Author Topic: Стабилизиран исправувач со напонска и струјна регулација 0-30В 0-5А  (Read 68923 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Кога го мрдаш потенциометарот за струјата не треба да се менува напонот, пробај приклучи некој потрошувач на излез и види дали можеш да ја регулираш струјата што ја влече.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Verovatno mu i to dobro radi jer je normalno da se menja (opada) izlazni napon sa potrosacem ako okrece pot za strujni limit. Pretpostavljam da je to probao tokom testa kada mu je i opterecenje prikljuceno i tada bi takvo ponasanje bilo normalno, ali nije normalno ako mu se izlazni napon menja okretanjem pota za struju a na izlazu nema nikakav potrosac!
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Сега повторно го уклучив и проверив... Без потрошувач со потенциометарот за струјата ништо не се случува. А потенциометарот за напон многу брзо го менува напонот, Односно на многу мало вртење менув 3-4 волти... Очигледно ми треба потенциометар од оние со неколку круга што се вртат додека да се дојде до крајот...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
спреми си за таков потенциометар 500-800 денари, или стави два сериски поубаво би одело подесувањето, еден помал еден поголем
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ако си ставил логаритамски потенциометар така скоковито ќе го менува напонот.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
@Devil
Сега не но кога ќе ставам волтметар и амперметар и кога ќе го припремам склопот за проектна за матура ќе си дадам толку пари. Што да праам тоа е :D
@LordZi
Не ми се експериментира со такви работи... Доста ми се експерименти.

Него многу се нервирам на жициве што ги купив од логинг. За ништо не ги бива. На плочката е залемена жицата и малце ја потегнав па само се лизна од калајот... Дај препорачајте негде кај има добри жици да се купат здравје зимово ќе морам да ги сменам сите жици.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Дај препорачајте негде кај има добри жици да се купат здравје зимово ќе морам да ги сменам сите жици.

За ожичување може да искористиш жици од стари компјутерски напојувања, доста се квалитетни и ги имаш во повеќе бои :).

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да, жиците од напојувања се квалитетни, и од сите останати постари електронски уреди :D

нема што да се маткаш, смени го потенциометарот со некој линеарен, напомени му дека не сакаш логаритамски :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Дај препорачајте негде кај има добри жици да се купат...
Во секоја продавница за електроматеријали. Купи си 1 метро кабел 3 х 0,75mm, ќе го ожичиш целиот исправувач. Цената е околу 60-70 ден./метар.
Жан

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Се снајдов со жици. Дома имам неколку растурени компјутерски напојувања кои ќе си ја завршат работата. Него го потрошив калајот кој ми го дадоа со леткумот (имаше малце калај намотано е една хартија) Со него ја залемив цела плочка сосе жици. Но ми останаа влезот на напојувањето и осигурачот да ги залемам. Препорачајте каде има ДОБАР калај да се купи и од прилика која цена е. Да знам утре каде да одам да барам.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Поделена ви е темата, избегнувајте офф топик :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Денес се мереше склопот...
Еве ги резултатите

Uiz0 = (0 - 25.6V)
UizRp = (0 - 25.4V )
Rp= 22.6 omi
Iiz= (0 - 1.27A)
Ubriz= 0.7V
SVi=7,244 omi

Што мислите арно е или може подобро...
Не сум правел никакви подесувања со тримерите што се на плочката бидејки не ги знаев точните бројки. Во објаснувањето се дадени како R11, R17.... А на монтажната шема и на електричната шема се како 5К, 10К, 500 оми... А од 5К и 10 К се потенциометрите за струја и напон...

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Danas-sutra treba da postanes maestro svoje struke... pa nije valjda da ne vidis nikakvu analogiju izmedju seme koja je data u tekstu da posluzi objasnjenju i seme u PDF formatu?
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Гледам и разлика помеѓу тие шеми... Па си помислив да не има некоја промена... Ако е така подесувањата ќе ги направам утре.

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Направи ги подесувања и ни кажа што се случува.

Eto vidis da polako ucim... ;)
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!