Author Topic: deophorant  (Read 1239 times)

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
deophorant
« Opened on 09.07.2010, Friday, 17:56:13 »
Здраво на сите. Нов сум на форумов и еве после 10 дена членување видов дека има и ваков подфорум. Инаку јас сум Жарко Костадиновски имам 22 години и сум од Велес. Средно завршив во Велес Електротехничар-енергетичар ама тоа не ме одвлече од електрониката. Поактивно почнав да се занимавам со електроника кога бев 2-ра година средно и тогаш највеќе се занимавав со аудио (појачала, миксети, филтри, еквилајзери, а направив и неколку звучници), како што почињаат најголем дел од почетниците. Учествував и на повеке натпревари за средните стручни училишта и имам освоено и 2 први државни награди за дисциплините електритехничар-енергетичар и трудови (правев стартер за камиони - целосно мој проект со трансформатор и управуван насочувач за 1000А). Потоа патот ме донесе на електро во Скопје (FEIT) и се запишав на смерот елекроника, радиотехника и процесирање на сигнали. Студирањето тргна убаво и имав чест да учествувам на 2 електријади (натпревари на електро факултетите од балканот и пошироко) и лани освоив 2-ро а годинава 3-то место во натпреварите по електроника. Моментално највеќе се занимавам со дигитална електроника (дизајни на микропроцесорски системи) и микроконтролери (PIC ги научив одамна а сега активно работам со ARM, а се трудам да навлезам подлабоко и во DSP микроконтролерите). Меѓу другото сум работел и енергетска електроника (имам доста проекти изработено), процесирање на сигнали, дигитално аудио, процесирање на слика и видео и нивна имплементација во вгнездени компјутерски системи (напредни микроконтролери). Отворен сум за дискусии на сите теми и ке помогнам колку што можам на сите членови а се наоѓа и од другите по нешто интересно.

Offline r00t

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
Одг: deophorant
« Reply #1 on 09.07.2010, Friday, 17:59:17 »
Добредојде :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: deophorant
« Reply #2 on 09.07.2010, Friday, 20:43:12 »
добре дојде на форумов има пријатен престој :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: deophorant
« Reply #3 on 09.07.2010, Friday, 21:29:07 »
Благодарам на сите за гостопримството :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: deophorant
« Reply #4 on 09.07.2010, Friday, 21:59:28 »
welcomeeeee  :-*
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: deophorant
« Reply #5 on 10.07.2010, Saturday, 14:27:37 »
Добредојде  ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: deophorant
« Reply #6 on 18.09.2010, Saturday, 14:41:45 »
Мој човек!