Author Topic: Пункт Апарат за заварување  (Read 14039 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Има уште доста ова до пункт апарат... :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
незнаев каде да пишам,па викам дај тука или во другата тема со ЦО2 заварување.Но ај овде,воедно е и прашање дали некој се обидел.Значи денес еден мој другар поврза два акомулатори од 24волти во паралела,тие од камион што се акомулаторите.Зема кабли за палење на кола и позитивниот крај го врза со една електрода(за заварување) додека пак другиот крај на предмететот што треба да се заварува така што кога ја приближи електродата почна да заварува. ;D па сакам да прашам дали некој така некогаш пробал,а ми кажа дека вакво нешто видел на Дискавери канал. :o :D 

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Може така да се заварува, ама само во крајна нужда ако немаш друг избор, иначе со вакво малтретирање нема многу да траат акумулаторите.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
не гледајте многу диковери :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
незнаев каде да пишам,па викам дај тука или во другата тема со ЦО2 заварување.Но ај овде,воедно е и прашање дали некој се обидел.Значи денес еден мој другар поврза два акомулатори од 24волти во паралела,тие од камион што се акомулаторите.Зема кабли за палење на кола и позитивниот крај го врза со една електрода(за заварување) додека пак другиот крај на предмететот што треба да се заварува така што кога ја приближи електродата почна да заварува. ;D па сакам да прашам дали некој така некогаш пробал,а ми кажа дека вакво нешто видел на Дискавери канал. :o :D 

ЦО2 апарат??? грешка да не си, јас како што знам само со РЕЛ се заварува со акумулатори... (РЕЛ=Рачно-ЕлектроЛачно заварување, А.К.А. со обложени електроди...)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Одг: Пункт Апарат за заварување
« Reply #50 on 16.09.2011, Friday, 09:48:19 (Edited 16.09.2011, Friday, 13:54:33) »
Денеска купив 2 трансформатора од микробранова печка, 8кг*100денари=800денари


Планирам да правам пункт апарат од двата за да можам и подебели лимови да заварувам, е сега ме загрижуваат електродите да не се топат брзо ???
Кај апарат со едно трафо гледам по интернет дека луѓето ставаат бакарни електроди, дали и ја да ставам бакарни или да барам некој друг материјал и кој?, можда месинг?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
бакарни електроди стај му, и колку дебели лимови сакаш да заваруваш???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Па ќе заварувам лимови од по 1mm,а понекогаш ке имам потреба и за еден лим од 1 а дргуиот од 2mm.
Али нека ми заварува он лимови од по 1mm, ја ќе бидам задоволен.
Денеска нешто експериментирав  со бројот на навивки:


Uploaded with ImageShack.us
И некако најдобро ми се покажа со 5 навивки на секундарот, оваа жица ми е 10 mm2,таква имав во моментот.


Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Подобри стави помалце намотки (2-3) подебела жица, или ако немаш може повеќе парчиња потенка паралелно (заедно).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
до 1мм би можел да заваруваш, а тоа лимче 1 и 2 милиметри заедно да ги споиш може малце потешко да оди...али пробај па види каков ке биде спојот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Подобри стави помалце намотки (2-3) подебела жица, или ако немаш може повеќе парчиња потенка паралелно (заедно).

Погледај на сликата,  црната и жолтата жица(по 2 намотки), пробав различни комбинации, ги поврзував сериски и паралелно(вкупно 20 мм2), па додадов уште една сериски, и така увидов дека е најдобро, експериментирам уште утре па ќе видам каква жица ке ставам и колку намотки.

Бојан,ма доста е и еден мм...

Споено мислење: [time]17 Септември 2011, 19:13:52[/time]
Денеска се намотани двата трансформатора, ставив 5 навивки, го намотав со 2 жици од по 10 мм2 паралелно, значи вкупно имам 20мм2,испробував и така ми дојде некако најидеално, да напоменам да испробав како се понаша со различен број на навивки, ја мерев и струјата, и зависи што имам поставено за"куса врска", струјата  оди дури и до 500-600 ампери,и брзо опаѓа како се усвитува телото што е на електродите, напонот на секундарот ми е 4.7волти.  Ги мотав со полн пресек жица, ама поштено сум се изнамачил ;D


Uploaded with ImageShack.us
Се надавам дека утре ќе ја направам конструкцијата, али ми недостасуваат стегички...
Ќе морам да го направам и она колото со 555, бидејќи знае и да пробуши тенки лимови, а ќе морам нешто да му смислам и да се исклучува едниот трансформатор кога ке заварувам потенки лимови, се на се, засега сум задоволен од тоа како работи...


Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
незнаев каде да пишам,па викам дај тука или во другата тема со ЦО2 заварување.Но ај овде,воедно е и прашање дали некој се обидел.Значи денес еден мој другар поврза два акомулатори од 24волти во паралела,тие од камион што се акомулаторите.Зема кабли за палење на кола и позитивниот крај го врза со една електрода(за заварување) додека пак другиот крај на предмететот што треба да се заварува така што кога ја приближи електродата почна да заварува. ;D па сакам да прашам дали некој така некогаш пробал,а ми кажа дека вакво нешто видел на Дискавери канал. :o :D 


Да само подобро е 3 акумулатора за 36 волти 2 = 24 мал напон а имаш и видеа на јутуб

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Одг: Пункт Апарат за заварување
« Reply #57 on 20.09.2011, Tuesday, 11:31:40 (Edited 20.09.2011, Tuesday, 16:07:31) »
Полека, полека, мојот полупрофесионални апарат со струјна и временска регулација ќе биде готов, денеска ја изработувам временската регулација ;)
Засега изгледа овака, долната електрода е добро направена, уште да ја довршам горната, али не бев стрплив па ставив едно парче жица да испробам подебели лимови, успешно заварив  лим дебелина 2mm    со лим 1mm, супер задоволен ;)
 





Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
дај лимчето да го видиме кај е споено :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
дај лимчето да го видиме кај е споено :)
Само што доаѓам од работилницата, не ја направив временската регулација :-\
Него го довршив апаратот комплет и веќе направив некои пробни варови, не сликав зашто ми беше мрачно, али утре очекувај слики ;)