Author Topic: Помош за лаптоп HP 620  (Read 1527 times)

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Помош за лаптоп HP 620
« Opened on 26.04.2012, Thursday, 15:07:33 »
Лаптопот има проблем со екранот кога ќе го вклучам се појавува сива мрежеста слика по неколку секунди се слуша подигањето на виндоусот и сивата слика се менува во светло сина боја, потоа мојот црт мониотр го поврзав на VGA од лаптопот си има нормална слика како што треба да има. Барам совет дали е екранот најверојатно е до него или нешто друго се случува во лаптопот, не верувам дека е графиката затоа што на црт мониторот ми дава нормална слика.
Доколку е екранот дајте совет каде би можел да го набавам.

Offline Buli

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Одг: Помош за лаптоп HP 620
« Reply #1 on 26.04.2012, Thursday, 16:16:52 »
Доколку е дисплејот како што викаш тешко дека ќе ти се исплати да го поправаш. Тешко дека некој во Македонија има оригинален дисплеј за лап топ а некои од сервисите да ти го нарачаат ќе те фати многу. Јас за хп 510 или 550 барав дисплеј беше скршен прашав низ сите сервиси и ми викат ако сакаш ќе ти нарачаме ама под 10к нема да биди сигурно. Пробај мени драјвер за графика случајно да не прај тој нешто проблем :\

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Одг: Помош за лаптоп HP 620
« Reply #2 on 26.04.2012, Thursday, 16:40:41 »
Не е ни драјвер за графички чип ниту Мониторот. Едноставно е графичкиот чип има ладен лем.  Екстерен монитор е посебна приказна а интерниот монитор друг.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за лаптоп HP 620
« Reply #3 on 26.04.2012, Thursday, 16:48:37 »
Пробај нарачај од кинески сајтови, би требало да има ;). Отвори го дисплејот и види ги ознаките на него ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Одг: Помош за лаптоп HP 620
« Reply #4 on 26.04.2012, Thursday, 16:57:40 »
По мое мислење ако графичкиот чип има ладен лем не верувам дека и екстерниот монитор би работел, пошто чипот е еден дали би бил екстерен или интерен монитор би требало да работи само не на ист принцип.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за лаптоп HP 620
« Reply #5 on 26.04.2012, Thursday, 17:02:44 »
Дефинитивно е проблемот во LCD дисплејот. Побарај по кинески сајтови врз база на ознаките на задниот дел од дисплејот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Одг: Помош за лаптоп HP 620
« Reply #6 on 26.04.2012, Thursday, 17:22:32 »
И јас би рекол дека е дисплејот, инаку го расклопив и ги најдов следните податоци B156XW02 V.2 ова е дисплејот.

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Одг: Помош за лаптоп HP 620
« Reply #7 on 26.04.2012, Thursday, 20:48:00 »
истиот проблем го имам јас кај мене вади бела слика подига оперативниот кога ке го уклуцам на VGA монитор работи ама на LCD то нема никаква слика.. преги го зедов од амц ми бараа 150 евра минимум за поправка.. така да останува да си го порачам од некаде за поевтино да си го направам  :) :) :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Помош за лаптоп HP 620
« Reply #8 on 26.04.2012, Thursday, 21:07:41 »
вакви монитори наводно користат и LG i Acer, цената на дисплејот на интернет е околу 60$ (~2800 денари)

доколку лаптопот вреди да се поправа поправајте, доколку не вреди јас би му го извадил дисплејот, би го затворил со пластика од горанта страна (кај што е тастатура и се останато) ќе набавам монитор некој помал и ќе го продавам како компјутер за кола :)
чита се и сешто може филмчиња да гледате, да работите на него, да сурфате на интернет (ако сте блиску хот спот некој и слично)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline vrukiot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
Одг: Помош за лаптоп HP 620
« Reply #9 on 26.04.2012, Thursday, 21:37:12 »
Екранот ти е отиден доколку некој сака екрани за лаптопи имам јас нека ми пише приватна порака ќе се договориме што како има попуст за сите колеги :) Поздрав и пријатен ден.

Offline TeslaPP

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Одг: Помош за лаптоп HP 620
« Reply #10 on 26.04.2012, Thursday, 22:54:43 »
Лаптопот ти е оштетен од потрес. Има прекин или лош контакт на флет кабелот што допира на екранот. Пробај со притисок со прстите по рабовите на екранот и види дали ке има промена, или отвори го дисплејот и пробај со благо нишање да ги поместиш флет каблината кои се залепени на екран. Доколку ја откриеш клучната точка стави гума или стиропор да го притиска флетот на стаклото за да не губи веќе контакт.

Втора опција - купи нов дисплеј  :)

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Одг: Помош за лаптоп HP 620
« Reply #11 on 14.06.2012, Thursday, 12:49:01 »
Моделот на дисплејот B156XW02 што го пиша е ЛЕД дисплеј значи неонка и инвертер отпаѓа останувасамо дисплејот цената да си го купиш моментално е околу 6000 ден во СК го има само да видам како се викаше фирмата и ке пишам бтв мењав и јас ист таков само скршен  ;)