Author Topic: Ми треба помош за скенер HP ScanJet 3200C  (Read 2861 times)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Ми треба помош за скенер HP ScanJet 3200C
« Opened on 25.11.2012, Sunday, 03:00:19 (Edited 25.11.2012, Sunday, 07:30:45) »
Значи имам скенер хп 3200c. Неможев да најдам кабел 25 пински, па решив сам да прам. 25 пинските конектори ги лемев, 1 со 1, 2 со 2, 3 со 3 итн. се до 25 пин. Го приклучив на напојување од 12в, 1А. Светна зелена диода. Го поврзав со компјутерот (користев win xp) и воопшто не го читаше. Како да не е ништо ново приклучено. Ете и слика како изгледа задната страна на скенерот. Да напоменам дека немам инсталирано никаков драјвер за скенеро.



Поздрав
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

electron

  • Guest
Одг: Ми треба помош за скенер HP ScanJet 3200C
« Reply #1 on 25.11.2012, Sunday, 04:17:02 (Edited 25.11.2012, Sunday, 07:31:46) »
Значи имам скенер хп 3200c. Неможев да најдам кабел 25 пински, па решив сам да прам. 25 пинските конектори ги лемев, 1 со 1, 2 со 2, 3 со 3 итн. се до 25 пин. Го приклучив на напојување од 12в, 1А. Светна зелена диода. Го поврзав со компјутерот (користев win xp) и воопшто не го читаше. Како да не е ништо ново приклучено. Ете и слика како изгледа задната страна на скенерот. Да напоменам дека немам инсталирано никаков драјвер за скенеро.

Поздрав

Еве ти драјвери:
Code: [Select]
http://ftp.hp.com/pub/softlib/software4/sj648/sj-1436-3/sj648en.exe
А за тоа што не го чита, еве што пишува на страната на HP:

Quote
KNOWN ISSUE:

On some systems, the scanner hardware may get into an error state that will keep the scanning software from finding the scanner. If your scanner still isn't found after installing this updated scanning software, please follow the directions below:

1.    Unplug the power cable from the scanner.
2.    Unplug the parallel cable(s) from the scanner.
3.    Shut down the PC and wait for ten seconds.
4.    Plug in the power cable to the scanner.
5.    Plug in the parallel cable(s) to the scanner.
6.    Power your PC on.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Провери како ти е подесен паралелниот порт под BIOS. Подеси го како EPP или ECP.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба помош за скенер HP ScanJet 3200C
« Reply #3 on 25.11.2012, Sunday, 18:03:36 (Edited 25.11.2012, Sunday, 18:09:10) »
Значи имам скенер хп 3200c. Неможев да најдам кабел 25 пински, па решив сам да прам. 25 пинските конектори ги лемев, 1 со 1, 2 со 2, 3 со 3 итн. се до 25 пин. Го приклучив на напојување од 12в, 1А. Светна зелена диода. Го поврзав со компјутерот (користев win xp) и воопшто не го читаше. Како да не е ништо ново приклучено. Ете и слика како изгледа задната страна на скенерот. Да напоменам дека немам инсталирано никаков драјвер за скенеро.



Поздрав

Колега,без драјвери - ништо! ;D Инсталирај си драјвери под ХР .Друго кабелот за LPT 1 не оди баш  така ;D,па ако сакаш сам да го направиш побарај по Гугле како тоа изгледа.И трето,дали имаш LPT порт на матичната? Овие понови матични немаат таков порт,па препорачувам да си најдеш паралел то УСБ адаптер.Во секој случај инсталирај го принтерот со драјверите кои ти ги посочија и при инсталацијата мануелно означи дека конекцијата треба да оди преку LPT 1 .Еве како се спојува кабелот.Ако ти треба кабел имам,ама до Велес ке треба да дојдеш во Тренд -компјутери.(200 ден)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
батка јас го напрајв кабело, ама во поврзвав пин 1 со пин 1....ќе преспојам според ова шема твојата, па сигурно ќе се среди. инаку ќе го користам скенерот на компјутер кој има паралелен порт, затоа и го праев така. поздрав
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
ОК! Ама драјверите инсталирај си ги обавезно ;D

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Го дотерав кабело според сликата, ги инсталирав драјверите и го приклучив на паралелниот порт скенеро. Во My Computer -> Menage ги средив опциите за LPT портот. Наместено е за LPT1. Во Control panel -> Scenners and cameras и таму отворив ништо нема. На десктоп ништо не ми излегва некоја сигнализација дека го прочита, буквално ништо. Од ко го инсталирав драјверо го рестартирав компјутерот. Помош  ??? ??? ::)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ај пробај вака, симни ги драјверите и направи им Extract to sj648en\ со помош на WinRAR.



Сега, оди во Settings --> Control Panel --> Scanners and Cameras --> Add Device



Кликни Next.



Кликни на Have Disk.



Кликни на Browse и влези во фолдерот sj648en и маркирај го hp3200c.inf.



Кликаш Open па OK и ќе го појави на листата на Devices.



Кликаш на Next и бираш Parallel Port (LPT1), па пак кликаш Next.



Пак кликаш Next.



И на крајот Finish.



Можно е ова да ти се појави по кликањето на Finish. Кликни Continue Anyway.



Можно е да треба некои фајлови рачно да ги бараш, како на пример овој, hpudrv.ini.



Повеќето од овие фајлови се во фолдерот drivers во sj648en.



Кликаш Open па Retry и си продолжува инсталацијата и завршува ;).

Ај пробај вака, да видиш дали вака ќе го јави ;). Ако и ова не профункционира, можно е да користат некој custom кабел, и таа опција ќе се разгледа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
И вака не го чита...  ::)  ??? ???
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Кабелот во ред ли е ? Пробај инсталирај го на друг РС .Друго - дали е во ред скенерот- дава ли знаци,свети ли сијалицата?

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Кабело 100 пати го проверив во ред е, пинојте ги праев по сликата од тебе шо ми ја даде. Скенерот во ред е, свети диодата за сигнализацја, свети неонката внатре. Зборав со професор ми рече можно е драјверите да не се совпаѓаат.... Стварно незнам поќе шо можи да е  >:(
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

electron

  • Guest
Кабело 100 пати го проверив во ред е, пинојте ги праев по сликата од тебе шо ми ја даде. Скенерот во ред е, свети диодата за сигнализацја, свети неонката внатре. Зборав со професор ми рече можно е драјверите да не се совпаѓаат.... Стварно незнам поќе шо можи да е  >:(
Кој оперативен систем користиш?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И вака не го чита...  ::)  ??? ???

А да пробаш со оригинал кабел за скенер, чисто да елиминираме една од можните причини зошто не работи ;).

Кој оперативен систем користиш?

Windows XP најверојатно, бидејќи само за него има driver-и за овој скенер, иако прочитав нека online дека Windows 7 SP1 имал во него интегрирани драјвери за овој скенер.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Користам Win XP sp2. Мислам дека не е проблем со кабелот. Само да додам дека неможев да најдам ваков кабел 25 пински, па затоа морав сам да го прам. За 25 пински на усб ми бараја 500 ден.  :(
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Користам Win XP sp2. Мислам дека не е проблем со кабелот. Само да додам дека неможев да најдам ваков кабел 25 пински, па затоа морав сам да го прам. За 25 пински на усб ми бараја 500 ден.  :(

Можно е некој custom кабел да користи, бидејќи еве што hints ми дава Google при search на кабел за овој скенер.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."