Author Topic: Проблем со рам и матична плоча Soltek 75frn3-l  (Read 1203 times)

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Проблем со рам и матична плоча Soltek 75frn3-l
« Opened on 12.01.2012, Thursday, 20:24:35 (Edited 12.01.2012, Thursday, 20:33:49) »
На сите сајтови за матичнава пишува дека подржува 2гб рам DDR 1 na 400, 333, 266 mhz.
Пробав да ставам две плочки по 1гб DDR 1 400mhz 3200PC, не се подига системот... Мометално работи со 2x512mb DDR 1 400mhz 3200PC рам.
Пробав и со 1гб плус 512мб, се подига системот нормално, ама наоѓа само 512рам. Во еверестот јавува дека на едниот слот имам 512мб а на другот 1гб :)

Рамовите (2x1gb) работат на друга MSI плоча без проблем...

Дали имал некој сличен проблем и решение за истиот... во што може да е проблемот... дали рамот не одговара на плочата, како да знам кој точно би одговарал...
Ова е матичната:
Code: [Select]
http://www.firingsquad.com/hw/2172/Soltek_SL-75FRN3/SL-75FRN3-L/
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
дали поединечно ако ги ставиш плочите ги препознава
значи прво една тестираш работи ок
па втората работи не работи и слично
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Заборавив да напишам дека и тоа го пробав :)
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а дали на друга матична плоча да ги поставиш двата модули
да не случајно модулите не се софпаѓаат еден со еден и ти прават проблем
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Одг: Проблем со рам и матична плоча Soltek 75frn3-l
« Reply #4 on 12.01.2012, Thursday, 20:36:39 (Edited 12.01.2012, Thursday, 20:38:24) »
На MSI плочата ти работат двете плочки нормално т.е 2x1gb DDR1 400mhz. Се подига системот и се е нормално...

Споено мислење: 12.01.2012, Thursday, 20:38:24
Supporting unregistered, non-ECC Dual Channel DDR 400/333/266/
А и што точно значи ова : Supporting unregistered, non-ECC !??
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Изгледа подесено е во BIOS-от мемориите да се ECC (Error Correcting Code мемории). Уште пред да ги ставиш мемориите, подеси во BIOS-от мемориите да се Non ECC мемории ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Одг: Проблем со рам и матична плоча Soltek 75frn3-l
« Reply #6 on 12.01.2012, Thursday, 23:39:46 (Edited 12.01.2012, Thursday, 23:58:31) »
Хм... тоа не го знаев, треба да проверам дали има такво подесување во биос-от...
Фала за советот ;)

Најверојатно немам таква можност... Може ли да е проблем волтажата на DIMM !??
Овие на 512 да работат на 2.5v a от 1гб да се на поголема 2.7v !??

Споено мислење: 12.01.2012, Thursday, 23:58:31
Колко што разбрав најверојатно овие 2x1гб се Ecc ram... нема некоја ознака на нив за тоа освен 3200pc 400mhz... затоа и не ги подржува мојата матична...
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline aleksandar94

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
  • Gender: Male
Ако не успееш да ги употербиш рам меморииве 2x1GB ддр400 заинтересиран сум да ги купам(нормално по некоја пристојна цена) а дури и ако ги употребиш ондак коо шо гледам ке ти останат 2x512MB ;D тогаш тие би ги зел ако е ок пошто овака како што гледам твојава матична има само 2 слота за рам. Форумџииве ќе извинат малце за оф-топиков ама мислам дека не е проблем не сум пишал до сега некој оф топик.

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Одг: Проблем со рам и матична плоча Soltek 75frn3-l
« Reply #8 on 13.01.2012, Friday, 00:18:14 (Edited 13.01.2012, Friday, 00:20:32) »
Хехе... не ги продавам, само сакав да дознаам зошто soltek-ot не ги подржуваше 2x1гб. Имам 2 пц-а едното со MSI, друго Soltek... Soltek-от си работи 2x512мб а MSI-ot со 2x1гб.
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
дај да делиме по еден од 1гб, ако се нафати да ги прдава, и мене ми е дојдено нож до коска, хаха за таков рам
d.t

