Author Topic: Проблем со десктоп компјутер  (Read 1228 times)

Offline Filip_ManUtd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 32
Проблем со десктоп компјутер
« Opened on 06.07.2015, Monday, 20:58:18 (Edited 07.07.2015, Tuesday, 21:24:32) »
Здраво дечки како што кажува насловот имам проблем со компјутер односно матичната плоча Asus P5LD2-X/1333. пц то одкога ќе се вклучи за точно 15сек се исклучува :'( :'( :'(....  Ми покажува повеќе ерори:

1.Unknow cpu detect.Bios ubdate is required to unleash its full power
2.Keyboard interface error
3.No keybord detect
4.Cmos checksum bad
5.Usb device over current status detect
6.System will shut Down after 15 second  

незнам што може да биде  :-\ :-\

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Од кога проблемот настанал? Дали претходно си се обидувал да флешоваш биос, па испаднало неуспешно? Вакви проблеми се несекојдневни и не можат туку така да настанат. Мојот пентиум 4 не ми го препознаваше рамот и процесорот бидејќи од добро стоење ми се запали компјутерот од неисправно напојување, и сето тоа оставило последици. Но мислам дека кај тебе биосот се збогува со матичната. Наведи од кога настанал проблемот. @batka е мајстор во таа струка и мислам има одговор за твоето прашање
Hams do it! With Frequency

Offline Filip_ManUtd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 32
Епа вака значи...Мене ова ми се деси вчера додека го влличував пц то, незнам како ама досло до краток спој но бидејки напојувањето не се исклучило пц то се укочи и од тогаш го покажува тоа и се гаси на 15сек  :-/ Иначе имам сменето процесор кој ми го подржува матичната но се си беше во ред се до денес....

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Извади батерија и ресетирај BIOS со jumper-от на матичната плоча. Би требало се да се врати во нормала, со тоа што, ако си имал направено некои custom подесувања во BIOS-от, ќе треба пак да ги подесиш истите.

А да, и часовникот ќе треба да го подесиш ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Filip_ManUtd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 32
Giga направив така како што ми кажа ама пак нејќе  :-\ дури и ново напојување сменив ама пак ништо...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Смени друг процесор.Ако и со него не оди,голема е веројатноста да е матичната.Значи,најди прво процесор (за LGA 775 ли се работи??) и замени го.Нова паста,добро врзи го кулерот...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
BIOS-от го ресетираш со вклучен напонски кабел или изваден?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Filip_ManUtd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 32
Giga изваден беше кабелот за напојување

Batka немам некој друг cpu сега ама чим ќе најдам ќе го земам  во предвид тоа што ми го кажавте  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со десктоп компјутер
« Reply #8 on 07.07.2015, Tuesday, 16:06:41 (Edited 07.07.2015, Tuesday, 16:08:51) »
Извади се освен CPU и напојување, пушти ја плочата, ќе почне да титка, остави ја нека титка. Исклучи ја плочата со вадење на кабелот за напојување од штекер. Извади батерија, остави десеттина секунди да седи така плочата, ресетирај го BIOS-от со jumper, врати ја назад батеријата, пак ресетирај го BIOS-от, стави RAM (само еден DIMM ако имаш повеќе), графичка (ако треба, ако има onboard, нема потреба, само врзи монитор) и тастатура. Стави кабел за напојување, пушти ја плочата и види дали пак истото ќе го јавува. Ако го јавува, пробај пред да ги јави error-ите да влезеш во BIOS-от (наизменично стискај на Del и F2, некое од нив треба да биде). Ако успееш да влезе, направи Save & Exit, би требало по restart-от да се подигне без error-и.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Во мојот случај процесорот и рамот беа исправни, ги пробав на компјутер од еден мој пријател и беа исправни. Со други зборови матичната беше рикната. Истата немаше видливи трагови. Не сакам да давам црни сценарија, ова е едно слично мое искуство.  На крај краева ако е постар тип на компјутер, евтини се матичните.
Hams do it! With Frequency

Offline Filip_ManUtd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 32
Giga направив така како што ми кажа дури и нова батерија и напојување сменив ама очигчедно е дека е матичната ми преостанува да видам со друг cpu како што ми кажа Batka

Z31GH ги пробав и двете рам плочки и cpu-то се си е океј...Иначе матичната е DDR2 I LGA775..... очигледно е дека треба новаа матичнаа

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Кај матичните со LG775 ова е доста чест проблем,со слични пораки на екран.Не е до биосот,ами веројатно горат магистрали,некој контролер веројатно а можен е квар на чипсетот.Се на се, не вреди да се замарате со поправки,бидејќи резултатот е неизвесен.Најди SPU ,смени да видиш дали ке тргне,ако не МБ во кош!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можно е да имаш некој изгорен MOSFET на плочата, од спојот како што кажуваш.

1.Unknown cpu detect. Bios update is required to unleash its full power.
2.Keyboard interface error
3.No keybord detect
4.Cmos checksum bad
5.Usb device over current status detect
6.System will shut Down after 15 second

Можно е Power Manager-от или некоја околна компонента да се зезнати, да не враќаат назад адекватни напонски нивоа или нешто слично.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ako e  изгорен MOSFET  ке нема напон воопшто,бидејќи сите напони ке паѓаат по ред .Не,има прегорено една или неколку магистрали кон процесор или самиот процесор ,веројатно.