Author Topic: Слободна енергија,100% подобрување на алтернатор со магнет  (Read 4436 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Слободна енергија,100% подобрување на алтернатор со магнет
« Reply #15 on 01.12.2011, Thursday, 14:55:10 (Edited 01.12.2011, Thursday, 14:58:14) »
некако неможам да разберам ???,во еден пост викаш не се губи,во друг се губи.и како знаеш дека електромагнетниот бран толку слабее што неможе со ништо да се измери.....како тогаш знаеш дали сеуште го има во мали колични а никој неможе да го измере ?  ???
и дали ако слабее константно,некогаш ќе исчезне(ќе се изгуби)?

Тоа е според теорија на електромагнетни бранови. И во принцип, кога спомнав дека „се губи“, не мислев навистина дека се губи, ја мислев истата ситуација како и претхдоно, дека слабее, односно се апсорбира од околината, до тој степен што веќе тоа што останало практично можеме да сметаме дека го нема. Сличен принцип е и со радијацијата, кога ќе каже некој дека нема радијација, не значи дека навистина нема, воопшто никаде нема, само значи дека нивото не е доволно големо за да може да наштети на луѓе, инаку секаде ја има ;).

И таа енергија која е апсорбирана од страна на околната материја, не се губи, преоѓа во енергија на електроните од материјата, електроните ја преземаат и преминуваат во погорните слоеви од атомските прстени ;). Така да, нитуеден тип на енергија не се губи, само се трансформира ;).

Ова е причината поради која не е возможно perpetuum mobile, бидејќи константно има трансформација на енергија од еден во друг вид, и не може таа енергија од ниакде да доаѓа, тоа не е возможно ;). Таа мора да има извор, односно еден вид на „складирана“ енергија да прејде во друг тип ;). Ако сметаме дека сонцето е печка, тогаш тоа е „печка на батерии“, тансформира нуклеарна во топлинска енергија и радиација ;).

od wikipedija za magnetite PERMANENTNI MAGNETI ZNACI STALNI
Феромагнетни материјали можат да бидат поделени во магнетно "меки" материјали, како annealed железо, кои можат да се магнетизирани но не настојуваат да останат магнетизирани, и магнетно "тешки" материјали, кои не. Постојана магнети се направени од "хард" феромагнетни материјали како што се AlNiCo и феритни кои се подложени на специјална обработка во моќно магнетно поле во текот на производството, да ги усогласат своите внатрешни микрокристална структура, што ги прави многу тешко да се demagnetize. За да demagnetize заситен магнет, а некои магнетното поле мора да се примени, и овој праг зависи coercivity на соодветните материјал. "Тешки" материјали со висок coercivity, додека "меки" материјали имаат ниски coercivity.

Да, ама никаде не пишува дека е новзможно да се демагнетизира HDD. Не знам од каде идејата дека „магнет не може да се демагнетизира“ и дека HDD-ињата „вечно“ ги чуваат информациите на нив. Да, тоа за нас како луѓе е многу долго време, но далеку е од вечно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ова ако го клајш во кола освен исгопрена инсталација ништо не добиваш.

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
bicikle, должиш објаснување зошто ;)
Индустриските Lombardini мотори имаат на себе алтернатор со перманентен  ротор, па спалени инсталации нема, едино тие алтернатори користат посебен реглер.
Ете, тоа е еден пример каде и после 35 години работа, (и сигурни 15000 работни саати за тоа време) перманентниот магнет не ослабел.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Слободна енергија,100% подобрување на алтернатор со магнет
« Reply #18 on 01.12.2011, Thursday, 20:22:04 (Edited 01.12.2011, Thursday, 20:26:47) »
 citat od GigaWat
Да, ама никаде не пишува дека е новзможно да се демагнетизира HDD. Не знам од каде идејата дека „магнет не може да се демагнетизира“ и дека HDD-ињата „вечно“ ги чуваат информациите на нив. Да, тоа за нас како луѓе е многу долго време, но далеку е од вечно Шмекерко.

treba seriozno da si preispitas svoite znaenja pred da diskutiras
ne se raboti za demagnetizacija na informacijata,ako si otvaral harddiskovi ama gledam ne si otvaral nikogas, se raboti za permanentni magneti sto gi dvizaat glavite tie se od neodim ,ne treba da brkas poim na stalni permanentni magneti so magnetizacija na disk vo slucaj so hard diskot


citat od puknati
Индустриските Lombardini мотори имаат на себе алтернатор со перманентен  ротор, па спалени инсталации нема, едино тие алтернатори користат посебен реглер.
Ете, тоа е еден пример каде и после 35 години работа, (и сигурни 15000 работни саати за тоа време) перманентниот магнет не ослабел.
Z33MK

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ако ен маравен алтернаторот со шпулна, према потребата протекува струја низ шпулната така се регулира производството на стуја во колата.... инаку тие што си се со магнет си се башка принцип..

