Author Topic: ми треба помош за акустика на ауспух  (Read 1361 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Најверојатно има некоја поврзаност со акустиката на звучние кутии, ако клипот се земе како извор на звук, па би ве замолил ако некој знае да ми кажи дали може да се преправи ауспух да ваѓа подлабок звук, како влијаат должината и ширината на отворот на длабината на звукот, каков ефект ќе има да се стават прегради или да се направи внатрешноста налик на тл кутија??

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а бе земи шајка една дупни ауспух-от и шибај...иначе подебела цевка=побрзо излегуваат гасовите, ама предебела цевка значи дека ептен ама ептен ке ти брчи ауспухот...што вика братучед ми од струмица...брче а не вуче...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Штета што ги нема стручњаците да ти одговорат,веројатно пробаат и мерат,па утре ке добиеш одговор :D :D :D

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
брче а не вуче...
Буче а не вуче  :D
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
хехе абе влечи ко вол на спидој, додуша не е тивок, ама сакам да извадам некој подлабок авук, па се думав поширока цевка и внатре со прегради, една спроти друга да се преградите, 2/3 од фи-то на цвката оддалечени на растојание еднакво на дјаметарот од отворот... така мислам ќе се добие малце длабина

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а зашто ке ти се преградите??? луѓе оставете го така како што е, зашто некој што немал работа си тупел мозокот за каков ауспух треба да се прави....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: ми треба помош за акустика на ауспух
« Reply #6 on 14.08.2011, Sunday, 23:06:06 (Edited 14.08.2011, Sunday, 23:09:17) »
Најверојатно има некоја поврзаност со акустиката на звучние кутии, ако клипот се земе како извор на звук, па би ве замолил ако некој знае да ми кажи дали може да се преправи ауспух да ваѓа подлабок звук, како влијаат должината и ширината на отворот на длабината на звукот, каков ефект ќе има да се стават прегради или да се направи внатрешноста налик на тл кутија??

Види, поголема должина и ширина значи и поголем волумен (зафатнина) на ауспухот и со ова пониска резонантна акустична фреквенција, и со ова би требало да се добие подлабок звук. Ако моторот е двотактен никогаш не треба да се модифицира фабричкиот ауспух оти тој веќе е наместен на резонантната фреквенција на која моторот дава најголема сила. Двотакните мотори се многу осетливи на ова, и било каква модификација може да направи моторот да изгуби компресија оти овие мотори немаат вентили да ја “држат“ смесата внатре во цилиндарот.

Да не те разочарам, ама и зафатнината на моторот игра голема улога, не може од југо да очекуваш да звучи како амерички V8 мотор.  ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
А да ти пратам неколку формули за пресметување волумен со Qts и Qtc  параметри?Добро бре луѓе,ова Форум за електроника ли е или...???? :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А да ти пратам неколку формули за пресметување волумен со Qts и Qtc  параметри?Добро бре луѓе,ова Форум за електроника ли е или...???? :D

Искрено, и јас веќе почнувам да се сомневам ::).

Нема Македонски форум за механика и коли/мотори ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
па нема... Сепак ова е акустичен проблрм нр р мрханички, така да.. 
 инаку станува збор за чопер 1400цц 4-тактен. Ауспусите се преправани, така да не би требало да има фрка со бензинот.