Author Topic: Обработка на витопласт плочки  (Read 1420 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Обработка на витопласт плочки
« Opened on 14.04.2010, Wednesday, 22:55:26 (Edited 14.04.2010, Wednesday, 23:09:16) »
Дали некој од вас има ли искуство со правење на плочки со гравирање кај некој гравар или пак да ја однел на печатење каде што печатат запалки, маички, пенкалца и блузи ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
мене чичко ми ми штампа плочки, он штампа упањачи и такви работи, работи како гравер (а дома се прави дека е штампач ;D), ама па никогаш ми нема правено плочки на машина за гравирање...иначе со печатење супер испаѓаат...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Дали некој од вас има ли искуство со правење на плочки со гравирање кај некој гравар или пак да ја однел на печатење каде што печатат запалки, маички, пенкалца и блузи ?

Со сито или со тонер-пресликување од мрсна хартија најдобро излегуваат, како фабрички.
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Обработка на витопласт плочки
« Reply #3 on 14.04.2010, Wednesday, 23:53:59 (Edited 15.04.2010, Thursday, 00:52:44) »
мене чичко ми ми штампа плочки, он штампа упањачи и такви работи, работи како гравер (а дома се прави дека е штампач ;D), ама па никогаш ми нема правено плочки на машина за гравирање...иначе со печатење супер испаѓаат...
Не те разбрав добро па ме интересира дали со истата постапка што е за печатење на упаљачи и пенкала ти ги штампа и витопласт плочките или на ласерски печатар со тонер ?
Ако е тоа првото дали можеш да го прашаш (кога ке се видите) колку пари ке ме чини да испечатам плочка која е 14х8cm ?

Дали некој од вас има ли искуство со правење на плочки со гравирање кај некој гравар или пак да ја однел на печатење каде што печатат запалки, маички, пенкалца и блузи ?

Со сито или со тонер-пресликување од мрсна хартија најдобро излегуваат, како фабрички.
Е да ти кажам уште така немам пробано. До сега работев со фолии за графоскоп и со хартија но немав среќа, повекето не ми испаѓаа добри. Кога работев со фолии ми требаа 4-5 фолии да потрошам за да стигнам до 70% а потоа со фломастер доцртував. Со хартија кога правев на почеток ми излегуваа супер плочките но еве веке 2 месеци не ми излегуваат како што треба а иста постапка применувам како и првиот пат. Или од кога ке го извадам листот ке падне малце и тонер а кога ке ја ставам плоцката во раствор ке исплива дел од тонерот или па кога ке се обработи плочката и ке го отстранам тонерот ке видам дека водовите се разјадени и иде у канта. До сега неколку плочки имам зезнато па не можам веке само да фрлам пари. Сакам да видам со тоа печатење на пенкалца па да ми испечатат плочка или па со мрсна хартија само од каде може да се купи мрсна хартија (цела бела и непечатена) ?

За сито печат не знам колку пари ке ме фати, дали е многу скапо, ако знаеш пиши.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
за сито ке ти испадне скапо само за 1 плочка пошто подготовките за ситото му се скапи а ако на пр правиш пвеќе плочки со иста шема тогаш ефтино испаѓа иначе за квалитетот мислам дека е најдобро со сито

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
а колку пари е да се направи на сито? 500,100,1500 денари ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
250 денари е во штип.
I reject your reality and substitute my own.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
250 денари е во штип.
а да не знајш големини кој обработуваат или колку сакаш толку ( мислам до кај А4 не поголемо ) и дали во зависност од големината ја менуваат цената ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
да, од големината се менува цената, филмот кој што треба да се изработи е скап, најевтин филм е 50 денари, се останато е поевтино бојата скоро ич не се троши, а правењето на ситото не е многу скапо, само филмот е најскап од се.
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
250 денари е во штип.
Па не е така скапо, кога ке се сетам колку труд има во правење на плочка плус може и да не успее ида треба да се фрли. Овде во скопје гарант е дупло или тродупло поскапо.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ааах, не верувам дека е толку скапо...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

stefanjanevski

  • Guest
Кај мене имам еден мене што ми ги принта плочкте, ги рави истите и со помош на сито печат. Јас кога го прашав за цена, тој ми кажа, ќе ми дадеш 500 денари за да купам матријал, а во тој матријал ти се вклучени, ми се чини дека кажа 20 плочки, и после секоја наредна доаѓала по 20 до 30 денари. Не сум сигурен баш за цениве, зашто го имам прашано пред околу 2 до 3 месеци.