Author Topic: EMP  (Read 3015 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: EMP
« Reply #15 on 03.11.2012, Saturday, 23:48:00 »
грешка си...има калем, се пушта на голем напон и голема струја некоја мили секунда, и на секоја жичка, секој вод се индуцира напон и гори се... иначе напонот мислам дека беше MV ако не се лажам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: EMP
« Reply #16 on 03.11.2012, Saturday, 23:58:29 »
Аха значи сепак бежично е... па нели истово може да се замени со некој радио предавател кој емитува VF струја која слично би делувала на уредите во близина?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: EMP
« Reply #17 on 04.11.2012, Sunday, 00:24:02 »
на таков некој начин работи. еве ти на англиски нешто за тоа

Code: [Select]
http://science.howstuffworks.com/e-bomb.htm
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: EMP
« Reply #18 on 04.11.2012, Sunday, 01:05:50 »
a и coil gun од тие што ги познавам нема никој направено како и ова  :D
Пребарај по нетот ќе видиш дека доста луѓе имаат направено coil gun,не е нешто комплицирано само што нема делови во македонија за да се направи тоа.А оди најди некој што направил успешно EMP бомба па пиши ми :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline StefanKTS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Одг: EMP
« Reply #19 on 04.11.2012, Sunday, 04:32:19 »
a и coil gun од тие што ги познавам нема никој направено како и ова  :D
Пребарај по нетот ќе видиш дека доста луѓе имаат направено coil gun,не е нешто комплицирано само што нема делови во македонија за да се направи тоа.А оди најди некој што направил успешно EMP бомба па пиши ми :D


Future Weapons_ EMP Bomb Video at YourDiscovery.com.flv

eve

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: EMP
« Reply #20 on 04.11.2012, Sunday, 05:38:24 »
ЕМП на прсти можеш да изброиш колку ги има, за coil gun лесно е да се направи и луѓе имаат правено такви работи до сега...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: EMP
« Reply #21 on 04.11.2012, Sunday, 11:49:52 »
porano gledav eden dokumentarec za nekakvo mikrobranovo oruzje. Znaci se emituva silno elektromagnetno pole kon nekoe zivo sustestvo i se onesposobuva. Dali nekoj znae nesto poveke za ova?  od mob. pisam, zatoa e latinica
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.