Author Topic: Проблем со напојување на лаптоп  (Read 2069 times)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Проблем со напојување на лаптоп
« Opened on 04.08.2013, Sunday, 19:41:37 (Edited 04.08.2013, Sunday, 22:33:41) »
Pred se edno izvinuvanje do administracijata poradi ne koristenje na kirilichno pismo no od oprravdani pricini bidejki pisuvam od mobilen i nema mk poddrska niti mk jazik a problemot mi e sleden nesakajki go pritisnav dzekot sto vleguva vo otvorot za polnenje na lap topot i prekina da se polni baterijata go otvoriv i vnatre imase sto da vidam pokraj prasinata bese i skrsena plockata na mestoto kade bese zalemen dzekot a sto e ushte pogolema belja na odmor sum i nemam nikakov alat vo mene niti letkum niti nisto zemav ja otvoriv baterijata i vikam direkno ke go polnam preku nea se gi skinav zicite i mi ostanaa prvata i poslednata poso ima 4baterii vo seriska vrska  a izmegju isto taka ima zici koj odat do plockata od baterijata  a povrzuvanjeto mi e tocno ako nekoj misli deka ne sum gi pogodil - +  od vlezot kaj lao topot tocni se poradi toa sto plockata e stavena samo drugite okolni zici se trgnati pomos ako moze kako da go napravam da raboti preku adapter direkno bez baterija no od toj vlez sa se povrze ...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: problem so napojuvanje na lap top
« Reply #1 on 04.08.2013, Sunday, 19:50:14 (Edited 04.08.2013, Sunday, 19:59:19) »
Од искуство : не работи такви работи туку причекај и носи го лаптопот во сервис.Не врзувај полнач директно на батеријата ,бидејки сите батерии немаат ограничувачи на струја,ниту се предвидени така да се полнат.Второ,никако не го вклучувај лаптопот со полнач директно врзан на батеријата,лесно ке ја прегориш и матичната.И да ги погодиш половите на батеријата,тоа не значи дека можеш безбедно да го полниш,бидејки немаш контрола на полнењето.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: problem so napojuvanje na lap top
« Reply #2 on 04.08.2013, Sunday, 22:17:31 (Edited 04.08.2013, Sunday, 22:20:27) »
Батериите се Li-Ion-ски. Во случај да мислиш да ги полниш директно преку полначот, без контролата за полнење, да знаеш дека тие мора да имаат контрола над процесот на полнење, инаку ќе се оштетат (а во некои ретки случаи, може и да експлодираат). Општо, не си играј со конкеторот за батеријата, склопи ја батеријата пак назад и врати ја на лаптопот... особено не си играј со ништо волку осетливо (како лаптоп) кога немаш алат при рака. Не го чекај сега лаптопот, среди го кога ќе дојдеш дома. Нема да имате музика, филмови, facebook, ова она... ајде сеа, тоа е тоа, не мора па се да се post-ира online ;) и да се гледаат филмови навечер ;). Како се забавувале луѓето пред да стане технологијава толку достапна, така и сега ќе се забавувате и тоа е тоа ;). Не е ништо страшно ;). Ако ти треба колку за проверка на mail и некои дополнителни работи, ете, имаш smartphone, ќе си го користиш него и готово ;).

И тоа што го пиша batka е точно, шансите да ја изгориш плочата се големи, не си прави дополнителни трошоци. Од страната на батеријата, матичната плоча нема стабилизатори, PWM контрола над напоните и MOSFET-и за напојување (или можеби има, но не се исти како оние од страната на полначот). Не е муабетот „врзи плус со плус, минус со минус“, не е баш така. Понекогаш, има и напони кои се земаат измеѓу секоја од ќелиите. На пример, на некој дел од лаптопот му треба напон од +5V, па сигурно нема да зема напон од сите 4 (или колку и да се) ќелии врзани во серија. Ќе земе од, на пример две (3.6V + 3.6V = 7.2V), па по стабилизација (дали PWM, дали линеарна, тоа веќе зависи од изведбата на самата матична плоча), ќе добие +5V, онолку колку што му треба. Овој напон не можеш да го добиеш директно од самиот полнач, па можно е, ако го нема, да се случат една од две работи: или нема да работи лаптопот, или ќе изгори плочата. А освен се ова што го напишав, го забораваш и фактот дека најчесто полначите даваат напон поголем од 18 или 19V. Вкупниот напон на на батериите најчесто е понизок.

