Author Topic: Калкулатор со PIC12F675  (Read 1216 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Калкулатор со PIC12F675
« Opened on 29.02.2016, Monday, 15:49:19 »


Во атачмент се шемата, hex кодот како и симулацијата за во Протеус.

извор:
Code: [Select]
http://pic-microcontroller.com/pic12f675-based-simple-calculator-code-proteus-simulation/
Знам дека ке речете што ке правам кога има готов калкулатор за 60 денари. Епа се има да се купи готово, ама најслатко е кога сам ке си го направиш :) Секако ако има уште електроничари како до пред 3-4 години кога скоро секој член барем еднаш во денот фаќаше леткум :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Калкулатор со PIC12F675
« Reply #1 on 29.02.2016, Monday, 16:22:33 »
Дали некој знае дали кај нас се продаваат вакви бројчаници? За да не треба да правам со куп тастерчиња?
Каква е оваа D1 (DIODE-SC) и дали ја има кај нас ?
Колку е цената од прилика на овој дисплеј LM016L и дали воопшто се продава во Скопје ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Калкулатор со PIC12F675
« Reply #2 on 24.03.2016, Thursday, 19:37:57 »
Diode SC е шотки диода (која било). Ваков дисплеј има и кај нас и е неколку стотки.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.