Author Topic: Потребен ми е Windows кој се инсталира преку USB  (Read 1734 times)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Потребен ми е Windows кој се инсталира преку USB
« Opened on 14.12.2012, Friday, 23:02:11 (Edited 15.12.2012, Saturday, 15:51:46) »
Вака колеги потребен ми е линк да симнам Виндоус XP SP 3 или 2  кој се инсталира преку усб (нешто имам слушано бутабилно или како се вика точно незнам  гледав нешто на   видеата на јутјуб луѓето преку РУН или некој други програмчиња ги правеа али пошо неам баш искуство во тоа јас сакам да симнам што си е сигурно сигурно си е  :) )прв пат сакам да инсталирам виндоус преку УСБ па потребни ми се инструкции и насоки како се прави тоа од оние кој веќе го имаат направено тоа или се разбираат  како се инсталира и тоа се ...

electron

  • Guest
Симни го ова програмче, бесплатно е, и работи со XP, Vista, 7 и 8:

Code: [Select]
http://www.wintobootic.com/
Потоа симни од торент Windows XP, но гледај да биде .iso фајл.
Ако веќе имаш инсталационо cd/dvd, можеш со PowerISO да си направиш .iso фајл од Windows-от.

Процедурата е едноставна:
1. Ставаш претходно форматиран USB стик во компјутерот (програмата уште еднаш ќе го форматира)
2. Ја вклучуваш програмата,
3. Од паѓачкото мени во програмата го бираш USB-то,
4. Го влечеш .iso фајлот и го пушташ на означеното место во програмата ,
5. Чекаш неколку минути програмата да заврши работа.

Ако успешно ги поминеш сите пет чекори, имаш бутабилно USB со Windows XP.

Потоа треба да влезеш во биос-от на компјутерот кај што треба да се инсталира оперативниот систем, и да го подесиш да бутира од USB.


Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Хмм .. Се е тоа Океј али финтата е Што јас треба да го инсталирам  виндоусот на Стати;ен ПЦ а ова сето да го направам на оние мали ЕЕПЦ  Шо се а тие имаат линукс виндоус :С така да затоа барав линк да ми се даде и дирекно само да го ставам на УСБ  доколку некој има или  знае кај да најде :С

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,па финтата отпосле ја кажуваш! Уште да сакаш напоредно и Убунту и Windows XP да имаш..... За вакви туторијали можеш да побараш на Гугл,преопширно е да ти пишувам...Колегава добро ти ја опиша постапката и тргни одтаму,без разлика дали е 10 инчен Ееmashine лап топче или друг РС.А ако сакаш напоредно два оперативни системи,најди си Аcronis CD и прво Убунту ,па ХР.