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Ја те прашувам зошто би се спалила инсталацијата ако во кола вградиш алтернатор за кој станува збор во темава?
Инаку многу добро знам на кој принцип работат!

Македониа, што со мојот цитат ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Слободна енергија,100% подобрување на алтернатор со магнет
« Reply #21 on 01.12.2011, Thursday, 22:11:43 (Edited 01.12.2011, Thursday, 22:16:25) »
treba seriozno da si preispitas svoite znaenja pred da diskutiras
ne se raboti za demagnetizacija na informacijata,ako si otvaral harddiskovi ama gledam ne si otvaral nikogas, se raboti za permanentni magneti sto gi dvizaat glavite tie se od neodim ,ne treba da brkas poim na stalni permanentni magneti so magnetizacija na disk vo slucaj so hard diskot

Добро, така е ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Ваква преправка на алтернаторот според мене е можна и ќе функционира. Поентата не е во тоа дали ќе се потрошат магнетите - поентата е како ќе функционира ваков алтернатор.?
Прво - Јачината на перманентен магнет од звучник не може да се спореди со јачина на електромагнет со исти димензии.. Електромагнетите се многу појаки.
Со ставање на перманентен магнет ќе се заштеди на енергија за побуда, ама затоа па ќе се добие многу помалку генерирана струја.
Втора работа - ова не може да се користи во кола, пошто нема начин да се прекине генерирањето на струја - што се прави баш преку реглерот и таа намотка што ја извадил типов..
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Чекајте малку, ова не треба само да се врти ???, јас така рабзрав, дека е принципот на работа на оној генераторон со косо поставените магнети (како и да се викаше)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
и на крај од алтернатор направија динамо кое измислено уште пред многу многу години пред да се измислат алтернаторите, нема ништо ново во сето ова, нај глупо нешто вакво ви е динамото за точак :)
или пак динамо-машина за експлозиви :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па нели е „слободна енергија“, дури и да е подобрување, далеку е од „слободна“ (односно бесплатна), пак нешто треба да го врти тоа ;D. Бесплатно е само ако имате изворче во дворот и си направите воденица ;D.

Јас пак сватив дека е нешто како perpetuum mobile бидејќи имаше магнети, а и принципот на работа не беше презентиран... погрешно сум сватил... а и насловот малку ме збуни :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Одг: Слободна енергија,100% подобрување на алтернатор со магнет
« Reply #26 on 01.12.2011, Thursday, 22:30:53 (Edited 01.12.2011, Thursday, 22:51:45) »
Прво - Јачината на перманентен магнет од звучник не може да се спореди со јачина на електромагнет со исти димензии.. Електромагнетите се многу појаки.
Со ставање на перманентен магнет ќе се заштеди на енергија за побуда, ама затоа па ќе се добие многу помалку генерирана струја.
Втора работа - ова не може да се користи во кола, пошто нема начин да се прекине генерирањето на струја - што се прави баш преку реглерот и таа намотка што ја извадил типов..
За ова првото си во право,практично проверено дека е послаб алтернаторот.
 али денеска се прават доста јаки перманентни магнети, хрватине тврдат дека  денешните перманентни магнети се добра замена за електромагнет ::) кој ќе ги знае додека не се проба...
За второто не си во право, може да се користи,како за пример, доста мотори на агрегати имаат алтернатор со перманентни магнети, сите трактори Томо Винкович имаат таков алтернатор,сите оние колите што ги возат циганине за дрва сечење имаат исто алтернатор со перманентни магнети, а сепак ги имаат сите потрошувачи на себе како алансер, светла штопови и се супер функционира...ке ми текне и уште некоја примена ;)


Споено мислење: 01.12.2011, Thursday, 22:51:45
и на крај од алтернатор направија динамо кое измислено уште пред многу многу години пред да се измислат алтернаторите, нема ништо ново во сето ова, нај глупо нешто вакво ви е динамото за точак :)
или пак динамо-машина за експлозиви :)
Дали она у точакот е алтернатор или динамо ???
Според мене е алтернаторче затоа што произведува наизменична струја, динамо ќе е ако произведува еднонасочна струја. Мислам дека сите го викаат динамо затоа што таму пред 20 и кусур години не бил толку познат поимот алтернатор, па и ова у точакот сите го завикале динамо, затоа што друг назив и се немало, и ден денеска некои луѓе алтернаторот го викаат динамо :o, крај краева тоа е дискутабилно исто како што некои мислат дека во СИ системот треба да стои напон, а не струја...

