Author Topic: Ми треба помош, компјутерот не сака да го вклучи мониторот  (Read 3714 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас за секој случај би пробал со сосема ново напојување!! Тоа што си мерел не мора ништо да значи.Исто и смени друг РАМ ако имаш,или бар постоечкиот малку протриј го со станиол ( од чоколада) :D

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Кога ке набавам ново напојување ќе пробам  :) Има уште нешто.. напојувањето е исклучено од струја, го приклучувам на матичната и на нард дискот, го приклучувам во струја и без да го стиснам копчето за да се вклучи комп. самиот се вклучува..

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Тоа последното што праша нема врска. Така ти е подесено во БИОС и не треба да му се замараш.
А го послуша ли SaleSK ? Направи ли reset ?
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline maci

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
ако напојувањето е ок како што викаш,големи се шансите да е отидена матичната.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
матичната е отидена 100%,од  што може да ги прави тиа глупости да грее чипсетот до степен да неможе да се чепне со рака??? од напојувањето, тоа е од матичната дотрајала
d.t

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
канта. барај нова матична
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
матичната е отидена 100%,од  што може да ги прави тиа глупости да грее чипсетот до степен да неможе да се чепне со рака??? од напојувањето, тоа е од матичната дотрајала

Не мора да значи, се случува chipset-ови да греат и поради старост, претпоставувам дека BGA контактите им се малку „разлабавени“, па поради тоа почнуваат да греат (обично се случува на матични плочи со onboard AGP, најчесто Intel-ов), но тоа може да се среди со едно кулерче на chipset-от ;).

Кога ке набавам ново напојување ќе пробам  :) Има уште нешто.. напојувањето е исклучено од струја, го приклучувам на матичната и на нард дискот, го приклучувам во струја и без да го стиснам копчето за да се вклучи комп. самиот се вклучува..

Штом вака реагира матичната, би требало да е исправанa ;). Значи дека работат подесувањата во BIOS-от ;). Пробај со друго напојување, би требало да проработи ;). Ако проработи, оди во Hardware Monitor опцијата во BIOS-от, напонот од 3.3V дали е ОК, смее да е паднат до кај 3.1V максимум, но не смее да биде подолу од тоа ;). Исто, напонот од 5V не треба да има помала вредност од 4.7V и напонот од 12V не треба да биде понизок од 11.5V.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Таман  сакав да го пишам истово,Гига ми ги зема зборовите * од уста* ;D ;D  Имаш веројатно  во напојувањето,на матичната,некој елемент - најчесто кондензатор или мос фет на кој паѓаат оние 3,3 или 5V .Ако знаеш како ,мери ги напоните од фет до фет и ке видиш каде паѓа.Можеби треба само со дувалка да се поминат овие елементи,а потоа да се проба .И јас би ги сменил сите електролити во таа гранка.Набави ЕСР метар и пробај со него,ке се зачудиш што ке најдеш кај кондензаторите ( издувани,со половина капацитет или краток спој ).Значи не мора да се подуени! Но,ова е последна мерка. Прво за да се осигураш најди НОВО напојување и приклучи го! Некогаш после 2-3 пати знае матичната да * тргне*.

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
и јас пред некое време се соочив со ова не ми се палеше мониторот. види на плочата каде што ти е укл мониторот да не има пукнато некој кондензатор кај мене 2 кондензатори на плочата беа пукнати ги сменив па сеа немам мака видено  ;)

како ги смени со обичен леткум одлеми залеми или со оние лемни станици професионални
имам и јас една со испукан кондензатор па дали може да се смени со обичен леткум
со обичен леткум ги имам сменато

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Ајде да набавам ново напојување па ќе пишам што сум направил  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Извади ја батеријата од матичната,рестартирај го биосот, вклучи го само напојувањето на матичната,а извади ги ИДЕ/САТА каблите кон ХДД,ЦД РОМ итд . и така само пушти ја матичната.Не се обесхрабрувај од прв пат! Понекогаш напојувањето треба да легне ! Зошто е така - никој не знае. ;D Ако самостартува напојувањето имаш проблем на плочата,во 5 V линијата веројатно.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Јас мислам дека од кога го рестартирав биосот само почна да стартува.. Порано не правеше така

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
d.t

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Не знам точно, го немам вадено процесорот но мислам дека е 487

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба помош, компјутерот не сака да го вклучи мониторот
« Reply #29 on 23.11.2011, Wednesday, 20:02:06 (Edited 23.11.2011, Wednesday, 20:05:38) »
А,стави ли ново напојување?? Можеш ли сам да го смениш оној фет што си го заокружил? Веројатно дава напон за АГП-то.Графичката ја проба ли на друга машина?

Иначе плочата е -Socket 754 for AMD Athlon 64 and Sempron processor