Author Topic: Mи треба Шема за плазма топка (plasma ball)  (Read 2338 times)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Mи треба Шема за плазма топка (plasma ball)
« Reply #15 on 16.04.2011, Saturday, 02:00:08 (Edited 16.04.2011, Saturday, 08:20:43) »
How to make a plasma with lightbulb

изгледајте го ова хахахах во микропечка ја стави и го има ефектот :) :)

d.t

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
има објаснето како се прави? којзнае какви гасови употребувал и што уште не  ;)

Знам како се прави се што треба е да се отвори сијалицата без да се ошттети околу влакнот од волфрам т.с тенките жички внатре да се стави фолија пак да се затвори и грлото од сијалицата добро да се залепи да нема никакви отворчиња имав правено нешто слично вакво ама безуспешно светеше само под фолијата доста слабо.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
има објаснето како се прави? којзнае какви гасови употребувал и што уште не  ;)

Знам како се прави се што треба е да се отвори сијалицата без да се ошттети околу влакнот од волфрам т.с тенките жички внатре да се стави фолија пак да се затвори и грлото од сијалицата добро да се залепи да нема никакви отворчиња имав правено нешто слично вакво ама безуспешно светеше само под фолијата доста слабо.
Moре какво отварање,само пипни ја сијалицата на анодата од трафото и внатре одма ќе почнат такви виолетови искри да излагаат од волфрамот ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
Moре какво отварање,само пипни ја сијалицата на анодата од трафото и внатре одма ќе почнат такви виолетови искри да излагаат од волфрамот ;) ;D
[/quote]
Во право си само сакам да му кажам дека може да се направи,јас ја барам само шемата останатото ке го средам ми треба за училипен проект за тоа ми е инаку ке си купам готовоа како што кажа некој погоре не вреди да се прави

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Moре какво отварање,само пипни ја сијалицата на анодата од трафото и внатре одма ќе почнат такви виолетови искри да излагаат од волфрамот ;) ;D
Во право си само сакам да му кажам дека може да се направи,јас ја барам само шемата останатото ке го средам ми треба за училипен проект за тоа ми е инаку ке си купам готовоа како што кажа некој погоре не вреди да се прави
[/quote]Aj види тука дали ќе најдеш нешто
Code: [Select]
http://www.personal.psu.edu/sdb229/plasma%20ball%20power%20supply.html
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
Фала многу ке пробаме да го направиме ова (лошо е што ќе го правиме на час по пракса па којзнае дали ќе направиме нешто битно јас да му ја однесам шемата) а ако најдам се што ми е потребно ќе пробам да го направам дома оти овде каде шо живеам нема ни 1 продавница за електронски елементи ако не најдам наредниот пат кога ќе одам за скопје ќе купам се што треба

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
друже небива да пишувам хаха тука, дека идејата (да ми извиниш и ти и сите други) ти е безвезна (те молам не се навредувај), ако сакаш да ти светка стави си ја сијалицата во фасонка и нека ти светка...за плазма-та ти треба топка со интертен гас и премачкувана со посебен прав, што кога ке стигне до него електрична енергија тој испушта одредена светлина, а тоа неверувам да го најдеш во сијалица...и како второ ти требаат две електроди што се одделени една од друга, а не како кај сијалица да ти се поврзувани....

Кој вели дека со сијалица не се прави
Homemade plasma ball from a lightbulb cool!!!

ова и тоа од првиот пост како што гледам не е баш исто...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)