Дигитална електроника > Микроконтролери

AVR vs PIC

<< < (2/2)

Trolko:

--- Quote from: GigaWatt on 30.01.2013, Wednesday, 05:17:52 ---Да, сега се потсетив ;D. Ова би го навел како единствена мана на микроконтролерите на Atmel. Колку што знам, ниеден од нив нема сам по себе (native) USB поддршка (корегирајте ако грешам, искрено, не сум „копал“ премногу длабоко). Треба да се купи додатен чип (driver), што значи додатно потрошени пари, па треба и за него да се прави место на плочката... едноставно, не е практично :S.

--- End quote ---

Грешка :) Атмел има цела линија на микроконтролери со УСБ host/device/otp подршка. Во хоби-светот најпознати се AtMega*8U{2,4} кои што најчесто се користат како usb-to-serial затоа што се поефтини од нативен чип за таа работа (FTDI FT232R пример).

Може да видиш во нивниот Product finder :


--- Code: ---http://goo.gl/8wFpl
--- End code ---

GigaWatt:
А, добро, моја грешка, не сум знаел ;). Како што пиша, изгледа најмногу ги имам гледано ATmega*8 чиповите во проекти, па затоа помислив дека немаат микроконтролери кои директно нудат USB поддршка ;). Добро е да се знае ;). Ги имав отфрлено Atmel како избор на микроконтролер за еден иден проект (кога ќе бидне, не се знае, ама идејата ја имам ;D) баш поради таа причина, но еве, излезе дека сум згрешил ;). Јас сигурно ќе проверев пред да падне конечниот избор, но еве, на време дознав ;).

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version