Author Topic: Дали може од УСБ - флеш да се форматира компјутер?  (Read 2976 times)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
а со друго цд истото ли се случува

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Со Win XP CD-то се си работи најнормално се бутира, се е како што треба

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Наснимај друго цд со Win7
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
најверојатно имаш проблем со ЦД

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Дали може од УСБ - флеш да се форматира компјутер?
« Reply #19 on 19.01.2012, Thursday, 13:26:29 (Edited 19.01.2012, Thursday, 15:24:29) »
Еве сеа купив ново ЦД, па ке видиме  :)

Споено мислење: 19.01.2012, Thursday, 15:24:29
Би ве замолил сеа ако може да ми дадете линк за да го симнам win 7 и да ми кажете како да го направам бутабилно цд-то?

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
види за линк во приватни пораки таму ги имаш сите верзии


*Windows 7 Starter 32-bit

* Windows 7 Home Basic 32/64-bit

* Windows 7 Home Premium 32/64-bit

* Windows 7 Professional 32/64-bit

* Windows 7 Enterprise 32/64-bit

* Windows 7 Ultimate 32/64-bit
 
а за како да направишбутаблно ЦД  ако имаш неро одбери Nero Burning ROM оди на опцијата за DVD-ROM (Boot) и натаму само додади ја содржината која ти е потребна.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Еве го симнувам Windows 7 Ultimate 32/64-bit, се што ке се симне да ставам на цд така?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве го симнувам Windows 7 Ultimate 32/64-bit, се што ке се симне да ставам на цд така?

Најверојатно го симнуваш како архива, отпакувај ја архивата, ќе добиеш еден .ISO фајл, тој е CD/DVD image фајл, само го подесуваш Nero да реже image to disc, му го даваш овој фајл кога ќе го побара и тоа е тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве го симнувам Windows 7 Ultimate 32/64-bit, се што ке се симне да ставам на цд така?

Каква е таа верзија 32/64 ???  Да не имаш проблеми заради верзијата.Не знам каква машина имаш ,ама совет е ако имаш постара 32 битна верзија -тогаш и 7 цата да биде 32 битна и обратно!!

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Батка, најверојатно тоа е верзија и за 32 бит и за 64 бит.
Значи на нерото имам опција bootable data cd, да го одберам тоа и само да го додадам .iso фајлот каков што е, или треба нешто да го зипувам или слично?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Значи на нерото имам опција bootable data cd, да го одберам тоа и само да го додадам .iso фајлот каков што е, или треба нешто да го зипувам или слично?

Не, само стави го како што е, не треба ништо да правиш, само burn to CD/DVD, ништо повеќе. DVD-то само по себе е веќе boot-абилно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Дали може од УСБ - флеш да се форматира компјутер?
« Reply #26 on 20.01.2012, Friday, 07:32:52 (Edited 20.01.2012, Friday, 10:34:19) »
Немав WinRAR инсталирано па сега кога го инсталирав приметив дека всушност тој .iso фајл е зипуван, знали само да го одзипувам и да го изрежам  :D

Споено мислење: 20.01.2012, Friday, 10:34:19
Ете направив како што ми кажавте, и пак ништо, пак ке се појавува тоа "press any key to.."  >:( >:( >:( >:( >:(

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Eve sega rabotam so 4gb usb go podiga lenovo t61 so Ubuntu 10.4lts USB ima 22.7 mb read i 0.9msekundi average time
Z33MK