Author Topic: Моќност на USB порт?  (Read 1578 times)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Моќност на USB порт?
« Opened on 27.06.2010, Sunday, 00:36:25 (Edited 27.06.2010, Sunday, 04:25:29) »
Која е мокноста на усб портот на десктоп компјутер.знам дека дава  5 волти но ме интересира колку струја може да се извлече од таму без да се оштети?
rules are made to be broken

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: моќност на USB
« Reply #1 on 27.06.2010, Sunday, 01:15:54 »
Која е мокноста на усб портот на десктоп компјутер.знам дека дава  5 волти но ме интересира колку струја може да се извлече од таму без да се оштети?

Околу 100 mA по приклучок според спецификацијата за USB 2.0. Фабричките уреди мораат да го почитуваат ова, а ако правиш нешто сам, тогаш може и повеќе да влечеш, дури и над 400 mA..
Life is too short to remove USB safely ..

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: моќност на USB
« Reply #2 on 27.06.2010, Sunday, 04:25:11 (Edited 27.06.2010, Sunday, 04:26:47) »
Максимална струја што можеш да ја влечеш од USB без да прегориш ниту еден USB порт на компјутер (десктоп или лаптоп) е околу 500mA... Меѓутоа, најчесто има голема разлика на струјата која всушност ти ја дава (дозволува) некој USB порт. На пример: на некои лаптопи имам видено без проблем USB портите да даваат 500mA а на некои лаптопи едвај 200-250mA. Значи треба да се земе во предвид и дека некои производители ја ограничиле можноста за давање на струја кај нивните модели на лаптопи со цел да неможе да настане краток спој на кабелот и прегорување на плочата. Исто така кај десктоп компјутерите - најчесто приклучоците кои се наменети за приклучување на USB уреди и се наоѓаат напред или од страната на куќиштето имаат лимитирана моќ на проток на струја и ќе биде добро ако може да се извлече 250-300mA пред да падне напонот под 4V. Но! Најчесто пак приклучоците кои се наоѓаат одназад (на матичната плоча) имаат многу поголема моќ за давање на струја и јас дури имам пробано и без проблем даваат и 1A меѓутоа ова да не го пробате бидејќи може вашата плоча да откаже (не се сите плочи исти) и да имате расипани USB портови. Како и да е, правење на краток спој на USB при правење на домашни уреди со сечени каблиња може да ве чини USB порт или недај боже плоча или плоча на лаптоп. За најпретпазливите кој знаат што прават може да се осигураат (со помош на лимитирачки отпорници) да направат ваков уред кој се напојува од USB без да прегорат ништо. Сепак сите треба да внимаваат!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline themartin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Одг: Моќност на USB порт?
« Reply #3 on 27.06.2010, Sunday, 07:56:36 »
извинете нов сум на форумот само сакам да го прашам Borce дали тој лимитирачки отпорник е како некој стабилизатор за да не прегори некој од usb порт

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Моќност на USB порт?
« Reply #4 on 27.06.2010, Sunday, 10:46:51 »
тоа ти е еден вид осигурач, тој се става за да се ограничи протокот на струјата
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Моќност на USB порт?
« Reply #5 on 27.06.2010, Sunday, 15:59:22 »
На пример ако ставите отпорник од 10оми и 5W (ќерамички, од белите) преку него и да се направи краток спој неможе да се повлече од USB портот повеќе од 500mA меѓутоа ова се препорачува само за уреди кои се претпоставува дека ќе влечат под 100mA бидејќи ако влечат повеќе ќе падне многу напонот поради отпорникот и нема да имате 5V туку помалку.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline themartin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Одг: Моќност на USB порт?
« Reply #6 on 27.06.2010, Sunday, 16:16:12 »
а тој е само отпорник или се прај некој склоп така со се вика   иначе фала за објаснувањето

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Моќност на USB порт?
« Reply #7 on 27.06.2010, Sunday, 16:54:31 »
тој е само отпорник нај обичен жичан


вака личи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline themartin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Одг: Моќност на USB порт?
« Reply #8 on 27.06.2010, Sunday, 17:56:54 »
ок фала мн