Инаку, овој квар и не е така тежок за поправање, доколку имаш соодветен алат на располагање. Бидејќи немаш, тоа е тоа... остави го лаптопот на страна, кога ќе дојдеш дома, ќе најдеш начин да го прицврстиш искршеното делче од конекторот (со лемење, лепење, бушење, стегнување со додатни парчиња метал или лим... се зависи од тоа како е изведена плочката, тоа треба да се види и врз база на тоа да се одлучи како ќе се репарира скршениот дел).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: problem so napojuvanje na lap top
« Reply #3 on 04.08.2013, Sunday, 22:20:45 »
се согласувам со гига, имам читано на форуми за моделарство дека li-ion батериите треба да се полнат контролирано т.е. волтажата во сите келии треба да биде иста, или пак по потреба да се зголеми или намали, ако овие мерки не се запазат батеријата може да се запали или во најлош случај да експлодира .
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: problem so napojuvanje na lap top
« Reply #4 on 04.08.2013, Sunday, 22:31:38 (Edited 04.08.2013, Sunday, 22:37:13) »
се согласувам со гига, имам читано на форуми за моделарство дека li-ion батериите треба да се полнат контролирано т.е. волтажата во сите келии треба да биде иста, или пак по потреба да се зголеми или намали, ако овие мерки не се запазат батеријата може да се запали или во најлош случај да експлодира .

Не мора да имаш читано за ова. Само земи отвори мобилен телефон (веќе сите имаат Li-Ion-ски батерии). Најчесто, колку пинови за контакт има батеријата? Три. Два од нив, најчесто се обележани, плус и минус, ама третиот за што е? Сигурно не го ставаат „за да те збунат“ ;D... ако го стваат за да те збунат, тоа се потрошени пари за џабе ;D (потрошено парче метал, кое не мора да стои, а згора на тоа, има и заштита против оксидација), никој производител нема да троши пари за џабе за да „го збуни потрошувачот“ ;D. Тој трет контакт е контакт од чипот кој враќа назад кон телефонот колку е полна батеријата ;). И за секој производител (Nokia, Alcatel, Samsung, кој и да е), овој чип се разликува ;). Затоа е и поставен ;). За да не може од еден телефон да ставиш батерија на друг телефон ;). Чиповите на различен начин комуницираат со SoC-от од телефонот, па нема „да се разберат“ ако се стави батерија од друг производител, дури и распоредот на пиновите да е ист и да ја собира во лежиштето ;). Телефонот нема да се пушти или ќе се пушти но ќе „негодува“ дека „батеријата не е како што треба, треба да ја смените“ и ќе се изгаси потоа ;).

Малку се расприкажав во друга насока, но поентата ми беше дека сите Li-Ion-ски батерии МОРА да имаат контрола врз процесот на полнење. Ако немаат, или премногу ќе се преполнат или премногу ќе се испразнат и потоа се неупотребливи.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
li-ion батериите при полнењето и празнење создаваат топлина која што има го намалуваат работниот век, затоа подобро е да фрлиш народски кажано неколку пари за да ти го поправат дефектот отколку да си створиш уште поголем дефект
Kure je kupio novog BMW-a

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
колеги, јас како што го разбрав не сака да ја полни батеријата туку со полначот дирекно да го напојува лаптопот преку изводите за полнење на батеријата, ако сум грешка.. извинете
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, и јас претпоставив така, но не бев сигурен, затоа и го пишав се тоа што го пишав ;). Во секој случај, не би препорачал така да го врзува полначот (преку конекторот за батеријата) поради причините кои ги наведов ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
колеги, јас како што го разбрав не сака да ја полни батеријата туку со полначот дирекно да го напојува лаптопот преку изводите за полнење на батеријата, ако сум грешка.. извинете

Ова е уште полоша варијанта.Електрониката во батеријата ја ограничува струјата и има и заштитна улога,а без неа директно може да направиш поголема беља.А зошто не почекаш и да го однесеш во сервис лап топот? Секое брзање носи последици.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Абе што го плашите чоекот, слободно може да ја извади батеријата и да си работи на лаптопот директно на полнач (нормално да не ги промаши половите од напојувањето)
Тоа дури и е препорачливо и во нормални услови, доколку лаптопот се користи како десктоп, односно ако е стално приклучен на мрежа, како би се продолжил векот на батеријата.

