Author Topic: Модифицирање на ATX напојувања  (Read 81403 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нема потреба од нова. И онака темата е баш за тоа, модифицирање на ATX напојувања ;). Е сега, ако целосно се модифицира напојувањето (од плочка, до компоненти, итн.) и ако се е убаво документирано и може повеќето од членовите да го направат истото, тогаш да, тоа би било сопствен проект и пожелно е да се отвори посебна тема за тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Се уште е во фаза на експериментирање. Жално е што на секој АТХ си има негова шема и секаде мора различно да се прави. Мора да имате осцилоскоп, унимер, неколку ламби, и огромно познавање електроника. Такада тешко дека ке можам воопшто да дадам дефинитивен процес како да го направите тоа на било кој АТХ, бидејки за секој е различно. И ретко кој АТХ има исти феритни јадра.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Добро, да, секое ATX напојување е различно, ама па секое е и слично ;D. Принципот на работа на сите е ист ;). Само се разликуваат контролерите, моќноста на трафото и транзисторите ;). Така да, ако модификацијата се примени на едно, во принцип може на било кое ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Re: Модифицирање на ATX напојувања
« Reply #63 on 10.01.2014, Friday, 00:03:13 (Edited 10.01.2014, Friday, 00:20:17) »
Значи компјутерско напојување да се крени напоно од 11v или 12v на 15v како можи тоа да го направам..?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Модифицирање на ATX напојувања
« Reply #64 on 10.01.2014, Friday, 00:10:51 (Edited 10.01.2014, Friday, 00:25:10) »
Компјутерско - мислиш?

Споено мислење: [time]10 Јануари 2014, 00:24:24[/time]
ОК,се поправи.Сега оди на почеток на темава и читај,па ке најдеш одговор.

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Најдово нешто исто како да не најдов  >:(

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
OK,значи на готово бараш: еве две шеми,пред и по преправката.Базирано на АТХ со TL494

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Фала батка  :)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
едно вака по глупо прашање....ова одново или на постоечкава плочка да растурам да преправам?...конкретно мене ми треба 24V/10A

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ова обично се преправа плочката со сечење на водови, менување на делови и такви работи...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
еден другар експериментираше, и доби негде со премотување 4 волти на 1 намотка.

Настрана то...прво делот шо го мери и контролира излезниот напон ми треба да го исклучам, и дали со премотување на трафото ќе добијам на излез различен напон со јака струја и слично?
или пак и покрај премотувањето и „исклучување“ на контрола има и други процедури?!  ???

Исто така, доколку повеќе ми се исплати само со трафо по некоја шема слична како оваа на Malecko би направил ново напојување. Работава може да чека 1-2 месеци, не е хитна...ама кај шо ја видов темава си реков да се „просветлам“..ако не сега за месец некаде ќе морам да направам, ми треба да возам еден мотор околку 24волти е...при оптеретување од шала ги влечи 5-6 ампери, па да ми остане 1-2 ампери вишок...10А ќе го напрам напојувањево за секој случај :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
не ти треба таа контрола да ја изгасиш, него ке треба да ја нагодиш да има излезен напон од 24V а за дали ке треба да го премотуваш трафото МИСЛАМ дека ке треба за толкав напон да го премоташ...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво најди некое постаро напојување 200-300W АТХ со TL494 ( услов нека биде) и оди по шемата .Може да исклучиш се друго,а најбитно е средниот извод на трафото да го одспоиш од масата.Другото спрема шемата.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
имам 30-40ина...сигурно, ќе разгледам :D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Вака, да не ја станувам темава од мртвите.. али денес чепкав некое атх напојување, без рапидни промени може да се крени напонот до 14,7в треба да се додаде еден отпорник (тример) од 500 ома, линиски, врзан сериски со тоа отпорничето на пин 1 од интегралното тл494, до овој напон работи без проблем.