Author Topic: Општо за микроконтролери и развојни околини  (Read 33295 times)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Дали може наместо PIC16F887 да употребам PIC16F877A?

Зависи како ќе го користиш. Ако сам пишуваш код, или ако имаш open source код, тогаш може да го прилагодиш кодот за било кој микроконтролер.
Доколку немаш код, туку само hex фајлот за микроконтролерот, тогаш не може да употребиш друг микроконтролер, освен оној за кој е наменет hex фајлот.
Жан

Trolko

  • Guest
Дали може наместо PIC16F887 да употребам PIC16F877A?

Зависи како ќе го користиш. Ако сам пишуваш код, или ако имаш open source код, тогаш може да го прилагодиш кодот за било кој микроконтролер.
Доколку немаш код, туку само hex фајлот за микроконтролерот, тогаш не може да употребиш друг микроконтролер, освен оној за кој е наменет hex фајлот.

877 со 877A се разликува само во компараторите. Друго сѐ горе-долу е исто. Доколку софтверот не ги користи тие опции, мислам дека може директно да се залепи .hex-от.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
877 со 877A се разликува само во компараторите

Така е, но прашањето беше за 887.
Жан

Trolko

  • Guest
877 со 877A се разликува само во компараторите

Така е, но прашањето беше за 887.

Аха, тогаш 100% може да се искористи, затоа што 877A е drop-replacement за 877 :)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Ама прашање е за 887, а не за 877 или 877А

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
знае ли некој дали може да се програмира AT89S52 со овој програматор??? како што гледам на интернет може ама да си прашам за да не го правам за џабе..

Code: [Select]
http://diy4fun.blogspot.com/2009/01/simple-serial-programmer-for-avr.html
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Направи го на protoboard и така пробај ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Дали некој има Шеми фајлови за електроника за соларен систем нормално барем да има LCD дисплеј.. јас имам една но никако да ми тргни да проработи :(

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Направи го на protoboard и така пробај ;).

проблемот е што го немам микроконтролерот кај мене, за женската на другар на колега го правам што живее во неготино и затоа е проблем да се испроба...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
пхахахха за женската на другар од колега, е не го правам :P

незнам, не е нешто скапо испробај, или побарај некој нека ти го испрограмира контролерот, јас имам некој USB програматор ама ќе мора да дојдеш кај мене :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline tooose

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Дали има некој некакво искуство со DCcduino кинеска копија на ардуиното за мн поефтини пари

Offline Z32AL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Линк ? Има мал број тон разни копии, најчесто сите работат како што треба :-) Јас досега имам купено едно 20тина вида и сум немал проблем со никој од нив

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Здраво, мислам дека е вистинското место за ова прашање, ако не е нека се премести каде треба :) Работам на дигитален саат голем, е сега целата електроника е направен и сакам нешто да прашам, дали е некако возможно да се напраби со помош на диоди, да кажеме 60 диоди, да се бројат секундите. Поточно тие 60 диоди сакам да ги наредам како рамка на саатот и да биде супер среден. Еве воглавном што барам:
- да се бројат 60 секунди на 60 диоди
- да бидат синхронизирани со минутите, значи кога ќе светне последната диоди од секундите да се смени една минута и да се изгасат сите диоди

доколку некој има идеја како би се решило ова нека предложи :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Целата електроника е направена.

Како си ја направил цела електроника, и што е таа електроника.

За прашањето, да возможно е да се направи нешто такво со микроконтролер :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Под целата електроника мислев дека ги имам составено сите бројки и имам направено целосна контрола, се е испрограмирано, покажува саат и температура, сега сакам ова како плус да му го додадам :)