Author Topic: Проблем со ФПС - Frames per second  (Read 1071 times)

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Проблем со ФПС - Frames per second
« Opened on 18.01.2014, Saturday, 13:36:29 (Edited 18.01.2014, Saturday, 14:21:50) »
Значи од неодамна приметив дека имам проблем со фпс-то ,кога не сум до компјутерот (Afk) (дали сум во некоја игра или гледам некое видео без разлика) почнува да се кочи се до оној момент кога ќе го допрам маусот и се е во ред, фпс- то е како што треба од 61 па до 100 зависи сто работам во тој момент.
Со попрости зборови нема шанса да гледам некој клип на Youtube или некое видео (било што) ,а да не го мрдам маусот секоја минута ама буквално на 60 секунди.
Значи ако сакам да гледам некој филм што трае 120 минути јас треба 120 пати во текот на тој филм да го мрдам маусот (иде на нерви).
Прво што почнав е да ги менувам драјверите од најнов до најстар од официјалната страна на графичката карта ,во случајов "Палит"(со чистење од регистрите), потоа го флешував биосот и ред други работи ама чаре нема.
Планирам денес ако имам време да ја пробам графичката на друг компјутер па да видам што ке се случи.
Иначе се работи за NVIDIA GeForce 9600GT 1GB DDR2 256bit Palit.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со ФПС - Frames per second
« Reply #1 on 18.01.2014, Saturday, 17:35:53 »
Во вакви случаи можен е и хардверски проблем.Освен графичката (пробај ја на друг РС),провери дали има проблем со РАМ-от (направи едноставен  mem test) ,провери дали на матичната имаш некој подуен електролит и на крај - напојување.Звучи чудно,ама сум имал вакви ситуации со (полу) исправно напојување.Смени ново напојување и пробај така.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Проблем со ФПС - Frames per second
« Reply #2 on 18.01.2014, Saturday, 17:46:34 (Edited 18.01.2014, Saturday, 19:42:31) »
За секој случај провери една работа. Дали ти е тебе наместен компјутерот на штедење енергија после една минута? Провери во Display properties дали ти се опциите наместени на 1 минута. Доколку се намести ги на never. Знам дека ако има некоја ваква опција уклучена со самото мрднување на маусот или со притискање на тастатурата компјутерот работи пак како што треба.
Hams do it! With Frequency

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Одг: Проблем со ФПС - Frames per second
« Reply #3 on 18.01.2014, Saturday, 18:21:52 (Edited 18.01.2014, Saturday, 19:02:47) »
Во вакви случаи можен е и хардверски проблем.Освен графичката (пробај ја на друг РС),провери дали има проблем со РАМ-от (направи едноставен  mem test) ,провери дали на матичната имаш некој подуен електролит и на крај - напојување.Звучи чудно,ама сум имал вакви ситуации со (полу) исправно напојување.Смени ново напојување и пробај така.
Се работи за солидна матична плоча Asus P5Q SE/R со 100% Japan-made Solid Capacitor

*линкот е избришан од администрација поради некодирање*
  ,ама се е можно ќе ја проверам.
Помислив и на напојувањето,ама утре кога ќе ја пробам графичката на друг компјутер би требало повеќе работи да се разјаснат.


Споено мислење: [time]18 Јануари 2014, 18:36:22[/time]
За секој случај провери една работа. Дали ти е тебе наместен компјутерот на штедење енергија после една минута? Провери во Display properties дали ти се опциите наместени на 1 минута. Доколку се намести ги на newer. Знам дека ако има некоја ваква опција уклучена со самото мрднување на маусот или со притискање на тастатурата компјутерот работи пак како што треба.

На ова мислиш ?








Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Проблем со ФПС - Frames per second
« Reply #4 on 18.01.2014, Saturday, 19:15:04 »
Види и во advanced power setings
Hams do it! With Frequency

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Вакви проблеми сум сретнал, но искрено никогаш на мојот компјутер му се нема десено вакво нешто  :D
Во случајот на кој работев јас беше слично, односно кога се пушта видео на јутуб мора маусот да го движиш точно над видеото инаку неќе за жива глава па дури ако сакаш и скролај горе-долу  ;D
Поточно видео од копјутер да пуштиш повторно заглавува не само на јутуб, и што беше најчудно не да го задвижиш маусот да си продолжи, една секунда ако не го мрдаш маусот одма застанува ако видеото е од 10 сек. мора 10 сек да го движиш маусот. На крај излезе дека се работи за вирус. За секој случај скенирај си со анти малваре и нод 7(мене нод ми е најсигурен  :) )

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Цитирано *Се работи за солидна матична плоча Asus P5Q SE/R со 100% Japan-made Solid Capacitor*

Да,ама веројатно набавена во МКД ,со назнака * за  Западен Балкан* ! ;D Нема врска,провери ја.
Вирус не може да биде ,ама може да пробаш некој кодек  да не фали или да смениш плеер.Ако се сомневаш во вирус ,симни Касперски (онаа дозволена фри верзија) и со неа тестирај. NOD отиде во историја,остана ESET.

