Author Topic: Започнување на заеднички open source проект  (Read 12018 times)

Offline NerdOmega

  • Нов член
  • *
  • Posts: 22
Од кога сум инволвиран со електроника гледам во македонија како аматерската електроника полека но сигурно исчезнува кај нас. Додека можеме да обвинуваме мал милион работи за моменталната состојба, на крајот од денот ние сме тие кои го негуваме ова хоби/занает/професија и е наша морална одговорност за да го промовираме и да го прошириме на што е можно повеке сограѓани.  Ако не го направиме ние ова тогаш кој ?

Затоа се одлучив да си земам за одговорност да пробам да направам нешто околу тоа.
Идејата е следната. Да се собереме повеке членови од форумот и да започнеме со некој заеднички проект. Е сега бидејќи крајната цел е да инволвираме и запознаеме што е можно повеке луге мислам дека проектот во прашање би требало да биде некој кој ке биде од помош на нашето општество и/или да проба да реши некој проблем со кој се соочуваме секојдневно. Анкетата ке ја оставам отворена 10 дена за да се види колку заинтересирани членови има, како и да се соберат идеите за кој проект да се работи. Сите предложени идеи ке бидат подложни на критики и сугестии. Бидејќи јас сум иницијатор ке почнам јас со мојата идеја.

Гледајќи ја ситуацијата со чистотата на воздухот во Македонија па и пошироко гледам дека има потреба од времени и точни информации за воздухот. Идејата е да се направи мини мерна станица по можност модуларна со повеке видови на сензори (температура, влага, ПМ10, сулфиди, азотни оксиди итн.) и да се врзат сите во мрежа. Гледајќи по цените на интернет крајниот уред не би коштал повеке од 1500 ден за основна верзија па до 3000 за повеке сензори. Ако се прибираат сите информации од мерните станици на едно место веке ке се јавува можност и за во реално време да се гледа загадувањето по град или па ако има повеке станици во еден град ке може и да се гледа дистрибуцијата на загадувањето низ него. Сите прибрани информации ке бидат достапни за сите и верувам дека исто така ке им бидат и корисни. Можеме и да го промовираме проектот за да привлечеме повеке луге да купат и инсталираат мерни станици околу нив. Исто така можеме да продаваме и кит комплети за ентузијасти и готови верзии за не толку ентузијасти  :D па профитите од нив да ги вратиме во форумот. Јас лично имам искуство со микроконтролери како и со датабази и веб сервери и реално можам да придонесам околу 8 часа неделно на проектот. Мислам дека можам и да издејствувам и поддршка од мојата општина за проектот а знам дека и неколку мои клиенти радо би инсталирале станица кај нив.
Друга опција е потоа да се прошири видот на сензори кој ке ги поддржуваме па да може да се мери и квалитет на воздух во домови, работни места и ред други работи. Јас и скоро ги имам сите подребни делови за прототипи и слично.

Сакам да потенцирам дека замислата е да се сподели знаење и искуства со истомисленици за сите на крајот да бидеме подобри а којзнае можеби и ке добиеме и неколку нови членови.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ми се допаѓа идејата, но мислам дека е преамбициозна како за почеток... можеби е подобро да се почне на нешто помало, колку подобро да се запознаат членовите и нивното искуство/знаење ;).

Можеби нешто поврзано со некој друг проект/дизајн... на пример модифицирање на некој мерен инструмент ???... можеби на кодот на оној универзалниот AIO тестер на компоненти со ATmega што е :)?





Мада Кинезиве го имаат утепано од модифицирање и не знам дали уште нешто плус може да се додаде ??? :-\.

Само фрлам идеи. Се разбира дека не мора да биде нешто поврзано со овој инструмент ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Идеата е интересна но преамбициозна, таков проект бара многу работа а со тоа и многу време.
Собирање и координирање преку форумот тим кој ќе има време да дизајнира хардвер и софтвер е многу тешко.
За почток подобро би било некој проект кој ќе биде поедноставен или модификација на некој веќе постоечки проект, можеби модификација на некој проект за мерење на квалитет на воздухот.
Така би се запознале членовите и кој како и колку може да придонесе. Јас мислам дека поголемиот дел од членовите сме аматери во електрониката и проекти кои опфаќаат неколку различни проблематики се тешко изводливи.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Што и да е, сметај ме и мене...  ;)
Јас па имав идеја за електростатски прочистувач на воздух што нема да се затнува, за разлика од стандардните со HEPA филтри, би било добра идеја за животот во Скопје во зима, а и онака планирав да направам нешто такво сега за в зима...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Киловолт, мислиш да не мењаш филтри? Како?

