Author Topic: Ефтин Програматор  (Read 21318 times)

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #45 on 22.06.2011, Wednesday, 00:25:33 »
За овој програматор не е потребно напојување, се напојува директно од ДБ9 портата.
а по која шема го правеше ?
Веројатно по оваа:
Code: [Select]
http://www.circuit-projects.com/microcontroller/pic-and-eeprom-programmer.html
И јас го правев по таа шема, ама ги изоставив трите ЛЕД.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #46 on 22.06.2011, Wednesday, 14:32:39 (Edited 22.06.2011, Wednesday, 14:35:53) »
За овој програматор не е потребно напојување, се напојува директно од ДБ9 портата.
а по која шема го правеше ?
Веројатно по оваа:
Code: [Select]
http://www.circuit-projects.com/microcontroller/pic-and-eeprom-programmer.html
И јас го правев по таа шема, ама ги изоставив трите ЛЕД.

И јас го направив според горенаведениот линк ама го баталив заради PDF фајлот на кој нечинеше плочата за печатење (2 плочи направив и ништо не излезе (никако неможев да ги наместам диловите (освен нова плоча да нацртав)) >:( Па затоа го направив Pickit 2 Clone ;) :)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #47 on 25.06.2011, Saturday, 00:04:03 »
Од тој линкот што е погоре ја направив со pdf фајлот, ама предходно нешто знам зголемував па поднозјата испаднаа таман.

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #48 on 24.08.2011, Wednesday, 23:59:26 »
Сеа се му завршив на програматорот, само кога ќе ставам да се програмира нешто ми јавува вакво нешто. Погледнете на сликите.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #49 on 25.08.2011, Thursday, 00:32:45 »
Сеа се му завршив на програматорот, само кога ќе ставам да се програмира нешто ми јавува вакво нешто. Погледнете на сликите.

Овој програм проверува по запишувањето на програмата дали и кои делови од меморијата се исполнети и дали соодветствуваат на истите адреси и нивните податоци од hex фајлот?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #50 on 25.08.2011, Thursday, 00:42:06 »
Тоа се јавува кога ќе стиснам на write all, и тоа ќе се појави, а ако тоа помине се во ред, потоа треба да се стисне и verify all, ама не стигнувам јас до таму.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #51 on 25.08.2011, Thursday, 02:11:26 »
Тоа се јавува кога ќе стиснам на write all, и тоа ќе се појави, а ако тоа помине се во ред, потоа треба да се стисне и verify all, ама не стигнувам јас до таму.

Најверојатно како што пишува така и чита, адреса по адреса, запишува во една и веднаш потоа чита дали тоа што е запишано во неа е навистина тоа што го запишал, а потоа само прави verify all, проверува за сите наеднаш.

Вака ти прави со сите PIC-ови или само со некои? Со тие кои ти прави, за било кој hex фајл истото го јавува или само со некои hex фајлови?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #52 on 25.08.2011, Thursday, 16:29:28 »
Ова ми го јавува на сите пикови што ги имам на него пробано до сега. Тоа се PIC12F629, PIC16F84A и PIC16F629.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #53 on 25.08.2011, Thursday, 17:59:39 »
Ова ми го јавува на сите пикови што ги имам на него пробано до сега. Тоа се PIC12F629, PIC16F84A и PIC16F629.

Нешто не е во ред со програматаорот изгледа :S. Провери ги сите лемни точки, дали сите се ОК, дали има ладни лемови, да не фали некој контакт од лемна точка до лемна точка, да не е некоја компонента од програматорот неисправна. Очигледно програматорот му праќа сигнали за програмирање на PIC-от, но не се програмира PIC-от, цело време враќа назад дека е празен (0x0000) или полн (не знам како брише овој програматор, PICkit-от брише со ставање на FF, единици, на сите мемориски локации, овој изгледа става логики нули и така препознава дека е празен, и двете методи се исправни, само се разликуваат ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #54 on 26.08.2011, Friday, 15:36:36 »
Му го дадов јас на SKOLS и тој ми кажа дека се е во ред, и дека програматорот функционира добро, дури и тој дека испрограмирал нешто на него. Е сеа дали отпосле се има расипано или пак ме зафркава тоа не знам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #55 on 26.08.2011, Friday, 15:44:18 »
Колку што ми текува, овој програматор се врзува за сериски порт. Да не случајно го врзуваш преку USB конвертор за RS-232?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #56 on 26.08.2011, Friday, 16:50:05 »
Поврзан ми е со RS232 кабел дирекно на RS232 излезот што го има на матичната, и во девајс менаџерот што е на компјутерот го јавува програматорот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #57 on 26.08.2011, Friday, 17:40:08 »
Поврзан ми е со RS232 кабел дирекно на RS232 излезот што го има на матичната, и во девајс менаџерот што е на компјутерот го јавува програматорот.

Не е возможно да го јавува програматорот во Device Manager, било каков тип на уред кој комуницира преку RS-232 или LPT мора рачно да се конфигурира. Нема auto config како кај USB или PCI уреди.

Пробај на другиот порт (ако имаш два RS-232 порта) или евентуално на друга машина. Ако на друга машина работи, значи дека си имаш некој проблем со портовите, или не даваат доволно голем напон за да може PIC-от да се испрограмира, или воопшто не го даваат. Пробај на постара плоча (PIII, PII), би требало на неа да работи ;). Постарите плочи имаат подобри LPT и COM контролери, нановиве контролери им фалат определени функции кои ги имале старите.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #58 on 12.11.2011, Saturday, 23:35:13 »
Здраво дечки јас имам една електронска плочка која се користи за фрижидер Whirpool и на плочката има PIC16F676 дали ќе можи со овој програматор да се програмира или пак да ја извадам програмата од него бидејќи сакам да правам иста таква плочка за резерва.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #59 on 12.11.2011, Saturday, 23:57:54 »
Здраво дечки јас имам една електронска плочка која се користи за фрижидер Whirpool и на плочката има PIC16F676 дали ќе можи со овој програматор да се програмира или пак да ја извадам програмата од него бидејќи сакам да правам иста таква плочка за резерва.
Би требало да може да се испрограмира...А за да ја извадиш/ископираш програмата тешко,бидејќи (би требало) е заштитена,само ќе можеш да ја избришеш од PIC-oт и да го испрограмираш со некоја друга програма...
If you're good at something, never do it for free... -Joker