Author Topic: Стабилизиран исправувач со напонска и струјна регулација 0-30В 0-5А  (Read 68833 times)

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Мислам дека прво треба да си го пресметаш трафото па потоа да правиш пресметки колку транзистори ке ставиш.Мое мислење дека со тоа трафо нема да извадиш повеке од 8 ампера па ти ако сакаш стави и 20 транзистори..................За да не лупаш пари за глупости и да не мислиш дека си добил 15 ампера а неси прво најди си микрометар не шублер,само големите мајстори(винклери) можат да ти измерат дебелина на жица со шублер...............Пиши што си направил..............
И ова така пријателски.......Куќата не се гради од кров,во твојот случај темелот е ТРАФОТО.......
Поздрав
за ова си 100% во право куќата не се гради од кров.
Задолжително ќе го измерам трафото, само да најдам микрометар, а како крајна опција ќе му дадам на некој да го измери. Морам да знам што имам  :) Иако нагласив дека веќе ми е укажано од човекот од кој го земав трафото дека е 600W. Ај да не се пофтарам од пост во пост. Како и да е ќе си се осигурам.

Она што би сакал да го знам, независно дали го бива трафото или не, е дали ми се добри пресметките за излезните транзистори. Учам и сакам да знам дали сум научил или сум сватил погрешно.   ???

Споено мислење: [time]04 Јануари 2013, 13:25:42[/time]
Ги мерев жиците од секундарот. Излезе 2,2мм ...со лак нормално   :D

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
По стандарди ако си мерел добро треба да е вака:
2.17 со лак,2,1 без лак - 12,1 Ампера
Ако одземеш некој 20-25% значи ке добиеш некој 10Ампера што би било максимумот од тоа трафо.......
Дарко

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Јас веќе го имам изработено овој уред, ама сега сакам да го направам уште еднас, дали ќе пасува трафо од 29 волти некаде 70 - 80 вати. И дајте предлог какви излезни транзистори да искористам.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Ќе одговара, ама нема да ја добиеш посакуваната моќност на излез, стави 1-2 од оние наведените од шемата, не мора сите да ги ставаш :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Ќе одговара, ама нема да ја добиеш посакуваната моќност на излез, стави 1-2 од оние наведените од шемата, не мора сите да ги ставаш :D

Абе немора јас 5 ампери да добијам, сакам некаде од 1,5 до 2 ампери за електроника, нешто ситно.

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Склопен, ја чека одбраната на проектната...
Големо благодарение до Zan бидејки ми помогна да отстранам неколку дефекти со неквалитетни делови... И нормално изработката на предната страна е негово дело.





Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Добро сработено ;). И кутијата ми се допаѓа ;). Сам ја правеше?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
супер ти е сработено, само тоа ладилникот што ти е не ти е малце мал за толкава моќност?? и тоа малото трансформаторче за што ти е???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
супер ти е сработено, само тоа ладилникот што ти е не ти е малце мал за толкава моќност??

Со малечко кулерче може да се среди ова ;). Инаку, да, и јас сега баш забележав дека малку е малечок ладилникот.

и тоа малото трансформаторче за што ти е???

Изгледа за волтметарот и амперметарот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
волтметарот и амперметарот можат на исто напојување да се поврзат...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
волтметарот и амперметарот можат на исто напојување да се поврзат...

Да, можат, барем овие купечкиве Кинески што се може. Изгледа не сакал да ризикува ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
волтметарот и амперметарот можат на исто напојување да се поврзат...

Волтметарот и амперметарот работат на максимум 30V, а тоа поголемото трафо има нешто поголем напон, па затоа е ставено посебно трафо.
Жан

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
волтметарот и амперметарот можат на исто напојување да се поврзат...

Волтметарот и амперметарот работат на максимум 30V, а тоа поголемото трафо има нешто поголем напон, па затоа е ставено посебно трафо.

и јас што имам правено напојување исто напонот е поголем од 30V, ама им имам ставено една зенер диода со анода на напојувањето, а катодата кон волтметарот (на позитивниот пол) и си шибаат така без мука :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
супер ти е сработено, само тоа ладилникот што ти е не ти е малце мал за толкава моќност?? и тоа малото трансформаторче за што ти е???
Максимална струја му е ампер ипол... Така да овој ладилник ќе врши работа.