Offline aleksandar94

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
  • Gender: Male
Хехе... не ги продавам, само сакав да дознаам зошто soltek-ot не ги подржуваше 2x1гб. Имам 2 пц-а едното со MSI, друго Soltek...
Почекај до утре треба да добиеш одговор од Батка тој е експерт на форумов за овие работи, не дека го фалам ама стварно има доста помогнато на форумов, ке ти објаси шо е и како е, btw ние велешани махери сме  8)  А шо се тиче до меморијава ние си знаеме шо имаме стари машини не да е нож до коска ами до врат е дојдена работава  ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со рам и матична плоча Soltek 75frn3-l
« Reply #11 on 13.01.2012, Friday, 00:31:23 (Edited 13.01.2012, Friday, 00:33:53) »
Еве го и Батка!  ;D Проблемот е во FSB процедурата,ама ти препорачувам да го однесеш во некој добар сервис да пробаат да ги * спарат* мемориите.Тоа често се случуваше порано со DDR 1 мемориите поготово.Моја легендарна плоча за замена на кондензатори е убедливо прва Soltek,па иде Asrock, па Asus... :D :D Совет за тебе : наједноставно да ги трампиш или продадеш тие и набавиш две упарени или да пробаш да зачуваш една ,а да трампиш друга.И гледај прво двете мемеории да бидат или дупли ( двострани) или единечни ( еднострани) - чиповите да бидат на двете на едната страна на меморијата или на двете! Со среќа! Ако си близу Велес ,донеси ги да ги подесиме.Добро е да најдеш и некој програм како Memtest или слично и да ги истестираш.Ако знаеш како флешувај го и биосот,како што рече ГигаВат,можеби некоја понова варијанта на биосот (ако ја има) ке ги прифати мемориите без проблем!

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Фала брзиот одговор... Значи и на двата модула има чипови од двете страни. И на 512ките и тие од 1гб.
512ките се самсунг 400mhz pc3200 еднакви и си работат на солтекот. Другиве се не ми текнува баш која фирма беа, мислам дека најдов нешто некоја германска (не сум сигурен) ама мислам дека како кингстон ги наоѓаше еверестот. Тие си работат на MSC-to без проблем 2-те, немало проблем до сега... Не сум во Македонија сега и немам можност да ги отоварам пц-та и да проверам точно што како беше...Само знам дека кога ги зимав 2X1gb ме предупредија дека може на некои матични да ги чита (беа извадени од солтек матична).

Споено мислење: 13.01.2012, Friday, 00:40:16
Проблемот е во FSB процедурата... што ќе рече ова !??
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Би било многу долго да ти објаснувам ,извини, ама треба 2-3 страни А4 да напишам. Тоа се некои параметри накратко важни за мемориите ,нешто како параметрите за оверклокување на процесорот . Сепак,додека не се види, не можам конечно да кажам дали може да се упарат двете плочки.Има некои 6 до 8 теста да се види тоа,Понекогаш на 5-6 тест паѓаат на испит.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ОК, врз база на ова што прочитав, изгледа мемориите се ECC, а матичната плоча изгледа не поддржува ECC мемории. Бидејќи пиша дека BIOS-от враќал „Supporting unregistered, non-ECC Dual Channel DDR 400/333/266/“, претпоставувам дека BIOS-от POST-увал, што значи дека ги препознава мемориите, се подига системот, но не сака да работи со нив. Според мене имаш едно од две решенија.

1) Тоа што ти пиша batka, да ги замениш мемориите за мемории без ECC или да ги продадеш, твој е изборот (искрено, не гледам причина зошто систем со P4 на него и DDR1 би му било потребно повеќе од 1GB меморија, најверојатно, никогаш нема да има потреба од повеќе од 1GB).

2) Да пробаш да го update-уваш BIOS-от и да се надеваш дека новиот BIOS има дефиниции како да чита ECC RAM мемории. Но, треба да те предупредам дека BIOS update е голем ризик, можно е матичната плоча никогаш повеќе да не се подигне ако се flash-ува BIOS-от со погрешна верзија или со BIOS од погрешен производител (иако новиве flash-ери ги препознаваат разликите и препознаваат дали тој BIOS е наменат за таа матична плоча или не, сепак, не е се баш „плукни залепи“).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."