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Може да биде и до HDD

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
NOD отиде во историја,остана ESET.

Сеуште постои NOD32 и котира прилично високо на антивирусни софтвери, само што сменија некои политики во однос на опциите кои ги имаат workstation и server едициите. А и имињата им се сменија, сега веќе server едициите не им се NOD32 Business Edition, туку се викаат Endpoint и не се префрлуваат на fast release системот, како што се префрли NOD32, туку си остануваат исти како и претходно, ќе има new major version само при глобална промена на engine и GUI ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не мислев на тоа,туку дека  во пракса веке одамна го претрчаа.Доста компјутери заразени со вирус доаѓаат кај мене со NOD.Кога веќе има за 350 ден лиценциран антивирус да купиш,која е логиката да се мачиш со нешто да те боли глава.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со ФПС - Frames per second
« Reply #10 on 20.01.2014, Monday, 07:56:55 (Edited 20.01.2014, Monday, 07:58:36) »
Тоа се случува бидејќи корисниците кликаат на се живо и диво, па потоа боли глава :S. Кој сакаш антивирус стави го, ако се однесуваш неодговорно и кликаш на линкови кои очигледно се malware related (знаете на кои мислам ;D), по некое време, сигурно нешто ќе ти се шмугне ;). И мене ми се случува, еве, и сега, да направам scan на цела машина, во restore сигурно нешто ќе ми најде ;D. Пред некој ден, гледам преку некоја порта некој сервис разменува податоци со... не знам кој сервер... се знае, не може трето да е ;D. Блокирај конекција и толку ;D. Не планирам да го вадам тоа од систем, кој знае каде се скрило и кој знае од каде се подига, а немам ни време ни нерви да барам ;D. Нека си седи, и онака не може да комуницира со надворешниот свет, така да, не може да направи ништо лошо ;). Само малку ресурси ќе ми јаде, ама тоа е тоа ;D. По некое време, format и пак јово наново ;D.

Овие работи се неминовни, не може цело време да користите интернет, да имате инсталирано Windows како оперативен систем и секогаш 100% да ви биде сигурна машината ;D. Кој сакате антивирус ставете го, кога тогаш, ќе се инфицирате со нешто ;). Поентата е да не е нешто ептен malicious па да ви го блокира цел систем ;). 100%-на заштита не е ни замрзнување, а камо ли антивирус ;D.

Знаеш колку машини ми дошле каша-попара со Microsoft Essentials ;D? Многу повеќе отколку со NOD32 ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Одг: Проблем со ФПС - Frames per second
« Reply #11 on 20.01.2014, Monday, 13:09:46 (Edited 20.01.2014, Monday, 14:47:45) »
На моe големo задоволство да ви соопштам дека проблемот е решен.
Вчера ја извадив графичката карта од овој компјутер и ја ставив на друг ,компјутерот си симна драјвери автоматски и графичката си работеше одлично без никакво паузирање.
Потоа ја извадив и пак ја вратив на овој компјутер првиот каде и што беше предходно ,и пак истиот проблем паузира паѓа фпс-то на 1.
Е сега тука приметив дека драјверот на проблематичниот компјутер не е ист со оној драјвер на другиот компјутер,значи сосема различен драјвер.
Кога ги споредив видов дека се разликуваат во некои бројки и го симнав истиот драјвер (од компјутерот што работеше во ред) и пробав да го инсталирам на проблематичниот компјутер мануелно.
Но тука се јави еден проблем ,драјверот не сакаше да се инсталира на проблематичниот компјутер со образложение дека неможе да најде таков хардвер (сликата подолу).  



Пробав уште неколку пати ама резултатот ист нема шанси, за на крајот да приметам дека во контрол панелот на проблематичниот компјутер имам драјвер со 5 икони ,за разлика од другиот компјутер со 2.
Разликата не беше само во драјверот туку и во дополнителни драјвери како 3D Vision driver и уште неколку слични кои што ги немаше кај компјутерот што работеше супер.
Почнаа работите да ми се разјаснуваат и земав го деинсталирав драјверот во целост со 3D Vision driver чистејки го и од регистрите исто така ,и наново го инсталирав истиот драјвер ама сега во "Custom installation option" значи да одбереш сто сакаш да инсталираш ,а не како првиот пат све што ти дава. (сликата подолу).



Во "Custom installation option" ги одштиклирав работите непотребни за мене во овој случај ,значи го инсталирав само драјверот без никакви додатоци (сликите подолу).





Проблемот го решив и се си работи како што си работеше предходно воопшто нема паузирање ,само една работа ми остана нејасна.
Како е можно два компјутера со исти оперативен систем "Windows 7 Ultimate 64 bit" и иста графичка карта (графичката префрлена од еден на друг) да симнуваат автоматски два различни драјвери ?

Голема благодарност до сите членови на форумот што се вклучија со свои совети за овој проблем.  ;)




Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па можно е ! Го има и тоа,а добро си приметил дека секогаш најновите драјвери не работат и најдобро!! 8)