Author Topic: Ефтин Програматор  (Read 21166 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #15 on 19.03.2011, Saturday, 16:11:07 »
има пинови,за дата,клок,МЦЛР и напојување.Ти може да ги видиш каде се тие пинови на микроконтролерот,во даташитот и да го поврзеш.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #16 on 19.03.2011, Saturday, 16:14:17 »
Па и мене следен проект ќе ми биде овој програмер но во иднина сега рано е ..:);)

Offline koala

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #17 on 19.03.2011, Saturday, 17:07:14 »
А дали некој случајно има документација за овој програматор или да не знае каде можам да најдам документација?

Offline sindja1204

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
  • Gender: Male
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #18 on 19.03.2011, Saturday, 17:36:42 (Edited 19.03.2011, Saturday, 18:07:26) »
Можда ово помогне

Code: [Select]
http://www.yuelektro.com/
Code: [Select]
http://www.elektronika.rs.ba/data/projekti/programatori/allpic/
Code: [Select]
http://www.elektronika.ba/forum/viewtopic.php?f=9&t=6580

Offline koala

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #19 on 19.03.2011, Saturday, 18:00:32 »
Ти благодарам sindja1204. Ми помогна малку првиот линк.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #20 on 19.03.2011, Saturday, 18:11:33 »
Еве уште еден добар All PIC програматор на кој не му е потребно надворешно напојување  :) Со овој програматор може да се програмира и ЕЕПРОМ! Во план ми е да го направам, само прашање е кога!?  ;D
Code: [Select]
http://www.circuit-projects.com/microcontroller/pic-and-eeprom-programmer.html

Offline koala

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #21 on 17.04.2011, Sunday, 18:09:49 »
Сакам да ве прашам нешто поврзано со програматоров.
Симнав програма winpic800. Како да направам истата да го препознае хардверот на овој програматор? Пробав со JDM Programmer, PIC800, но ми јавува грешка дека не го препознава хардверот.
Или ако има некој поискусен и ако сака да ми помогне, нека ми каже каков софтвер користи и што да направам за да го препознае хардверот.

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #22 on 17.04.2011, Sunday, 19:38:47 »
Сакам да ве прашам нешто поврзано со програматоров.
Симнав програма winpic800. Како да направам истата да го препознае хардверот на овој програматор? Пробав со JDM Programmer, PIC800, но ми јавува грешка дека не го препознава хардверот.
Или ако има некој поискусен и ако сака да ми помогне, нека ми каже каков софтвер користи и што да направам за да го препознае хардверот.


Пробај со IC-Prog програмата ;)
Еве и линк за download-ирање ;)
Code: [Select]
http://www.ic-prog.com/download.html
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Alexander

  • Нов член
  • *
  • Posts: 15
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #23 on 30.05.2011, Monday, 20:49:54 »
Здраво дечки на сите, би сакал да ве прашам дали можам да програмирам 16F877A pic со овој програматор, а како софтвер да користам mikroC?? поздрав

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #24 on 30.05.2011, Monday, 20:52:43 »
MikroC ти е компајлер,но Mikroelektronika има свој програматор PICFlash но тој се користи со нивните програматори кои подржуваат USB комуникација.
Со овој програматор може да се програмира тој микроконтролер

Offline Alexander

  • Нов член
  • *
  • Posts: 15
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #25 on 30.05.2011, Monday, 21:06:43 »
така да компајлер, за picflash-от знам ама скапичко ми се гледа, околу 3 илјадарки беше или така нешто :) ок благодарам во секој случај...

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #26 on 30.05.2011, Monday, 21:10:43 »
PICFlash-от ти е програматор,бесплатна програма која можеш да ја симнеш од нивната страна.А има свој посебен програматор кој се продава за таа цена(3 илјади).Јас имам Easy PIC6,стар една година.Со него доаѓа и ЦД на кое се наоѓа програмата PICFlash.A тие програматорите ICSP(од 3 илјади за тие зборам) се позгодни за почетници и тие што не се занимаваат многу со микроконтролери.

Offline Alexander

  • Нов член
  • *
  • Posts: 15
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #27 on 30.05.2011, Monday, 21:41:39 »
Ја имам програмата, picflash, код пишувам во mikroC, но користев easypic 5ka од факултетот до сега, е сега бидејќи сакам да имам свој програматор (а не ми се дава 3 илјади :) ниту пак 6 илјади за easypic околина :)) па дали можеш да ми дадеш некоја шемичка за програматор кај кој би можел да ги искористам овие "предности" со ги имам..? :) или не постои такво нешто... :)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #28 on 30.05.2011, Monday, 21:50:58 »
користи го winPic 800,тоа е програма за да работи овој програматор(на почетокот што е),а за околина можеш да си направиш некоја плочка,каде што ќе имаш,тастери,диоди,ЛЦД дисплеј итн.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Ефтин Програматор
« Reply #29 on 30.05.2011, Monday, 22:02:48 »
јас би ти препорачал ICD2 или PicKit2, подржуваат дебагирање во реално време на повеќето микроконтролери од 12F 16F и 18F сериите, како програма за код пишување (компајлер) користиш од микроелектроника, со тоа што поставуваш да дава hex и COF фајл, овај COF фајл можеш да го користиш со MPLAB и да ги користиш нивните програматори (погоре спомнати) со што добиваш нешто понапредно :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!