Author Topic: Проблем со матична MSI MS-7267 ver 5.0  (Read 1453 times)

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Такви МСИ имам поправено 500 и на сите е бил дефектот ладен лем на NORTHBRIDGE со REHEAT ја поправаш колку за 1 месец треба ребалинг за да работи долго ...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не само со reheating, ќе додадеш и малку флукс со шприц по рабовите на чипот и не би требало да има проблем ;). Се разбира, ќе додадеш и едно кулерче за да го лади chipset-от ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Дур менуваш напојувања рамови итн ќе земиш матична нова. Ребалингот и не е башедноставен, треба прво топчиња да земиш, па флукс(не тој што е за олуци лемење) па фен или светлеќа лемилица па тогаш ребалинг. Види прашај го @тимелектроника дали се бави уште со ребалинг ако се занимава уште поарно договори се со него, или побарај некој друг...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,ако е отидена матичната,бадијала ти е дување,варење,кување и пржење.Тоа е плоча стара 5 години минимум и нема долго да оди,Не троши време и пари,купи си плоча половна или евентуално нова ( доколку најдеш иста или заменска -адекватно).

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Плочата ја нема во македонија никаде инаку добра е не е лоша , тие плочи се од школските компијутери они имаат такви мислам на тие со дуалкоре со хтенда х300 ,а оние другите со хтенда х550 со куадкоре имаат други плочи имам многу поправано во школото  ;D :) ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
му сменив рам и напојување и пак не функционираше плочата, му кажав на дечкото дека е зафркната и дека би можело да се проб да се оправи и рече дека ке донесел друга плоча...така да ке видиме што ке биде па ке бидете известени за крајниот резултат...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)