Author Topic: Проблем со update на таблет Acer Iconia A700  (Read 1456 times)

Offline MARK123

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
Проблем со update на таблет Acer Iconia A700
« Opened on 25.05.2015, Monday, 01:07:44 (Edited 25.05.2015, Monday, 12:23:52) »
Пред два дена си купив таблет Acer Iconia A700 но имам еден мал проблем бидејќи има android 4.1.1 што е релативно стара верзија ,сакам да го апдејтувам до некаде до каде што дозволува ,односно во делот system update ми јавува нешто, во прилог на сликата.


Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Пробај малку покасно
Hams do it! With Frequency

Offline MARK123

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
Што ти значи тоа покасно ? да чекам самиот таблет да појави дека има update ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не знам што таблет е тоа,ама сигурно е послаба верзија ( и постара ) штом во оригиналната верзија има Андроид 4.1.1.Не верувам дека можеш да го абдејтираш така,веројатно и страната и линкот се веќе затворени.Значи,најди некој кој ги работи тие работи ,да процени дали машината може да носи појак софтвер,односно дали ке подржи друга варијанта.Сними ја старата варијанта,пред да го преинсталираш со друга верзија,па во случај да не бидува,да си ја вратиш старата.

Offline MARK123

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
Па ова се неговите перформанси одприлика
1.3GHz quad-core Tegra 3 CPU; 1GB RAM; 10.1 in 1,920 x 1,200 pixel screen; 5-megapixel rear camera with LED flash

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Што ти значи тоа покасно ? да чекам самиот таблет да појави дека има update ???

Па шо знам, пишува таму please try again later
Hams do it! With Frequency

Offline Z3nesto

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Глупо е прашањево ама... дали имаш интернет на таблетот?
СПоред ова што го гледам се обидува да се конектира на Y2hlY......=.com што во никој случај не е валидна адреса.
Или немаш нет или адресата од која треба да симне апдејт не е правилно внесена. Да не си се обидувал да го рутираш таблетот?

Offline MARK123

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
Не не ,ништо од  тоа го купив минатата недела и не обрнав внимание дека верзијата на андроидот е малце постара и затоа сакам некој update.
Читав по некои странски форуми дека треба да се додаде овој код во android manifest за да се овозможи пристап на интернет , а што е тоа android manifest ? каде се наоѓа?

<uses-permission android:name="android.permission.INTERNET" />
<uses-permission android:name="android.permission.ACCESS_NETWORK_STATE"/>


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Најдобро за тебе ќе биде да отидеш во некој овластен сервис или ИТ продавница каде ке го преинсталираат софтверот со понова верзија ,која ке овозможи пристап кон одредени сервиси .Проблемот со твојата постара верзија е што доста страни и сервиси која го проддржувале Андроид 4.1.1 се веќе затворени инеактивни,па мораш решението да го побараш со преинсталација.

Offline MARK123

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
А која е процедурата да го направам сам ? нели има некои туторијали по интернетов околу менување андроид ,милсам дека не е до тој степен комплицирано ,само што не сум имал прилика да се занимавам со тоа

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Ако го флешуваш сам таблетот на друг начин освен преку официјалниот апдејт, ке ја изгубиш гаранцијата, мене во вип за еден телефон ми рекоа дека како и да го апдејтирам ке останам без гаранција.
туторијали за флешуванје, види тука.
Code: [Select]
https://www.google.nl/search?client=opera&q=how+to+flash+acer+iconia+a700&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8
Сепак се ВРТИ !!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Штом не си работел досега такво нешто,не пробај на нов таблет,туку дај го некој овластен сервис да го среди.Прашај си во продавницата кај си го купил кој им е овластен сервисер.Мората да го имаат според законот.