Author Topic: Контрола на уреди преку телефонска линија  (Read 1128 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Контрола на уреди преку телефонска линија
« Opened on 22.09.2010, Wednesday, 23:03:49 (Edited 07.02.2011, Monday, 01:28:27) »
Ова е уред преки него може да се контролираат три уреди иствремено преку телефонската линија.Се јавувате на телефонскиот број и се избира шифра.Тој е изработен со микроконтролерот од PIC16F876!!Работи одлично го направив преку летово за поклон за еден другар!!Инаку влезното трансформаторче со 600 оми на краевите е извадено од стар телефон!!Шеми еве!Инаку дека го подарив за роденден немам сликнато слики па затоа жалам инаку беше многу добро изработено во две кутии(една фиксна а другата статична) за да може една да седи до телефонскиот уред,додека пак другата може да се носи каде сакате!!Одделени беа со РС232 но тоа не го користев како "Жив" не се пренесуваа податоци туку го користев наместо некој кабел.Кога го видоа на роденденот сите се запалија!! ;D ;D ;D






Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Браво, супер уредче ;), +rep.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Браво браво SKOLS интересен проект,а инаку колку те чинеше се вкупно? :) ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Контрола на уреди преку телефонска ли
« Reply #3 on 22.09.2010, Wednesday, 23:21:38 (Edited 23.09.2010, Thursday, 10:38:06) »
да ти кажам може околу 2000 денари,но имав и мои делови како трансформаторот,конекторите,плочките и  ПИЦот!!
Ако го најдам тој другарот ќе му кажам да ми прати слики од уредот!!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
колку пари е само пикот? иначе мн е 2000 денари реално ама па ако собеерам би можел да го направам ;D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
микроконтролерот е 500 денари во ГАЦ,во Логинг мислам е 200-300 ден.ама СМД е.Јас имав ваков микроконтролер од тој часовникот од Емитер што го направив.Само го репрограмирав со тој хекс и одлично работеше уредов,а иначе ме фати 1700 тука нешто беше цената.Дека купував и кутии,тие ме изгореа >:(

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а ова колот CM8870 кај го најде и дали знаеш колку кошташе ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ова коло е DTMF  декодер и би требало да го има кај нас, ако не го најдеш види во некој стар идентификатор на повик, таму го има сигурно... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
во Логинг го има(од таму го земав),мислам и во ГАЦ го има,само знам тоа кошташе многу скапо

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
фиксно=статично  8) иначе супер уредче е, алал да ти е како си го направил :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
уште да може од мобилен да се јавуваш и топ, лежиш и одмараш и вртиш со мобилен и се гаси светлото...колку фантастично наместо секој ден да станиваш и да го гасиш хаха :D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
фиксно=статично  8) иначе супер уредче е, алал да ти е како си го направил :D
Криво ми е што немам слики.Ќе се потрудам да го сликнам кога ќе идам кај тој,но сега не се дружиме(од основно е) и не се гледаме често.Инаку Мартин преку мобилен има на форумов.Тоа се вика ГСМ.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
абе само онака пишав иначе не ми треба преку мобилен ххх :D ;D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
за ова тогаш цртав нова плочка,ако ја најдам ќе поставам тоа фајловите ::)