Author Topic: Проблем со матична плоча GIGABYTE 8VM533M-RZ  (Read 1761 times)

Offline totii

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
  • Gender: Male
Значи вака кoлеги имам матична плоца GIGABYTE 8VM533M-RZ.Плочата стартува но нема никаква слика на излез на монитор. :( :(Сите додатни компоненти на неа се исправни процесор,рам и тн.Ве молам за помош. :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а графичката ок ти е???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Стави ново напојување и ресетирај го биосот со вадење на батеријата ( при исклучен напон!) барем 20-тина секунди.За да провериш дали реагира плочата пушти ја без  РАМ (треба да свири),па без графика ( исто ке свири!),Ако е тоа во ред стави друга графичка.Ако тргне,пробај врати ја старата графичка,која може да тргне тогаш! Можеш да пробаш да ги исклучиш и хардот и режачот и без нив  да добиеш почетна слика ( текст) од биосот на матичната.Добро е да ги протриеш со станиол мемориите и да ги вратиш во слотовите.

stefanjanevski

  • Guest
Пред некој ден го имав тој проблем на еден постар компјутер што ми се мотка по дома. Кај мене работата беше до тие магистралите што одат од матична до хад диск и од матична до цд ром. Откако ги заменив си работеше најнормално.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пред некој ден го имав тој проблем на еден постар компјутер што ми се мотка по дома. Кај мене работата беше до тие магистралите што одат од матична до хад диск и од матична до цд ром. Откако ги заменив си работеше најнормално.

Магистралите сигурно не можеш да ги замениш,можеш само IDE каблите.Само во овој случај тие не се битни.И без врзан хард и ЦД треба да добие порака од биосот,ако е матичната во ред.

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Батка така ли работите во сервисот... со пробување.... јас само ставам PC ANALYZER картичка и ми кажува каде е проблемот и го решавам

stefanjanevski

  • Guest
Па ние не сме од сервис, ако можеш да му помогнеш така, ако сте од исти град договорете се ќе ти го донесе на поправка и готово, ќе го решите проблемот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка така ли работите во сервисот... со пробување.... јас само ставам PC ANALYZER картичка и ми кажува каде е проблемот и го решавам


Колку години сервис работиш? Треба да знаеш дека тој аналајзер не ги решава сите проблеми.Се дешава - се е во ред ,компјутерот не трга.Констатација од други извори - графичката е цркната! Ставам друга графичка и компјутерот тргнува,Потоа ,ја вадам новата - ја враќам старата и таа работи! Друго,колегава сигурно нема таква волшебна картичка,па мора со пробање да го реши проблемот.Иначе, пробата е дел од електрониката која се занимава со исправање на грешките кои инструментите ги прават,

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Батка така ли работите во сервисот... со пробување.... јас само ставам PC ANALYZER картичка и ми кажува каде е проблемот и го решавам

Имам чуено за картичкава, ама исто така имам чуено и дека доста често знае да згреши. Затоа подобро се водам врз база на проба ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Има еден куп такви картици ,се продаваат за неколку долари и на е-bay,ама во скоро 50 % случаи не се успешни.Пример имав една ASROCK плоча со *отидена * мрежна.Картицава покажува цело време ОК,а ваму не работи мрежната .Ставам друга,надворешна - ми кажува *конфликт*,а мрежата си работи.Јас не верувам во такви плочи,бидејки не може да биде универзална и прави грешки и одзема време.Во сервис најдобро е ако имаш куп плочи и пробаш.Ми се десило поедини АТИ графички со некои чипсети да имаат проблем,а ја ставиш на друга плоча- си работи одлично!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ми се десило поедини АТИ графички со некои чипсети да имаат проблем,а ја ставиш на друга плоча- си работи одлично!

Добро, некомпатибилноста меѓу различните производители е „стара болка“ на „IBM стандард“ компјутерите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не се работи за некомпатибилност само! Погледајте на интернет и ке најдете барем 5-6 такви картици кои се рекламираат како * најдобри*.Но, секоја има свои мани,па да речеме имате пари и ги купите сите! Е ,сега треба да се испотите прво да видите која е најкомпатибилна за таа плоча.Додека менувате 5 пати плоча,сменете 2 графички и две РАМ ,или една мрежна и ете ти дијагностика. Во секое време во сервис имаме барем 3-4 конфигурации комплет со чија помош дијагностицираме.ОД ДДР1,2,3 мемории до АГП графички,мрежни ,звучни,напојувања,процесори,хардови итн.Системот е веке уходан пред се со софтверот кој дијагностицира - било да е АКРОНИС,ХАЈРЕНС или некој сличен.За тестирање мемории не постои посоодветен тест од МЕМОРИ ТЕСТ,или ХДД регенераторот е незаменлив за поправање на бед сектори на хардот.па стрес-тестовите  итн. Користиме во сервисот се што може да помогне да го дијагностицираме кварот.Досега не сме испратиле ниту една машина без прецизна дијагноза.Друга е работата дали на газдата му се исплати или не да го поправа РС -то,ама точна дијагноза ке добие! И пак ке повторам - пробата е дел од електрониката која се занимава со исправање на грешките кои инструментите ги прават!

Offline totii

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
  • Gender: Male
Значи вака лплочата нема врзано хард ниту cd\dvd rom графичката е исправна и пробав со друга но несака :( :( иначе плочата има и интегрирана графичка но ни таму несака :( :( :( деновиве не бев дома и не сум пробал со друго напојување и дали ке реагира без рам и графичка и со вадење на батеријата ке пробам и ке ви пишам пак :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Значи вака лплочата нема врзано хард ниту cd\dvd rom графичката е исправна и пробав со друга но несака :( :( иначе плочата има и интегрирана графичка но ни таму несака :( :( :( деновиве не бев дома и не сум пробал со друго напојување и дали ке реагира без рам и графичка и со вадење на батеријата ке пробам и ке ви пишам пак :)

Aј пипни го northbridge-от и види дали кога ќе ја пуштиш почнува да грее и колку грее.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline totii

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
  • Gender: Male
тоа е чипот со ладилник???да го извадам ли ладилникот за да го проверам дали грее или ???