Author Topic: Каква лемилица користите?  (Read 57669 times)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Оваа ќе ја земам, благодарам за препораките.... ;)
Code: [Select]
http://alfaelektronik.mk/store/products/view.php?product_id=20092&category_id=111&category_on=0
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Имам едно прашање...Купив Extol лемилица 100W пиштол. Дали е квалитетна и  ќе врши работа?

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Таа ке ти врши работа за одлемување и залемување на крупни работи, ама оваа ситнава електроника тешко со него да ја работиш. Јас имам пиштол и го користам стрикно само за разлемување :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас со неа обично лемам на терен подебели жици ,понекогаш некое тенџере 8).За озбилна работа не е,поготово за некаде каде треба врв за да се залеми нешто ситно.

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 78
Иако не е пишувано веќе 2 години,но да прашам тука.
Од логинг купив леткум соломон ср-968 30w,и после 5-месеци
испушти душа,грејачот не работи.Нов кошта околу 350денари,
ама подобро да купам нова.Која би ми предложиле до кај 30w,
600денари.Овие ги гледам,ама сум скептик за ср968 пак да ја земам;
Еве на кои мислам јас:

Code: [Select]
http://alfaelektronik.mk/store/products/view.php?product_id=20088&category_id=111&category_on=Letkumi
Code: [Select]
http://alfaelektronik.mk/store/products/view.php?product_id=20090&category_id=111&category_on=0
Code: [Select]
http://alfaelektronik.mk/store/products/view.php?product_id=20092&category_id=111&category_on=0
Се мислам за ст,ама уште думам.Ваша препорака?

Rodan

  • Guest
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #170 on 29.02.2016, Monday, 17:57:54 (Edited 29.02.2016, Monday, 18:06:17) »
Незнам која ти е причината да купуваш нова?

Јас имам Соломон (со дисплеј за моментална Т и за подесување на Т,не ми текнува кој модел е).
Мене ми изгоре греачот(800ден) по една година HARD CORE користење.....не ја ни гасев воопшто.
Муабетот е ,не се така лоши соломон ,секако не се weller....но солидни се,така да јас би размислил пред да ја сменам.
Во суштина,што и да земеш,во однос цена/квалитет.............мислам дека соломон-от е добар во тој правец.

А и 350 ден за греач и не е така лоша цена 8)



Споено мислење: [time]29 Февруари 2016, 18:00:08[/time]
Е да ,ке заборавев....врвовите им се 100-130 ден.......багатела.....јас изгорев 5-6.

Споено мислење: 29.02.2016, Monday, 18:06:17
Дури сега видов дека стариот твој бил “рачка“............хехехе........нема врска,јас сум од оние што купуваат поскапо а демек трајно........не секогаш излегува така 8)

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Предходно имав RAIDER RD-SI02, траеше 2 години и цркна пред 3-4 дена отиде грејачот.
Одма купив друг од Ауто лидер за 230 денари 60 ватно, есктра леткумче, леми растура.
Нема потреба од менување грејачи и такви работи.  :)



Offline DimitarMK

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #172 on 04.03.2016, Friday, 17:21:30 (Edited 04.03.2016, Friday, 17:44:58) »
Користам BAKU 936D лемилица, т.е. лемилна станица. Како за кинеска добро се покажува, веќе една година интензивно користење и сеуште со оргиналното врвче. Регулација на температура од 200 до 480C. Моќност 60W.

Пасуваат и врвовите од Solomon, треба само малку да се скратат. Имав 3 од претходната лемилица па си ги преправив, иако досега сум немал потреба да сменам врв.

Планирам да нарачам сет со 10 врвови од интернет. Цела рачка со керамичкиот греач е околу 600 денари да се купи, а само греачот околу 300. Исто планирам да си земам една целосна резервна рачка.  :)

Купена е од МегаМобил.



Дојде со држачот најлево, но не ми се допаѓа изработката, малку е шашав, па го користам држачот кој го купив од Логинг и го користев со старата лемилица.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Овие се тие Кинеските копии на Hakko. Добри се, како за Кинески се одлични ;). Освен тоа, побрзо реагираат на промена на температура на врвот. Ако лемиш нешто гломазно, не мора 100 години да го држиш врвот на местото на кое лемиш, да чекаш да се загрее и да изреагира термопарот, само го допираш и скоро веднаш почесто и подолго почнува да трепка диодата за активност на греачот ;). Ова пред се се должи на начинот на кој се направени овие рачки. Греачот е во внатрешноста на врвот, а термопарот е на врвот на керамичкиот греач, за да може побрзо да изреагира. Гледам дека во последно време и другиве реномирани производители се префрлуваат на овој принцип на градба на рачки за нивните поскапи модели ;).

А да, и врвовите се одлични ;). Се исплати да се купи и цел сет ;). За тие пари кај нас, ќе купиш еден или два врвови, а квалитетот е одличен ;). Имам купено и морам да кажам дека одлично се имаат покажано врвовите ;).

Само не ми е јасно како си ги преправил врвовите за Solomon на оваа рачка ???. Ако мислиш на врвовите за рачката SL-1 (мислам дека вака беше ознаката на моделот), тие немаат дупка по среднината на врвот, како што имаат овие рачки, местото каде што треба да дојде греачот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DimitarMK

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Јас имав Solomon со керамички греач. Не знам точен модел, но врвовите беа исти со дупка, само нешто подолги.. :)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #175 on 04.03.2016, Friday, 19:15:53 (Edited 05.03.2016, Saturday, 00:37:13) »
Полни врвови


Шупливи врвови
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Мојата шо ја користам од Алфа земена е пред 8 години, еве досеа мака нема, 3-4 пати врв имам менато и тое то. Иначе на нејзе SWAT пиши, 40W-на.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас имав Solomon со керамички греач. Не знам точен модел, но врвовите беа исти со дупка, само нешто подолги.. :)

Или си имал некоја копија на Solomon или си имал лемна станица од оние поскапите на Solomon. Не знам која цена беа оние со дигитален дисплеј, ама знам дека не беа евтини... ги има во Loging и мислам дека беа 7, 8000 па нагоре... не ме земај за збор, ги има на сајтот на Loging, пишува која цена се.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DimitarMK

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Solomon имав, купена од Loging за околу ~1000 денари. Со керамички греач, затоа и одговараат со мало кратење врвовите на оваа BAKUво.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Aко помниш која е, дај линк од сајтот на Loging, баш ме интересира каква лемна станица е таа Solomon за 1000 денари со керамички греач.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."