Author Topic: Стабилизиран исправувач со напонска и струјна регулација 0-30В 0-5А  (Read 68900 times)

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Што е тоа е... Бидејки ова ми е прва плочка со туѓ дизајн (ме мрзеше сам да си ја направам) направив грешка... знаев дека нешто не е како што треба но си помислив се збунил човекот... или пак го планирал ова за оние проѕирни плочки што се па да се гледа одозгора... Но кога ја видов монтажната шема (откако ја испечатив плочката) ми стана сумливо..  Како и да е елементите намерно ги лемев високо... Ќе ги одлемам и залемам на нова плочка... Сето тоа до утревечер можеби ќе биде готово...

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Ако не најдиш такви ладилници за тие транзистори, пиши ми приватна порака, ќе се договориме  :)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
....си помислив се збунил човекот...

Ako ti je tako lakse, racunaj kao da sam se ja zbunio...  ;)
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Quote from: Doca
Ako ti je tako lakse, racunaj kao da sam se ja zbunio...  ;)

Ти си се збунил, а исто и целата електронска индустрија во светот  :)
Жан

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Ако не ти смета ќе рачунам....
Нема многу да ме кошта грешкава... Бидејки не ја ни уклучив плочката....

@ZareBt
имаш ПП


Ако некој од Скопје знае каде има такви ладилници или има и може да ми продаде еден нека пише.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Јас мислам дека нема да ти грее транзисторот до толку за да му ставаш ладилник, барем кај мене не грееше, пробај го склопот без него, а ако сепак ти се загрева многу транзисторот тогаш пиши ми ПП, ќе ти поклонам таков ладилник... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
И јас мислам дека нема да грее но Проф. Маре Миланова е упорна да ставам таков ладилник.

Споено мислење: [time]01 Декември 2012, 23:06:49[/time]
@Doca

Поздрав





При одлемување ја средив диодата од 6.2V... Но ќе купам нова во понеделник...


Edit


Еве ладилник... Колку ќе биде функционален незнам... но би требало да си ја врши функцијата со малце паста...

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
E sad si dobro uradio (tacno okrenuo) plocicu. Proveri lupom prema jacem svetlu da nemas negde spoj medju vodovima jer ti nagrizanje nije bilo bas najbolje. Radi pazljivo i bice OK.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Проверено е тоа и со унимер... Нагризувањето не излезе баш најдобро зошто во логинг имаа само двострани плочки па морав да ја нагризам од двете страни т.е. повеќе време стоеше во киселина.

Викендов треба да ја сместам во кутија па ќе пуштам некоја слика и од тоа.

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Nisam video da si nam pisao da si to sve povezao i ukljucio da proveris funkcionisanje?! Valjda neces prvo sve ugraditi u kutiju i povezati pa tek onda proveravati da li uopste radi!
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Утре пред да го ставам во кутија ќе го уклучам... Немам многу време останато... Битно трафото работи, и сосе грец. тоа го измерив. уште плочката сега сврзувам транзистори, отпорници и ситни работи па здравје утре ќе ја уклучам. Во вторник во школо ќе ја подесувам па ќе пишам што ќе биде

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Епа денес се работеше... Но не испадна се како што планирав.
Ми излегоа дополнителни обврски па морав ставањето во кутија да го одложам.
Но затоа го споив уредот целосно ИИИ
РАБОТИ. Сите жици и поврзувања ги направив полека, ми одзема 3,5 саати но завршив работа.
На излез на ставив потрошувач за да проверам колку струја ќе повлече, тоа ќе го направам во вторник на пракса. Регулацијата на напонот работи одлично но сепак треба да направам одредени подесувања кои се наведени во текстот на страната каде што е шемата.
Напонот убаво си се движи од 0 до 30.25 (така ми покажа унимерот) Што значи дека е одлично. Здравје утре би требало да го сместам уредот во кутија.

Еве како изгледа сето тоа убаво поврзано.



Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Го проба ли струјното ограничување дали работи?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Кога го мрдам потенциометарот за струја се мрда и напонот... Тоа како ќе му дојде правопропорционално или незнам како беше ама треба да е добро.