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Замисли метална мрежа, налектризирана на барем 10-20kV негативно, после неа следува прост лавиринт од позитивно наелектризирани плочи, и после тоа иди вентилаторот. Теоретски сите честички што ќе поминат до мрежата ќе земат дел од тој полнеж врз нив, а потоа ќе бидат привлечени кон една од плочите, планирам геометриски да направам да е невозможно да помине воздухот а сите честички да не се залепат за плочите. По одредено време би се наталожила прашина на плочите, ама сигурно ќе крепи повеќе него ли некој филтер...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Е ама демек јонизаториве биле канцерогени ( мислам ради озонот)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Генерираат малку озон околу искрилото, но не е тоа многу ;).

А и кај тоа си прочитал дека озонот е канцероген ???. Да, тешко се дише и не можеш да функционираш само со него бидејќи е само O, а не O2, но никаде немам прочитано дека е канцероген.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Ама ова не би работело на принцип јонизација на воздух, туку електростатско привлекување, доколку се мазни повешините може јонизацијата на околниот воздух да се сведи на минимум, ако се тргнат сите остри метални ивици или се изолираат адекватно со некој лак или смола...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Мала исправка само, озонот е O3, не O...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мала исправка само, озонот е O3, не O...

Ау да, така беше ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
GW сакав да правам јонизатор, зачитав на нет дека е штетн и го баталив, па ми дојде идеа филтерот да е уствари сунѓер ( ваков филтер имаа стојадините) и да си го периш по потреба. Одоко мокар/уљосан сунѓер ептен ја лепи нечистотијата, но не сум измерил дали ги "фаќа" ппм10 частиците.
НердОмега, да те искористам, ако сакаш, да пишиш нешто околу сензориве за ппм 10, или некој линк од кај би се купил.
Киловолт, јонизирањето е неизбежно, повеќе или помалце, ако нема јонизација нема ни електростатско привлекување т.е. треба на сите честички да им дадеш полнеж за да ги привлечиш на другата површина, ако те разбрав добор, а тоа најверојатно ќе влијае и на диполот на материјата со што ќе се јонизира. Е сега да, производството нанозон че биде редуцирано, ама сепак некој ако е пл слободен нека прочита на нет, поТо како што кажав не сум сигурен што точно ја прави бељата...

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
- Тротинет на батерии  :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
измислено е... :) сруја во кофа :)

Offline NerdOmega

  • Нов член
  • *
  • Posts: 22

НердОмега, да те искористам, ако сакаш, да пишиш нешто околу сензориве за ппм 10, или некој линк од кај би се купил.


Овој е ок, го имам видено во живо како функционира ZH03B плус и мери и ПМ1, 2.5 и ПМ10 али треба барем малце дополнителна електроника бидејќи има сериски UART излез или PWM излез.
За малце поозбилни употреби е ок овој има излези 0-10 V и 4-20 mA.

За лична употреба најбезболен е овој. иди заедно со мал ЛЦД екран и бара само мини усб за приклучок.

Што и да е, сметај ме и мене...  ;)
Јас па имав идеја за електростатски прочистувач на воздух што нема да се затнува, за разлика од стандардните со HEPA филтри, би било добра идеја за животот во Скопје во зима, а и онака планирав да направам нешто такво сега за в зима...

Мислам дека ке има проблем со површината на електродите, многу се мали честиците и тешко се привлекуваат према електродите. Можеш да го зголемиш напонот но ке мора да ги раздалечиш електродите поради искрење и генерација на озон, незнам колкав уред имаш на ум но ке треба да биде прилично голем поради тоа што треба електродите да имаат голема површина. Едниот филтер кој го знам јас го решава проблемот со тоа што користи многу мал проток на воздух и електродите се долги барем 25 метри и се во форма на два чешли влезени еден во друг исто како променлив кондензатор. Јас мислам дека би требало да биде голем барем колку еден мини фрижидер, ке пробам да најдам нешто информации на интернет.