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
GigaWatt теоријијата е дека енергијата не се ни губи и создава, добро што со емитуваните радио сигнали кои се впиле во земјата или патуваат низ космосот, дали тие ке конвертираат повторно во друг вид на енергија или ке лутаат и слабеат а тоа е еднакво на сосем загубена енергија ?

Друг пример, пушти сијалица во скривница која е затворена од сите страни и нема ни прозор, таа енергија (светлината) не иде нигде и нели нема во што да се конверира а тоа е буквално исчезната енергија ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
GigaWatt теоријијата е дека енергијата не се ни губи и создава, добро што со емитуваните радио сигнали кои се впиле во земјата или патуваат низ космосот, дали тие ке конвертираат повторно во друг вид на енергија или ке лутаат и слабеат а тоа е еднакво на сосем загубена енергија ?

Не, не, се впива од околната материја. Е сега, електромагнетниот бран слабее (или барем така изгледа) во безводушен простор бидејќи се зрачи насекаде. Замисли дека електромагнетниот бран е израчен со ненасочена антена (оние што се како стапче, зрачат на сите страни, не ми текнува сега како се викаат ;D), ама за да ги поедноставиме работите, ќе претепоставиме дека се зрачи дводимензионално, а не тродимензионално (да не мешам просторни агли и такви работи ;D). Е сега, на почетокот, на пример, на растојание од 2m од антената сигналот е супер. Зошто? Бидејќи антената прима голем процент од испратениот сигнал. Да претпоставиме дека површината на таа приемна антена е 1m^2 (тропам цифри, чисто како пример ;)). Ако приемникот ни е на растојание од 2m од антената и ако антената од приемникот има димензии од 1m x 1m, значи дека приемната антена прима (2m/(2*Pi*1m))*100 = (2/Pi*2)*100 = (1/Pi)*100 =~ 31.84% од вкупната израчена јачина на сигналот на сите страни (сметам дека зависноста е линеарна, иако не знам каква е зависноста, можно е да беше квадратна или лограитамска/експоненцијална и ептен апроксимирам, нека ми простат тие кои точно знаат каква е зависноста, но мислам дека вака наједонставно би се објаснило). Доколку приемната антена е на поголемо растојание, приемниот сигнал ќе биде уште послаб, на пример 10, 15% од вкупната израчена моќност. Значи, всушност, илузија е тоа дека моќноста ослабува со растојанието. Да, таа ослабува, но бидејќи моќноста треба да се пренесе на поголема површина, односно радиус (размсилуваме во две димензии сега, затоа радиус ;)). Ако ние паралелно со оддалечувањето од предавателната антена ја зголемувавме површината на приемната антена, така да процентот на примен сигнал од вкупниот израчен останеше константен, на растојание од (на пример) 1km ќе имавме антена со површина од 1000m^2 ;). Значи, поентата е, ако сакаме јачината на сигналот да остане иста кај применикот, мора да ја зголемиме антената. Ако сакаме да примаме 100% од израчената моќ од сигналот, само треба да монтираме метална топка или цилиндар околу предавателот и завршена работа ;) (барем теоретски, во пракса не е е баш вака, ама тука некаде е ;D). Ако сигналот во вселената изгледа дека ослабнал, да, ослабнат е, но ослабнат е за да се прими со таа антена, ако му ставиме 1000 пати поголема антена, сигналот ќе си има солидна моќност ;). Поентата е во проширувањето на сигналот на се поголема површина и се поголема површина, затоа изгледа дека ослабнал. А инаку, ако ја собереме вкупната зирачена моќност на сите страни, таа ќе си остане константна, освен ако дел од неа не бл апсорибиран од околна материја, но во овој случај, зборуваме за совршен вакуум, така да, материјата е ирелевантна ;).

Друг пример, пушти сијалица во скривница која е затворена од сите страни и нема ни прозор, таа енергија (светлината) не иде нигде и нели нема во што да се конверира а тоа е буквално исчезната енергија ?

Тоа е исто како да кажеш „таа сијалица не свети се додека јас не влезам во собата“ ;D. Не е точно, таа си ја предава енергијата на материјата од која е направена собата, баш материјалите кои не пропуштаат светлина се најголеми апсорбенти на таа енергија (нели, тоа е поентата, не ја пропуштај свелината, апсорбирај ја ;), на пример, стаклото е најлош апсорбент на свелина ;D). А тоа што ние не можеме да ги видиме полезните фекти од нејзиното светење, тоа е друга работа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
во ред, меѓу тоа таа енергија што е емитувана и талка во космосот е наполно загубена бидејки никогаш нема да се врати назад и да се конвертира во корисна енергија.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.