Author Topic: Mи треба проводен лепак  (Read 2301 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #15 on 04.11.2011, Friday, 01:03:39 »
Баш сега пробував нешто со графитен прав и Neostik, ОК е смесата, само што треба многу брзо да го додадете правот за да не се усуши Neostik-от и треба да се стави многу прав, на пример, волуменски околу 5 пати повеќе од тоа што се ставиле Neostik (можеби и грешам за односов, можеби треба и повеќе од ова да се стави, ставете колку што мислите дека треба, колку повеќе толку подобро, само да не биде прегусто ;)). Графитниот прав го правев од HB молив со шмирглање на ситна водена шмиргла. Го измешав се ова и за живо чудо, проработи ;D, мерев со унимер, околу 30 или 40 оми отпор има, ама на кратко растојание, околу 1mm, што е повеќе од доволно ако преспојувате со додатен проводник (краткоспојник) ;). Може и вака да ги поправам водовите, ќе видам, некој начин сигурно ќе искористам, морам да ја средам тастатурава :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #16 on 04.11.2011, Friday, 08:51:30 »
графитна прачка имаш и во батерии, мислам дека со неа би требало да има помал отпор, пошто тоа во моливите начесто е некоја смеса :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #17 on 04.11.2011, Friday, 13:35:33 »
Ама во алкални или во оние обичнине? Бидејќи мислам дека имам вадено од оние обичнине графитни мини (оние што се 4 за 20 на пазар ;D), а за алкалните, не знам :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #18 on 04.11.2011, Friday, 16:06:50 »
Ама во алкални или во оние обичнине? Бидејќи мислам дека имам вадено од оние обичнине графитни мини (оние што се 4 за 20 на пазар ;D), а за алкалните, не знам :S.

Во обичните, во алкалните мислам дека нема графит.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #19 on 04.11.2011, Friday, 16:36:51 »
Во обичните, во алкалните мислам дека нема графит.

Ај баш ќе пробам и од нив да извадам, колку што ми текнува, во нив графитот беше најмек, а мислам дека тој има најголема проводност (поправете ме ако грешам ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #20 on 05.11.2011, Saturday, 23:06:40 »
зошто ми беше избришан постот??? ::) ::) ??? ??? ???
d.t

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #21 on 05.11.2011, Saturday, 23:07:44 »
зошто ми беше избришан постот??? ::) ::) ??? ??? ???
Зошто?
За тоа што рекламираш фирма, а комерцијалните реклами се против правилата.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #22 on 05.11.2011, Saturday, 23:08:40 »
океј извини, нема да се пофтори
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #23 on 07.12.2011, Wednesday, 21:10:11 (Edited 07.12.2011, Wednesday, 21:23:04) »
Вака сега, го купив овој проводен лепак:

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/Repair-DIY-No-Soldering-Iron-Solder-Wire-Glue-/370564995928?pt=BI_Electrical_Equipment_Tools&hash=item5647651b58
И функционира ;D. Супер си работи ;D. Ме чинеше околу 5 долари (250 денари) но си ја средив тастатурата ;D. Еве, сега со неа куцам ;D. Само што треба уште да се подмачкаат дирките, ама нема везе, тоа е лесна работа, ова беше потешката ;).

Така да, кој си има проблем со вакви работи (нешто што не може да се леми), ако може нека нарача од ebay, лепаков е супер ;D. Одлично лепи и се суши, само што е кршлив, не станува како силикон на крајот туку станува кршлив :S. Се суши релативно брзо (за околу 5 мин), така да, не го оставајте отворено капачето, бидејќи ќе ви се исуши лепакот ;D. Проводноста му е голема, ама кога ќе се исуши, кога е течен не јавува скоро никаква проводност :S. Ќе почекате да се стврдне и тогаш мерете ;). Мислам дека е на база на графит (иако во упатството за употреба пишува дека е на база на некои карбонски материјали, искрено, не ми се верува).

Ако лепите водови од тастатура, нанесувајте го лепакот со четкичка од римел (она што жените што го стваат на очи ;D), четкичката е многу тенка и ептен добро се нанесува со неа ;), дури и на многу тенки водови (јас корегирав вод со дебелина од околу 0.2 или 0.3mm со четкичката без поголеми проблеми ;)).

Со лепаков можете да корегирате и графитни контакти (било какви), цената не му е превисока, а количината што ја добивате е голема (има доволно за 100 или 200 далечински управувачи да ги репарирате целосно ;D). Така да, ако некој има сличен проблем на мојот, топло му го препорачувам лепаков ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #24 on 07.12.2011, Wednesday, 22:49:27 »
Како го порача од ebay,нели не можеше или грешам ???
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #25 on 07.12.2011, Wednesday, 23:20:07 »
Како го порача од ebay,нели не можеше или грешам ???

може ако имаш paypal...иначе јас му го порачав, за еден месец скоро стигна :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)