Author Topic: EMP  (Read 3016 times)

Offline StefanKTS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
EMP
« Opened on 03.11.2012, Saturday, 18:12:34 »
Дали некој знае дали шемава е точна за ЕМП (Electromagnetic Pulse).... И ако има некој подобра шема нека ја стави..

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: EMP
« Reply #1 on 03.11.2012, Saturday, 19:09:06 »
Каков калем треба да се направи, која е диодата и кондензаторите? Стави повеќе инфо. Во врска со ЕМП имам само слушано за неговите ефекти но не познавам ниту еден човек кој познава некој што го има направено ова или слично шемиче :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Одг: EMP
« Reply #2 on 03.11.2012, Saturday, 20:21:33 (Edited 03.11.2012, Saturday, 20:23:24) »
и јас читав кои се неговите ефекти и се заинтересирав побарав на нет и како се прави па дознав.. За калемот, се прави на дебела полна цефка, со дебела жица нема одреден број на намотки и дебелина на жицата или дебелна на цефката. А за кондензаторите треба да се со голем напон бидејки се полнаат со 220 В или пак ако имате да ги наполните со поголем напон толку подобро. И било подобро да има повеќе кондензатори во паралела незнам зошто но, за ефектите побарајте на интернет ке дознаете како ги “Спржува електричните уреди“

ЕДИТ:

шемата е точна инаку мислам дека може да работи и без диодата

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: EMP
« Reply #3 on 03.11.2012, Saturday, 20:37:36 »
Code: [Select]
http://www.powerlabs.org/pssecc.htm
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Одг: EMP
« Reply #4 on 03.11.2012, Saturday, 20:43:53 »
малечко не е ова ЕМП колку што видов од видеото.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: EMP
« Reply #5 on 03.11.2012, Saturday, 20:52:24 »
малечко не е ова ЕМП колку што видов од видеото.

Quote from: Powerlabs
Electromagnetic Can Crushing is most probably a spin-off from the metal forming branch of pulsed power research. Several devices available in the market nowadays utilize the same underlying principle to remove dents from airplane fuselages, magnetically form metal objects into desired shapes, and unite metal parts by crimping. No one knows for sure who came up with the idea of using magnetic repulsion to smash aluminium cans first, but there are currently 4 can crusher projects on the Internet. All of them share one thing in common: The use of a large, bulky, high-voltage capacitor to deliver, through a spark gap, a massive electrical impulse to a coil of wire inside which the can is inserted.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Одг: EMP
« Reply #6 on 03.11.2012, Saturday, 20:53:52 »
но види го видеото да видиш за што се работи.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: EMP
« Reply #7 on 03.11.2012, Saturday, 22:20:20 »
nope...тоа на малечко не е ЕМП...со ЕМП се што е околу тебе што работи на струја ке го спржиш :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline StefanKTS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Одг: EMP
« Reply #8 on 03.11.2012, Saturday, 22:32:22 (Edited 03.11.2012, Saturday, 22:47:32) »
Каков калем треба да се направи, која е диодата и кондензаторите? Стави повеќе инфо. Во врска со ЕМП имам само слушано за неговите ефекти но не познавам ниту еден човек кој познава некој што го има направено ова или слично шемиче :)

Диодата е најобична, насочувачка, а намотката треба да биде на метал, незнам со колкава дебелина е жицата.... Кондензаторите треба да се со што поголем напон и поголем капацитет..... иначе ова е за мини ЕМП.... има домет околу 10-20цм. Мене ми треба дометот да е од 1-2м па незз колкави контензатори ми требаат

Споено мислење: 03.11.2012, Saturday, 22:47:32
и јас читав кои се неговите ефекти и се заинтересирав побарав на нет и како се прави па дознав.. За калемот, се прави на дебела полна цефка, со дебела жица нема одреден број на намотки и дебелина на жицата или дебелна на цефката. А за кондензаторите треба да се со голем напон бидејки се полнаат со 220 В или пак ако имате да ги наполните со поголем напон толку подобро. И било подобро да има повеќе кондензатори во паралела незнам зошто но, за ефектите побарајте на интернет ке дознаете како ги “Спржува електричните уреди“

ЕДИТ:

шемата е точна инаку мислам дека може да работи и без диодата

Диодата е за поларизација на напон, зашто на наизменична струја се менуваат + и - секој момент

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: EMP
« Reply #9 on 03.11.2012, Saturday, 22:57:06 »
сега...на наизменичен напон работи или на еднонасочен ова??? и диодата не треба ли да е пред кондензаторите не после???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline StefanKTS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Одг: EMP
« Reply #10 on 03.11.2012, Saturday, 23:06:57 »
сега...на наизменичен напон работи или на еднонасочен ова??? и диодата не треба ли да е пред кондензаторите не после???

E тоа за диодата незнам ни јас... Затоа ја поставив шемамта, за ако има некоја грешка да ја поправам

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: EMP
« Reply #11 on 03.11.2012, Saturday, 23:10:19 »
диодата БИ требало да биде ставена пред кондензаторите свртена накај нив....со катодата свртена накај кондензаторите....и ако немаш доволно искуство со електроника [а како што гледам немаш (не викам дека јас сум експерт некој)]  би ти препорачал да не чепкаш зашто 300+V не се малце...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline StefanKTS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Одг: EMP
« Reply #12 on 03.11.2012, Saturday, 23:13:35 »
диодата БИ требало да биде ставена пред кондензаторите свртена накај нив....со катодата свртена накај кондензаторите....и ако немаш доволно искуство со електроника [а како што гледам немаш (не викам дека јас сум експерт некој)]  би ти препорачал да не чепкаш зашто 300+V не се малце...

Абе јас прво ке направам со кондензатори од 12V, да видам како функционира..... А за 300 волти треба да имам и трансформатор за да ја претвори струјата од 220 во 300 или повеќе......

и мислам дека што поголема капацитивност имаат кондензаторите толку е поголем ефектот...
Јас ке исппробам на дигитрон или некој помал уред.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: EMP
« Reply #13 on 03.11.2012, Saturday, 23:22:26 »
Глупост е ова,нема да работи сигурен сум...Подобро прави coil gun повеќе ќе те занимава(принципот е тој).Ако вака лесно се правеше секој ќе имаше „EMP бомба“ дома.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: EMP
« Reply #14 on 03.11.2012, Saturday, 23:34:40 »
a и coil gun од тие што ги познавам нема никој направено како и ова  :D

П.С. ЕМП да не работи на принцип на кажување на волтажата од 220 на 300V па тој напон го враќа во електричната мрежа па со тоа да би прегореле уредите кои работат на 220-240V или грешам ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.