Author Topic: Стабилизиран исправувач со напонска и струјна регулација 0-30В 0-5А  (Read 68941 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одлична изработка, како фабричко... ;)
Многу ме радува кога ќе видам финиширан проект од почеток до крај :).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Од мене прво честитки браво чиста 10-ка.Вакви форумџии сакам браво не само правам паравам а нема ефект нема производ браво.И јас кога ке го средам мојот предавател со плл ке објавам слики.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
После долго време, конечно направив кутија за овој исправувач.

Браво ;). Одлично ;). Па и со Photoshop средувани се сликите, вадени позадини, ова она ;D. Кутијата... како фабричка ;). И внатрешната изработка е одлична, каблите се групирани по секции ;). Чиста 10-ка ;).

Да бидам искрен, јас волку добро не ги средувам моите проекти, моите кутии не се ни оддалеку толку добри, ама гледам да ги стигнам оние кои волку добри изработки имаат ;) ;D. Не се за во ѓубре, ама, да бидам искрен, не се волку добри моите ;D. Искрено, навистина сакам да имам трпение како вас, вака да ги средувам ;). Имам трпение додека го правам проектот, додека ги монтирам деловите, и не знам, некако потоа кога ќе дојдам до моментот „кутија“... некако ме фаќа некоја мрза кога ќе ми текне дека треба да ја правам од нула ;D. И на крајот излегуваат некои кутии кои, добро се склопени, но на изглед... светлосни години далеку од овие дизајни ;).

До сега имам читано многу пофалби за стабилизираниов извор за напојување ;). Како се покажа при оптеретување, краток спој...?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одлична изработка Zan, со здравје да го користиш исправувачот :).

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Ви благодарам за убавите зборови.  :)


Како се покажа при оптеретување, краток спој...?

На краток спој, со струја ограничена на 2А, за 10 минути, ладилникот се загреа да не може да се држи со рака. Инаку во нормална работа, со потрошувач, кој што влече 2А, се загрева многу помалку.
Регулацијата на напонот и на струјата, многу фино се подесува со обични потенциометри, не мора да бидат multi turn.
За почеток, многу сум задоволен од работата на исправувачот, ќе видиме како ќе биде понатаму.
Жан

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Bravo ZAN! Estetski veoma lepo i sa puno paznje. Zahvaljujem za takvu izradu jer si na taj nacin iskazao postovanje i prema dizajnu!
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
10-ка и од мене, од каде има да се набави таков L профил за на ладњакот.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
L профилот го имав од порано, а може да се набави од фирми што продаваат опрема и материјали за производство на алуминиумски врати и прозорци, но проблем е што профилите се долги 6 метри, а ги сечат само на пола, значи треба да купиш најмалку 3 метри профил.
Жан

Offline kalinkar

  • Нов член
  • *
  • Posts: 17
  • Gender: Male
Добра изработка создравје да го користиш ме интересира вака склопен колку пари би коштало овој уред (без трафото)?

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Не знам, не водев евиденција за цените, а и многу делови веќе ги имав.
Жан

Offline kalinkar

  • Нов член
  • *
  • Posts: 17
  • Gender: Male
Ме интересира зошто сакам да нарачам еден ваков склоп се разбира доколку е цената прифатлива (без трафо и кутијата)?

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Направи го сам, затоа е тука проектот, има се што е потребно за да се направи, и задоволството е поголемо.
Жан

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Наскоро стига и мојот исправувач  ;) еве слика и да не отворам топик дали некој може да ми каже како да познаам дали транзисторот 2n3055 e npn ili pnp :P na nego pisuva na kukisteto  
2n3055
9mk43 vw
9m 220
mys



Тоа црното околу дупките е маркер не е изгорено  :)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Инструментот во раце, и измери го.
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
2N3055 e NPN транзистор.Не знаеш ли како се испитува транзистор??