Author Topic: Прашање во врска со PIC микроконтролерите?  (Read 1443 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Вака има еден проект се вика TV-B-GONE кој ги гаси телевизорите само со едно притискање на копчето... :)Еве ќе ставам линк да видите за што се работи ;D.Е сега што ми е маката,има некое коло т.е микроконтролер,највероватно е на атмел и се вика ATTINY85V-10P и сега сакам да прашам дали може некако да се „исконвертира“ тој што е HEX-от наменет за тоа коло и да се преобрази за со PIC микроконтролер,дека го имам барано во сите продавници во Скопје и никаде го нема тоа коло... ??? ::)

Еве линк за шемите HEX-от и други некои работи за тоа TV-B-GONE. :D
Code: [Select]
http://www.ladyada.net/make/tvbgone/download.html
Eве линк од KipKay како го прави TV-B-GONE-от step by step... :D
Code: [Select]
http://www.youtube.com/watch?v=v17o2itd-lU
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Izvrsnata datoteka sto e kompajlirana za eden procesor nemoze nikako da s eprepravi za drug. A i da imas .C fajlovi i za niv treba dosta rabota da s eprepravat, pa makar i da se koristat funkciski pokazuvaci za site sistemski povici pa duri i drajveri. Koga se misli na konkretno resenie se misli na bukvalno konkretno resenie, site elementi se tie, pogotovo koga stanuva zbor za procesori nema menuvanje.

Administracija, izvinete za latinicava, ako mozete prepisete go tekstov, jas vo momentov ne sum vo moznost da pisuvam kirilica.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
А да се напише скроз нова програма ама за пик микроконтролер со оваа функција што ја има ова коло на атмел,тоа може? ;D ???
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
А да се напише скроз нова програма ама за пик микроконтролер со оваа функција што ја има ова коло на атмел,тоа може? ;D ???

Тоа секако дека може, па повели напиши ја. (не дека е тешко, но зошто е малтретирањето кога веке има готово, а не е за истражувачко научни цели).

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а зашто не направиш вака!Има страна на Конрад,и ти од таму да го нарачаш микроконтролерот и јас можам каде што идам на пракса да ти го програмирам!Ако го најдеш на страната на Конрад микроконтролерот и се согласуваш да направиме така! ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
а зашто не направиш вака!Има страна на Конрад,и ти од таму да го нарачаш микроконтролерот и јас можам каде што идам на пракса да ти го програмирам!Ако го најдеш на страната на Конрад микроконтролерот и се согласуваш да направиме така! ;)
Викаш дека може го имаат конрад??Абре ако го има и да е ефтино зошто да не може него да не е премногу скапо...а имаш таков програматор за атмел микроконтролери? :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
оди на нивната страна запиши го кодот и прати им порака,кажи дека сакаш да нарачаш едно парче!Немам програматор за Атмели имаат од фирмата каде што идам на пракса!И тие ќе ми го испрограмираат! ;) ;D

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Леле еден другар ме удави да го направам ова, јас му викам не верувам дека ќе го најдам овај микроконтролер + треба програматор ама тој продолжува  :D
Што да ти речам Малечко, прашај за цена, ако му фаќа глата на другар ми за цената можи и за него ќе нарачаме.  ;)
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
рачунајте на мене! :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
оди на нивната страна запиши го кодот и прати им порака,кажи дека сакаш да нарачаш едно парче!Немам програматор за Атмели имаат од фирмата каде што идам на пракса!И тие ќе ми го испрограмираат! ;) ;D
Им пратив на конрад и еве денеска ми вратиле дека не можеле да го нарачаат тој микроконтролер,не со тие карактеристики... :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ај јас да ги прашам тогаш,мене ме знаат  им имам правено многу порачки!Инаку кажи ми кој е тој микроконтролер!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
ај јас да ги прашам тогаш,мене ме знаат  им имам правено многу порачки!Инаку кажи ми кој е тој микроконтролер!
Што знам види можеби ќе успеат да нарачаат,микроконтролерот е на атмел и се вика
Code: [Select]
ATTiny85V-10P
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ако најдете ова, кажете цена дека и јас сакам 2-3 да земам :)
имам некој проект за мп3 плеер па да испробам дали ќе го бива или не
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Многу едноставно можеш да си направиш програматор за атмел
Code: [Select]
http://wiredworld.tripod.com/tronics/atmel_isp.html

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ако најдете ова, кажете цена дека и јас сакам 2-3 да земам :)
имам некој проект за мп3 плеер па да испробам дали ќе го бива или не
Ај стави линк за МП3 плеерот дека и јас едно време барав ама неможам да најдам никаков МП3 плеер!