Author Topic: Проблем со матична MSI MS-7267 ver 5.0  (Read 1454 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Проблем со матична MSI MS-7267 ver 5.0
« Opened on 20.03.2014, Thursday, 18:15:53 »
значи имам еден компјутер што не сака да се пали, цел беше склопен кога го донесоа и на видео излезот ништо немаше (на монитор ништо не се покажуваше) ја извадив графичката го закачив мониторот на on-board графичката што ја имаше ни така ништо не се покажуваше. после тоа го извадив рамот да видам дали ке почне да титка, ни тоа го нема...на матичната само е останат процесорот... значи кога ке се стисне копчето за палење почнуваат кулерите да вртат (за напојување и за процесорот) а не се случа никаков звук од звучничето...иначе напојувањето е ок.. па што би можело да му биде муката ако знае некој да каже...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Ај види дали ,,мостовите" греат ?
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Можно е ама не сум сигурен и БИОС чипот да му е отиден.Пошто не се подига ни Виндоусот ни дава некакви тонови
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со матична MSI MS-7267 ver 5.0
« Reply #3 on 20.03.2014, Thursday, 19:17:29 (Edited 20.03.2014, Thursday, 19:19:25) »
Biosot нема врска со подигањето на ОС,во случајов.Треба прво да добиеш * црна слика-бело писмо* .Во овој случај извади ја батеријата од матичната 1 минута ,па врати ја.Така се ресетира  компјутерот.Смени ново напојување ( не ми кажувај -старото е исправно! ;D)- пробај со ново!! Исклучи се ( HDD.DVD,мрежни...) и види дали свири без графичка,без меморија... Ако не свири ,отидена матична,без резерва.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Оваа матична плоча не дава никаков излез на монитор (никаква слика) додека не ставиш рам меморија (исправна) пробај со друга рам меморија и ресетирај ја плочата како што рече Батка извади ја батеријата на 2-3 минути  :) ;)

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Дали го има VCORE напонот, напонот за рам меморијата 1.8 волти напон за чипсетот 3.3в,5в,2.5в, дали ти грее north bridge чипсетот ...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Многу прашања незгодни му постави . 8) Да знаеше каде и како да мери не ке прашаше тука. Во секој случај,смени друга РАМ и напојување/Ако нема резултати,барај нова матична.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
не прави експерименти .
Извади се освен процесорот со кулерот  ресетирај  го биосот ( извадија батеријата и  премости го  џамперот  обично е некаде околу батеријата и пишува bios res држи една минута и  врати батерија и џампер на иста позиција  )  вклучи ја плочата  , види дали пушта пост сигнали  (свирка).
Ако почне да свири ставај рам  и вклучувај едно по едно се на нејзе ,ако не дава сигнали најверојатно  е одлемен  чипсетот или некој електролит или повеќе  се отидени ако е второво смена на истите ќе ти го продолжи животот на плочата но треба да знаеш да ги смениш...

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Washing a Motherboard РЕШЕНИЕ само стави повеќе SPIN

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Проблем со матична MSI MS-7267 ver 5.0
« Reply #9 on 20.03.2014, Thursday, 23:37:47 (Edited 21.03.2014, Friday, 02:25:05) »
го пуштив да поработи некои 10 минути компјутерот само со процесорот на матичната, north bridge-то како се нема загреано (барем не на допир), south bridge-то е загреано (може со рака да се држи)

 (како што знам south bridge e тој што е поблиску до батеријата)



сега ке ја вадам батеријата да видам како ке биде со свиркањето и со ново напојување па ке пишам што испадна
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас би му ги сменил оние плавите електролити  6 ком. околу процесор и трите лево скроз.Без мерења - комплет.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
за менување ке треба да му кажам на дечкото дали ке сака, а и таа што ја има е верзија 5.0, таа на сликата е 4.0 и може само тие 3-те кондензатори скроз лево да се сменат, дие другите се некои smd што неверувам дека тука би можеле да се најдат...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Убаво ти кажа батка  за електролитите  ја имам сервисирано оваа плоча плавите се ѓубриња кои откажуваат

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Одг: Проблем со матична MSI MS-7267 ver 5.0
« Reply #13 on 21.03.2014, Friday, 02:13:27 (Edited 21.03.2014, Friday, 02:15:28) »
за менување ке треба да му кажам на дечкото дали ке сака, а и таа што ја има е верзија 5.0, таа на сликата е 4.0 и може само тие 3-те кондензатори скроз лево да се сменат, дие другите се некои smd што неверувам дека тука би можеле да се најдат...
   Тие што се 3те лево се за исправување на 12в значи не се толку битни а другите се 4 волти за филтрирање/исправуње на напонот на процесорот VCORE што треба да е 1.2в така да прво ке ги смениш за да се осигураш дека е до нив па после ке му кажеш на муштеријата а за да не се мачиш најди таму блиску до процесорот измери 1.2 В дали ги има ако ги има 100% ти е до NORTH BRIDGE чипот и треба да се направи reballing за да проработи   Среќно

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ај види дали ,,мостовите" греат ?

Во право е Otpor. Извади ги ладилниците и допри ги northbridge и southbridge. Ако некој од нив грее до тој степен да не можеш да го држиш, отиден е chipset-от (кој и да е, без разлика дали е northbridge или southbridge). И нема спас на плочата.

Тие што се 3те лево се за исправување на 12в значи не се толку битни а другите се 4 волти за филтрирање/исправуње на напонот на процесорот VCORE што треба да е 1.2в така да прво ке ги смениш за да се осигураш дека е до нив па после ке му кажеш на муштеријата а за да не се мачиш најди таму блиску до процесорот измери 1.2 В дали ги има ако ги има 100% ти е до NORTH BRIDGE чипот и треба да се направи reballing за да проработи   Среќно

Не мора да значи дека reballing или само reheating дека ќе помогне. MSI се познати по проблеми со northbridge, southbridge и електролити. Можно е некој електролит да „кикснал“, па да прегорел некој MOSFET, па тоа да довело до прегорување на northbridge или southbridge. Јас би му препорачал само reheating да проба (да ја „дувне“ плочата со SMD Rework Station ;)). Ако со тоа не проработи, како што пиша, нека ги провери електролитите на плочата и MOSFET-ите околу нив. Ако некој MOSFET е изгорен, нека го смени со адекватен (сличен, не мора ист) и да проба така. Ако пак не пали... тоа е тоа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."