Author Topic: Mи треба проводен лепак  (Read 2302 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Mи треба проводен лепак
« Opened on 03.11.2011, Thursday, 18:39:14 (Edited 03.11.2011, Thursday, 18:43:15) »
Може вакво нешто да се најде кај нас? Пожелно е да биде што е можно потечен, но и да не е, ќе се снајдам ;). Само ме интересира дали го има некаде кај нас да се купи :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #1 on 03.11.2011, Thursday, 18:43:42 »
Мислиш да биде електрично проводен ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #2 on 03.11.2011, Thursday, 18:45:30 »
Мислиш да биде електрично проводен ?

Да да, проводност колкава му е, па и не е баш многу битно, само да биде проводен ;). Доволно е да има проводност и колку обичен графит ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #3 on 03.11.2011, Thursday, 19:41:45 »
Има таков лепак јас го имам земено од логин 1100 денари беше се вика bison electro доста е течен и е изработен од сребро

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #4 on 03.11.2011, Thursday, 19:49:47 »
Има таков лепак јас го имам земено од логин 1100 денари беше се вика bison electro доста е течен и е изработен од сребро

А колкава количина е за 1100 денари? Да не го има случајно и на некое друго место да се купи за пониска цена?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #5 on 03.11.2011, Thursday, 20:11:45 »
Јас овој лепак го знам како „wire glue“,место да лемиш жици можеш да ги залепиш...Види дали може некој од еBay да ти нарача,таму се ефтини...
Code: [Select]
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=wire+glue&_sacat=See-All-Categories
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #6 on 03.11.2011, Thursday, 20:16:08 »
Има таков лепак јас го имам земено од логин 1100 денари беше се вика bison electro доста е течен и е изработен од сребро

А колкава количина е за 1100 денари? Да не го има случајно и на некое друго место да се купи за пониска цена?

Немам барано на друго место а мала количина е си мисмал дека беше 3 грама

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #7 on 03.11.2011, Thursday, 21:07:46 »
Има и во Хубо исто така неколку милилитри беше од хенкел ако памтам добро со цена од 1600 ден.
но не ме факај за збор одамна го гледав и беше во секцијата со лепаци и силикони (стаклено шишенце).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #8 on 03.11.2011, Thursday, 21:52:06 »
Немам барано на друго место а мала количина е си мисмал дека беше 3 грама

Има и во Хубо исто така неколку милилитри беше од хенкел ако памтам добро со цена од 1600 ден.
но не ме факај за збор одамна го гледав и беше во секцијата со лепаци и силикони (стаклено шишенце).

Многу е мала количината :S. Повеќе ми треба :S.

Ќе разгледам нешто од оваa идејава на Malecko ;). Или евентуално ќе поминам низ продавнциве за електроника да разгледам да не случајно им стигнала нова роба па да паднала цена ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #9 on 03.11.2011, Thursday, 23:21:33 (Edited 03.11.2011, Thursday, 23:23:33) »
Ајде пробај вака :смеса направи од малку силикон ,бензин и графитен прав од молив.Прво бензинот измешај го со силиконот да добиеш смеса бела,полутечна и да прави топчиња кога од него ке ставиш на стакло(значи да не биде многу редок!).Стави графитен прав од молив добиен на ситна шмиргла и помешај.Ке лепи,ке биде проводен,а со него може да се *поправаат* и гуми тастерите на далечински ;D Пробано! 8)Ако најдеш графит во прав по продавици за бои и лакови ,уште подобро!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #10 on 03.11.2011, Thursday, 23:39:18 »
А може да го направам уште потечен, нешто како масло да биде, малку погусто од тоа? И колку време му треба за да се исши? Колку да ставам бензин, колку силикон, процентуален однос? Каков силикон да ставам, било каков ќе врши работа? Може со некој друг тип на лепак да се направи ова?

Всушност, ми треба за корекција на водови на фолија на тастатура, тастатурата е Dell и ги има оние копчиња со мал Enter и голем Backspace. Веќе никаде не може да се најдат тие тастатури, а најдобри се за куцање :S. Плус, Dell е тастатурата, жал ми е да ја фрлам, Made In USA е, од малку посатрите модели од PIII-ка изгледа е земена, одличен дебел долг кабел... измислена е ко за мене, ама оштетени водови има од јогурт ::) и не работи Ctrl и Space :S. Може ли оваа смеса да се искористи за тоа? Си пробал да корегираш вакви работи со таа смеса?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #11 on 03.11.2011, Thursday, 23:48:11 »
Обичен силикон за стакло.Пробај со чист бензин од аптека отприлика 2 спрема 1  за бензинот.Стави и мешај веднаш да добиеш поретка смеса ,стави графит,пак мешај  и кога малку ке испари бензинот  премашкај.Се суши за 10-15 минути и може за таква намена.Направи неколку проби и ке видиш.Прави мали количини и веднаш мачкај го .Велат стоел затворен и во фриз,ама не сум чувал.Правам малку и го трошам.Имав едно тегличе и графит во прав,ми дадоа од Брако порано.Одамна не сум работел.едно време правевме така поправки на антени за шофер шајбна и поправавме гумички за далечински.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #12 on 03.11.2011, Thursday, 23:54:08 »
А колку графит да ставам, многу, малку? Каква треба (од прилика) боја да добијам кога ќе го ставам графитот, сива, темно сива, сивкасто-бела, црна? Имам една неотворена туба универзален силикон, CENTROSIL, за дрво, пластика, џамови, плочки... може со него?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #13 on 03.11.2011, Thursday, 23:57:36 »
Ако не ти се експериментира, имам од порано останато едно шишенце течно сребро, баш за тоа е наменето, поправање водови на фолии, помини ќе ти го дадам, таман да си земеш и тие другите работи ;) :).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Mи треба проводен лепак
« Reply #14 on 04.11.2011, Friday, 00:12:48 »
Сива боја ке добиеш.Направи смеса прво бензин/силикон ( било каков,најобичен,за стакло овој мат што е ).На растворот (зависи која количина правиш!) додавај полека графит се додека прима однпсно додека се впива во растворот .Мешај постојано и ако е густо стави бензин.Тој испарува за 10-15 мин ( пак зависи од количината!!!)Обично правев во затка од пиво  :D :D