Author Topic: Ефтин Програматор  (Read 21327 times)

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #60 on 13.11.2011, Sunday, 00:22:08 (Edited 13.11.2011, Sunday, 19:55:47) »
Ахам значи доколку не е заштитена програмата ќе можам да ја ископирам и да ја ставам на новиот пиц.

Споено мислење: [time]13 Ноември 2011, 19:50:16[/time]
Програматорот го направив но сега ако сакате да ми помигнете на кои пониви да го поврзам програматорот со пик-от за да не го вадам од на плоча, дали овој распоред би требало да биде 1vdd прог. со 1 vdd на пикот, 2 mclr на прог со 4 RA3, 3 data на прог. со RA5 на пикот, 4clk на прог со RA4 на пикот и 5 Vss на прог со 14 Vss пин на пикот.

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #61 on 14.02.2012, Tuesday, 18:18:58 »
Ме интересира дали овој програматор може да програмира 24CXX.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #62 on 14.02.2012, Tuesday, 18:21:28 »
Ме интересира дали овој програматор може да програмира 24CXX.

Да, може ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #63 on 17.02.2012, Friday, 15:40:39 »
Имам проблем околу овај програматор. Кога ке го вклучам на напојување се палат двете лед диоди дали е тоа е во ред  незнам. Сакам да испрограмирам 24Ц04 за ТВ електа и пробувам со dump кој е поставен на форумов и ги користам icprog i winpic800. Пред да го ставам 24ц04 направив еден тест со icprog го извадив џампер 1 и кликнав enable clock тогаш се гаси зелената лед диода значи има комуникација со сериската порта. Потоа го ставив 24ц04 и кликнав на program all и ми кажува verify failed at address 0000h ова ми го кажува со двете програми. Можете ли да ми помогнете во што е проблемот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #64 on 17.02.2012, Friday, 15:43:25 »
мислам (не ме земај за збор) дека треба да се прави посебно адаптерче за програмирање на такви мемории...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #65 on 17.02.2012, Friday, 16:04:41 »
Во ред можеби е така, но овде за овај програматор пишува дека може да се пишуваат такви мемории.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #66 on 17.02.2012, Friday, 16:47:18 »
Во ред можеби е така, но овде за овај програматор пишува дека може да се пишуваат такви мемории.

Пишува дека може, иако не сум го направил овој програматор, јас работам со PICkit2, до сега сум немал проблеми со прорамирање на 24CXX мемории со него ;). Нека пише некој ако има пробано да испрограмира 24CXX мемории со овој програматор.

Мислам дека адаптерот на Devil за PICkit2 нема опција за поврзување на 24CXX мемории на него, но јас имам дадено шема во темата како треба да се поврзат 24CXX мемориите, користам protoboard и краткоспојници за поврзување на програматорот со меморијата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #67 on 17.02.2012, Friday, 16:50:44 »
А со таа шема вие што ја имате дадено ќе можам јас да го поврзам на овај програматор.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #68 on 17.02.2012, Friday, 17:37:27 »
мораш да му направиш додатен адаптер, овај програматор е наменет само за пикови, ако сакаш да програмираш и мемори мора да додадеш адаптер, како што спомна гига, адаптерите мои за пик китот немаат место за програмирање на таква меморија, барем не оние што се нафорум, најновата верзија која ја дизајнирам има место и за меморија од тип 24C и 93C ..
ама таа сега за сега нема да ја давам на форум
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #69 on 17.02.2012, Friday, 17:57:58 »
мораш да му направиш додатен адаптер, овај програматор е наменет само за пикови, ако сакаш да програмираш и мемори мора да додадеш адаптер, како што спомна гига, адаптерите мои за пик китот немаат место за програмирање на таква меморија, барем не оние што се нафорум, најновата верзија која ја дизајнирам има место и за меморија од тип 24C и 93C ..
ама таа сега за сега нема да ја давам на форум

За 25XXX немаш? Баш такви мемории се користат како нови BIOS-и на матичниве плочи ;). Willem може да ги програмира и најдов уште еден програматор online кој може да ги програмира, ама па тој па може само нив да ги програмира :S.

А со таа шема вие што ја имате дадено ќе можам јас да го поврзам на овај програматор.

Не знам дали го правеше програматорот според плочката на првата страна. Ако е според неа, тогаш да, може да се програмираат овие мемории и има посебно лежиште само за нив (се гледа и на монтажната шема). го проверив поврзувањето на пиновите, идентично е со тоа на PICkit2 (целата лева страна од 24XXX е верзана на GND), така да, би требало да функционира. Можеби не си избрал нешто како што треба во програматорот ???. провери дали има pull up отпорник меѓу Vcc и пин 5 од 24CXX со вредност од 10K. Пин 7 од 24CXX треба да е N/C, што значи дека JP2 не треба да биде присутен во колото (не треба да биде врзан за ништо). На пин 6 треба да биде врзан PGC (Clock, Programming Clock). На пин 5 се носи PGD (Data, Programming Data) и тој треба да биде врзан преку 10K pull up за Vcc. Пин 8 е Vcc и треба на неговиот пин да има напон од +5V. Мислам дека со овие pointers ќе можеш да провериш дали работи како што треба програматорот ;).

Еве како се врзува PICkit2 за да можеш да програмираш 24CXX мемории ;). Води се по овој дијаграм, нема да промашиш ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #70 on 17.02.2012, Friday, 18:02:43 »
па незнам, како се конектираат, нема проблем ќе разгледам ако може да се изведи ќе го додадам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #71 on 17.02.2012, Friday, 18:08:27 »
па незнам, како се конектираат, нема проблем ќе разгледам ако може да се изведи ќе го додадам

Побарај online "Serial BIOS Memory Module 25XXX", би требало да ти извади datasheet од Winbond, беа нешто 25XXXXXXX, имаа доста букви на ознаките, но во принцип, слично се означуваат како и 24CXX (25, па букви, па колу меморија имаат, па некои додатни букви ;)). Инаку, имаат меморија од 2, 4, 8, 16MB ;). Прилично големи се ;).

Само не знам како ќе се програмираат тие кога PICkit2 не ги поддржува нив ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #72 on 17.02.2012, Friday, 18:37:42 »
епа тоа е и работата, поради такви причини не сум ги ставил, ама сепак адаптерот може да се користи и за други програматори, не само за пик кит
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #73 on 17.02.2012, Friday, 18:42:51 »
Да програматорот е направен според плочката од првата страна пробав и со изваден JP2 и пак истото ми го кажува. А со мерење на пин 5 и 8 треба да има вредност од 10К или јас да му ставам оптпорник помеѓу тие пинови.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #74 on 17.02.2012, Friday, 18:48:30 »
ти треба да му ставиш отпорник
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!