Author Topic: Стабилизиран исправувач со напонска и струјна регулација 0-30В 0-5А  (Read 68872 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
можеш и со 1 да поминеш, ама многу ке се загрева, така да стави 3-4 транзистори да не се загреваат премногу  :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Дали може на влез да се донесе 57 волти и после со помош на тие потенциометрите да се изрегулира и да се донесе до 40 волти?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не може! Ова шема е предвидена за напон од 30V и секоја промена на ова шема со цел да се преправи  за да можеш да ставиш 57V на влез и добиеш регулација 0-40V,си носи пресметки и промени на делови или вредности.Но,за тоа треба време,пари и искуство,така што ако некому се исплати да преправа и да прави измени на шемата и целиот уред,нека се јави.Само не верувам дека ке се јави,па побарај си друга шема.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Не може! Ова шема е предвидена за напон од 30V и секоја промена на ова шема со цел да се преправи  за да можеш да ставиш 57V на влез и добиеш регулација 0-40V,си носи пресметки и промени на делови или вредности.Но,за тоа треба време,пари и искуство,така што ако некому се исплати да преправа и да прави измени на шемата и целиот уред,нека се јави.Само не верувам дека ке се јави,па побарај си друга шема.

Добро немораше со толку нервоза да го кажеш тоа, само кажи дека не се прави и готово, а не дали некој ке се јави или не. Сепак фала на инфомација  :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Нема никаква нервоза. ;D Гледам дека на две-три места истата работа ја прашуваш,па затоа ти го пишав тоа.Тоа што го бараш,околу преправка на шемата, е долга и широка работа.Побарај си некоја друга шема на .net.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Нема никаква нервоза. ;D Гледам дека на две-три места истата работа ја прашуваш,па затоа ти го пишав тоа.Тоа што го бараш,околу преправка на шемата, е долга и широка работа.Побарај си некоја друга шема на .net.

па јас никаде во прашањето не побарав промена на шемата или такво нешто, само прашав дали може да се доведе толкав напон.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас ти ја кажав и причината поради која не може да се работи со овој напон на овој уред.Ако пишев само = не може да се користи,ти ќе прашуваше-ама зошто не може? Вака мислам е подобро објаснето.

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
па јас никаде во прашањето не побарав промена на шемата или такво нешто, само прашав дали може да се доведе толкав напон.

Da moze takav napon onda bi to u semi i pisalo! Ako pogledas semu uz tekst ulazni napon je simbolicno pretstavljen kao baterija i uz nju lepo napisano MAX 40V  sto bi trebalo da znaci da taj napon ne sme biti veci. Mogla bi sema da radi i sa ko zna kakvim ulaznim naponom ali bi to trazilo vece izmene vrednosti komponenata pa mozda i nesto vise.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Дали може да се искористи трафо со напон од 42 волти ДЦ? :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па ,не може.Прочитај пред тебе што напиша и Дока ! ???

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Лелелеле, сеа за тие два долти, што незнам ни дали се два волти, според математичка формула испаѓа 29 волти АЦ помножено со 1.4 да е еднакво на 40.6 волти ДЦ, е сеа ако неможе да се искористи заради тие 0.6 волти стварно ќе биде зезната работа  :(

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ova poslednovo za 0.6v ozbilno ili zafrkancija???

od mob
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Za toliko (0,6V) preko, sigurno nece biti problema, a i moras racunati na padove napona u ispravljackim diodama.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, во право е Doca. Сметај околу 1.4 или 1.5V минус тоа што си го добил како пресметка за излезниот исправен напон ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
После долго време, конечно направив кутија за овој исправувач.







Жан