 VDC) ама не ми работи ко шо треба, користам трафо од 15В, ама негде 18-20 дава, му залемив грец, па блок од 0,33 мф, па ЛМ7815, па 0,1мф и на крај ми го филтрира на 12,6VDC, па чаре ?

Толкав напон има кога е оптеретен стабилизираниот извор на напон или кога е во празен од?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #99 on 23.11.2015, Monday, 06:59:07 »
Го имам изработено овој програматор работи беспрекорно, но треба да исчитам податоци од епром 93c46 дали е можно со овој програматор или треба да се прави додатен адаптер. Ако треба да се прави нека се постави шема. Ви благодарам!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #100 on 23.11.2015, Monday, 11:38:29 »
Би требало да може да се преправи ако софтверот поддржува програмирање на 93CXX EEPROM-и.

Во темата за PICkit 2 Clone имам ставено шеми за проргамирање на 25CXX и 93CXX. Еве линк, можно е да ти помогнат ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=340.msg83516#msg83516
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #101 on 23.11.2015, Monday, 23:44:48 »
Софтверот WinPic800 има поддршка за еепром 93C46.
Ја имам следнава шема, како додаток за AllPic програматорот, но никогаш не сум пробал дали работи.

Жан