Author Topic: Приклучување на димер на халогени сјалици  (Read 2642 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Здраво. Ме интересира дали може на халогени сјалици кои работат на 12 волти (преку трафо) можам да ставам димер. Според некоја моја логика не би можело пошто димерот не „сака“ индуктивни товари.. Ако е така тогаш што е решението? Дали има посебни димери за вакви намени? ???
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Ме интересира дали може на халогени сјалици кои работат на 12 волти (преку трафо) можам да ставам димер.

Може, ќе работи без проблем.
Жан

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Па и пожелно е кај халогенки да се монтира димер... Исто добро е димерот не само полека да ја гаси, и полека да ја пушта сијалицата- ќе и се продолжи векот на траење....

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
но тој најверојатно ќе треба да биде монтиран на примар на трафото нели?

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Да, на примар треба да биде.
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Eве вака некако.А вторава шема е за димер на неонка.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
не ми е јасно нели халогенките иако работат на 24 В тие се на наизненичен напон а не на прав

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Да, тие работат на наизменичен напон, што е проблемот?
Жан

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
па проблемот е во тоа дека од шемата која е дадена погоре е дадена со грец.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Аха, сега видов, во секој случај нема проблем, исто ќе работи.
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Приклучување на димер на халогени сјалици
« Reply #10 on 08.01.2013, Tuesday, 20:51:22 (Edited 08.01.2013, Tuesday, 20:54:43) »
Здравковски,регулацијата е во примарот,а на секундарот трафото ке даде наизменичен напон од 0-24 V,Значи.само одстрани се во секундарот и трафото нека дава 24 V на секундарот.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
батка не ми беше поентата дека си згрешил со шемата, само не сум имал прилика да работам со овиие халогенкиве и затоа е дојдено да недоразбирањето. Инаку се друго ми е јасно како финкционира и колото и шемата која си ја поставил, дури и на едно видео од емитер го видов димерот за неонки за кој лас лично мислев дека нема шанса да работи! ама како викаат една слика илјада зборови а тоа беше дури  и видео  :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не нема недоразбирање -ова сепак е шема за друга намена,за регулација на напон 0-20В едносмерен.Ама ми дојде прво до раце па затоа ја ставив,а за преправката се знае дека може да се направи и проверено ке работи.А за димерот за неонката- онака ја ставив ,колку да ја имате. ;D

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Секако ќе работи со регулација за секоја сијалица од 24 волти, но ако е во прашање “халогена“,ефектот е кога е во номинално напојување, и кога стаклото е загреано околу 300 степени, и нема потемнување со долготрајна употреба на овие светилки со вжарено влакно.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако оди од нула до максимум и ги остави така ефектот ке биде постигнат,ама ако ги остави на помал напон тогаш ништо.Сепа,животниот век ке им се продолжи ако постепено се дига напонот при вклучување,за да имаат време да се загреат до максимумот.