Author Topic: Каква лемилица користите?  (Read 56325 times)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #60 on 07.07.2011, Thursday, 13:55:53 (Edited 07.07.2011, Thursday, 14:27:53) »
Лемилица ми е изработена според Емитер фебруари 2002, сема барај на приватна порака...

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #61 on 07.07.2011, Thursday, 18:42:07 »
еве јас што користам  :D

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
ја користам weller wecp-20 и фала богу ме служи 5 години ако не и повеќе...



и знае ли некој да ми каже зашто му е тоа металното напред...толку време го користам а незнам зашто е :S

Вакви користиме на школо само што таму немаат регулација. Тие се со биметал во нив и исклучуваат по одредена температура

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #63 on 07.07.2011, Thursday, 21:18:08 »
еве јас што користам  :D


Ова е според шемата од Емитер?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #64 on 07.07.2011, Thursday, 21:49:41 »
да GigaWatt од емитер е шемата  ;)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #65 on 07.07.2011, Thursday, 21:57:15 »
Супер кутија имаш, јас неможев да си најдам некоја соодветна кутија, па зедов една мала картонска кутија, 3 пати ја офарбав со миниум и сега е тврда као пластика.

Ќе ти го пратам  текстот од лемилото, утре сликам ::)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Менде колку пари те кошташе целиот проект,а воедно и оној ДИН5 конекторот(за лемилицата)?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Дечки ново инфо,донеле рачки во логинг SL-10,SL-20 и SL-30 по 595ден се,јејјјј :D ;D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Дечки ново инфо,донеле рачки во логинг SL-10,SL-20 и SL-30 по 595ден се,јејјјј :D ;D ;D
дали знаеш дали имаат нови врвови за Велер?Треба да земам еден врвот ми е туп :o :(

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Дечки ново инфо,донеле рачки во логинг SL-10,SL-20 и SL-30 по 595ден се,јејјјј :D ;D ;D
дали знаеш дали имаат нови врвови за Велер?Треба да земам еден врвот ми е туп :o :(
Незнам тоа,види пиши им на меил ќе ти кажат ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
Менде колку пари те кошташе целиот проект,а воедно и оној ДИН5 конекторот(за лемилицата)?
му ја купив јас ова на еден за 1000ден ;D  па му ја смениф електрониката само си напрајв јас та од емитер со е  за тој конекторот ке прашам шо цена е па ке ти кажам  ;)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Мене цела лемилица ме кошташе 1500 денари, се комплет електроника, трафо, конектори, рачката не е соломон него солдеринг :)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #72 on 16.08.2011, Tuesday, 20:37:37 (Edited 16.08.2011, Tuesday, 21:32:00) »
Eве колеги да видите како изгледа шемата за лемилицата од емитер 10-11/05.Ваљда добро сум ја прецртал ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
да не ти е утнат тој делот што е кај греачот, греачот да не треба да се поврзе пред диодата??? дека стварно нема смисла да се става триак ако има еднонасочен напон таму...а и диодата е многу слаба па за леткум некој да поврзуваш....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дајте ми идеа од каде да набавам дувалка! Ако некој се интересирал и прашувал за модели и цени во скоро време нека пише,да не лутам и прашувам .Ми треба комплет со додатоци и по можност разновидни * врвови* - усмерувачи на топлина,како и да има можност за набавка на резервни делови.