Author Topic: Стабилизиран исправувач со напонска и струјна регулација 0-30В 0-5А  (Read 68894 times)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Еве моја верзија од овој исправувач.













Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Браво, одлично изгледа изведбата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одлично изгледа :), се гледа дека е правен да тера повеќе ампери од оригиналниот, за колку го предвиде...?
Гледам и комбинацијата на транзистори ти е BD139-BDX53C-2SC3855-4xMJ15003, тие ги имаше моментално или...? ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
За транзисторите прочитав на следниот линк
Code: [Select]
http://www.elitesecurity.org/t401668-12-Stabilisani-ispravljac
Таму се зборува дека со оваа комбинација на транзистори, исправувачот може да даде 15А, со 6 2N3055 транзистори на излез. Јас имам предвидено 4 транзистори MJ15003, но моментално немам такви, па имам ставено некои со непознати карактеристики  :) Кога ќе набавам добри транзистори и јако трафо, ќе видиме колкава струја ќе даде оваа комбинација.
Жан

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Vrlo lepo i vrlo uredno. Cestitke. Javi kako se to ponasa u radu.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одлична изработка,браво..........
Дарко

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Zan, како и секогаш одлична изработка, браво, е сега незнам дали си толку вешт и со кутиите за уредите кои ги изработуваш :). Баш ме интересира како ќе изгледа финалната верзија, ако можеш сликај го, отвори нова тема и постави ги сликите од комлетното напојување ;).

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Ќе има слики од комплетниот уред, кога ќе биде готов  :)
Жан

Offline gochcommk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одг: Стабилизиран исправувач со напонска
« Reply #233 on 19.04.2013, Friday, 08:50:25 (Edited 19.04.2013, Friday, 09:14:42) »
Бравоо

супер изработено

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Бидна а ? Ај со среќа нека е...
Еден транзистор како што ти треба имаш... За останатите погрижи се.
За кутија во тебе не се сомневам... Ќе биде уред ипол ова 100%


btw
моето отиде за тетово на некоја изложба... Се надевам дека ќе ми го вратат комплет.

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Дома имам веќе купени 4 парчиња транзистори EI Nis 2N3055. Дали можам нив да ги употребам како излезни на местото на другите што се наведени во шемата. Ако може дали ќе треба да употребам компоненти со други вредности и кои ? Имам трафо 25волти 130 вати,  сакам исправувачот да дава на излез одприлика 22 волти 5 ампера. Дали ќе може со тоа трафо да завршам работа со оглед на тоа дека после грецот би се зголемил напонот ?
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имам трафо 25волти 130 вати,  сакам исправувачот да дава на излез одприлика 22 волти 5 ампера. Дали ќе може со тоа трафо да завршам работа со оглед на тоа дека после грецот би се зголемил напонот ?

Мора да дава точно 22V? Може да се подеси да дава фиксно 22V, ама мислам дека попрактично би било да може да се подесува излезниот напон ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Не не воопшто не мислев така, поспан го пишав постот. Јас мислев дали може со тие компоненти што ги наведов да се направи стабилизирано напојување кое ќе дава највеќе 22/23 волти со јачина 5 ампери ?
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
може, ќе дава малку повеќе од 22/23V, ама сепак ќе е во границите негде, во секој случај ќе работи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Тогаш ако може да се употребат 2N3055, колку од нив ќе треба да се стават за да се добие потребната снага ?
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар