Author Topic: Стабилизиран исправувач со напонска и струјна регулација 0-30В 0-5А  (Read 68902 times)

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Ти учиш или Google translate ?
Правилно ќе биде
Направи ги подесувањата и кажи ни што се случило.

Викендов ќе го направам тоа...
и потенциометарот за напон сум го свртел обратно... треба да го средам и него...

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Ти учиш или Google translate ?

I jedno i drugo Nakolce. Hvala sto me poducavas!  :)
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
96 поени од можни 100...Семинарска задача по пракса - завршена. Ви благодарам на помошта... Следен чекор да се направи дигитален волт/ампер метар (имаше една шема со пик) и да се смести во кутијата...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
96 поени од можни 100...Семинарска задача по пракса - завршена. Ви благодарам на помошта... Следен чекор да се направи дигитален волт/ампер метар (имаше една шема со пик) и да се смести во кутијата...

Епа ајде, со среќа нека ти е, и изворот за напојување, и оценката ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Благодарам Многу... Се надевам дека истата оценка ќе ја добијам и на семинарската задача...
Најголемиот дел од поените (3) ги изгубив од елаборатот па така да се надевам дека се ќе биде ок...
1 поен изгубив од точноста на склопот... Треба да го подесам со тримерите.

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Откако ги разгледав сите постови од оваа тема а и некои други постови поврзани со овој исправувач, решив да почнам да собирам делови за да го склопам. Арно ама мојата желба е исправувачов да го направам за 15А. Веќе е напомнато дека може да се изведе но со одредени преправки. Е сега тука барам од вас помош и совети по следниве точки  :)

1. Трансформатор
Имам едно трафо (еве какво) кое на секундарот може да даде 30VAC кое после исправување би требало да биде 42VDC. Дилемата ми беше дали ќе има доволно снага.Трафото го виде LordZi и во консултација со него ...ќе го биде  :)
2.Грец
Грецот би требало да биде појак мин 50А па тука мислев да турам диоди на ладилник ко на пример 70HF80
Ладилник земав ваков. Тој што е со димензии 255x165x60 и на него покрај излезните транзистори ги планирам и овие диодиве.
3. Електролити
Малку се мислев и на крај решив да турам 3x10000uF/63V Ваљда е доволно ???
4. Транзистори
Е овој дел доста ме мачи.
За да се постигне бараната струја ќе треба да се зголеми бројот на паралелни транзистори. Јас планирав да турам 6 2n3772. Е сега што со побудата ??? На еден друг форум дизајнерот на исправувачов имал дадено друга комбинација на транзистори која би била следнава
Q6=BC161-16 Q5=2N3053 Q4=BD139-16 Q3=2SC5200 и Q1,Q2 итн.=BUV48
Прашањето е дали ќе може вака само без BUV48 а со паралелни 2n3772 ??? И не сум баш сигурен дали ќе најдам BC161-16 и BD139-16. За без 16 треба да има. Што би советувале за замена на овие?
5. Отпорникот 0R2 означен на шемата на д-р Боро како R16
Во шемата е даден 11W отпорник за 5А. За 15А според моите пресметки треба мин 50W отпорник кој во ваков случај ќе биде на сама граница. Јас мислев да ставам 5 паралелни 1R 17W отпорници.  

Секој совет ќе биде добродојден и ценет се разбира  :D


Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Мислам дека малку претеруваш..................Грец од 35 ампери би ти бил доволен,30000 микрофаради и тоа е претерано,еден од 10000 микрофаради би бил доволен.Ладилникот ти е ОК а на трафото измери ја дебелината на жицата за да дознаеш која ампеража би можело да ја носи..............
На шемата на Doca максималниот напон е +-40 волти..........
Дарко

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Мислам дека малку претеруваш..................Грец од 35 ампери би ти бил доволен,30000 микрофаради и тоа е претерано,еден од 10000 микрофаради би бил доволен.Ладилникот ти е ОК а на трафото измери ја дебелината на жицата за да дознаеш која ампеража би можело да ја носи..............
На шемата на Doca максималниот напон е +-40 волти..........
Значи јас не планирам стандардна верзија 0-5А да правам туку "претерана"  15А
За 15А требаат 15000uF ако одиме по 1000uF за секој ампер струја. Ако д-р Боро при дизајнот се држел до ова правило во шемата требаше да има само еден електролит од 4700uF а не два, евентуално еден од 6800uF. Ја сум информиран за друго правило од 1500-2000uF по ампер и затоа тие 30000uF.
За грецот од 35А имам читано дека за ваква некоја верзија би прегревал брзо, сакав  MB5010 или слично ама не најдов (може не сум се потрудил доволно), така да затоа "претерувам" со 70А диоди ;)

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Со моите скромни познавања од електроника пробав да направам некои пресметки во врска со побудата на излезните транзистори, па ако нешто сум утнал негде поправете ме  :D
Освен LordZi не приметив дека некој друг барал на излез повеќе од 5А. На неговата 12А верзија се ставени 3х2N3772 истите што и јас ги планирам. Секој од овие транзистори при 12А би давал по 4А. Со hFE 70 при 4А, Ib би била 0,057А и сите три бараат на базите вкупно 0,171А. Претпоставувам дека  LordZi нема менето ниту еден од Q6-Q3 што се на шемата.
Во верзијата за 15А што ја сакам да ја правам со 6х2N3772  секој еден при 15А ќе тера по 2,5А. hFE на 2,5А е околу 100 и тука пресметав дека секој на базата влече 0,025А или за сите 6 транзистори 0,15А.
BD441 со ваква струја низ него е на сигурно т.е нема да има проблем.
Дугата комбинација што ја пишав во предходните постови а ја има дадено д-р Боро ја најдов на форумот каде стои и е за побуда на 10xBUV48 а за до 50А на излез. 
Вака како ми излегоа пресметките и доколку се точни, мислам дека за 6х2N3772 и 15А нема потреба да се менуваат другите транзистори.


Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Какво трафо планираш да користиш???
Дарко


Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
За да добиеш 15 ампера од трафото дебелината на жицата треба да е 2,5 милиметри или ајде поточно:

- 2,4mm без лак за 15,8 А
- 2,5mm без лак за 17,2 А
- 2,6mm без лак за 18,6 A

Значи за да го добиеш тоа што го бараш треба да е барем 2,5mm дебелина на жицата.Јас гледам само слика од трафото,земи микрометар и измери ја дебелината на жицата..............
Дарко

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Кај мене нема измена во побудните транзистори, истите се како и на шемата и не се загреваат или сл.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Кај мене нема измена во побудните транзистори, истите се како и на шемата и не се загреваат или сл.
Уште некој да ми потврди дали ми се точни пресметките па да почнам со работа  :D

...Значи за да го добиеш тоа што го бараш треба да е барем 2,5mm дебелина на жицата.Јас гледам само слика од трафото,земи микрометар и измери ја дебелината на жицата..............
Ах да имав шублер... вака со лењирче ми изгледа повеќе од 2мм ама колку е тоа повеќе нема да дознаам додека не набавам шублер  :D  Како и да е јас се водам од тоа што ми рекоа за ова трафо 600W. Дека јас пресметав 360W тоа е друга работа. Останува да ја премерам жицата од секундарот, ама тоа ќе биде кога ќе најдам микрометар.

А да ... мислев да ставам еден гребенаст прекидач евентуално некое реле за да преклопува меѓу 30 и 15 волти од трафото.

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Мислам дека прво треба да си го пресметаш трафото па потоа да правиш пресметки колку транзистори ке ставиш.Мое мислење дека со тоа трафо нема да извадиш повеке од 8 ампера па ти ако сакаш стави и 20 транзистори..................За да не лупаш пари за глупости и да не мислиш дека си добил 15 ампера а неси прво најди си микрометар не шублер,само големите мајстори(винклери) можат да ти измерат дебелина на жица со шублер...............Пиши што си направил..............
И ова така пријателски.......Куќата не се гради од кров,во твојот случај темелот е ТРАФОТО.......
Поздрав
Дарко