Life is too short to remove USB safely ..

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Најверојатно не си разбрал што сака човекот да направи.
Приклучокот и дел од плочката каде што се приклучува полначот му е скршен и сака + и - од полначот да го приклучи каде што се контактите за батеријата што како што кажаа поискусните погоре, никако не е препорачливо.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Во принцип при барање помош се пишуваат податоци за предметната апаратура за да може на основа на некое искуство или идеја да се даде мислење за настанатиот проблем.
Во принцип мислам дека ако правилно се поврзи изворот (полначот) на местотото на изводите од батеријата кои го напојуваат лап топ-от е возможно.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Во принцип при барање помош се пишуваат податоци за предметната апаратура за да може на основа на некое искуство или идеја да се даде мислење за настанатиот проблем.
Во принцип мислам дека ако правилно се поврзи изворот (полначот) на местотото на изводите од батеријата кои го напојуваат лап топ-от е возможно.

Да,во принцип.Ама во принцип може да се уништи и батеријата и матичната.Бидејки тој не е сигурен,а објаснувањето е благоречено не е докрај прецизно,не би сакал лично да го охрабрувам,бидејки може да предизвика потешка хаварија.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Проблем со напојување на лаптоп
« Reply #13 on 05.08.2013, Monday, 22:46:13 (Edited 05.08.2013, Monday, 23:00:35) »
Не треба да се охрабрува но као што пишува има некое искуство од електроника па нека и помосли малку...
Впрочем зошто би имало проблем да се поврзи на местото на батеријата (која ја нема) со правилен + и - кога денешните извори (полначи, напојувања) се со константен и испеглан напон и струја, иако се сложувам дека сето оваа е во сферата на претпоставка без дадените податоци за лап-топ-от.

Една од шемите зa SMPS напојување на некој лап-топ, кондензаторите C6-C10 се гаранција за испеглан напон.



Еден цитат
Quote
Switch-mode power converters take 115V or 230VAC and convert it to high voltage DC. That DC converts to low voltage using small ferrite transformers, FETs or transistors. That voltage converts into the correct DC output voltage by another set of diodes, capacitors and inductors.
Code: [Select]
http://www.atbatt.com/laptop-chargers.asp#laptop-adapter-linear-versus-switch-mode
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со напојување на лаптоп
« Reply #14 on 05.08.2013, Monday, 23:10:33 (Edited 06.08.2013, Tuesday, 02:37:26) »
Toma, проблемот не е само во делот „врзи плус со плус, минус со минус“. Ова го имам и претходно пишано во истава тема, но пак ќе го пишам. Некои лаптопи не земаат само напон од краевите на сериски врзаните 3, 4, 5, 6... колку и да се, батерии. Кај некои модели, напонот од 5V се зема од, на пример, 2 од вкупно 6-те сериски врзани батерии, се стабилизира, па се препраќа до соодветните секции. Да, ова значи дека две од (на пример) вкупно шесте батерии ќе бидат под поголем стрес во однос на останатите четири батерии и дека побрзо ќе се истрошат. Верувај, ова не им е баш многу битно на производителите. На крајот на краиштата, во нивна корист е да продадат што е можно повеќе батерии, нели ::). Така да, како што пишав, не секогаш проблемот се сведува на „врзи плус со плус, минус со минус“. Да, ова е најчеста ситуација (сите напони за напојување на лаптопот да се вадат од сите батерии врзани во серија), но ова не е секогаш вака. Проблемот е што не знаеме ни модел ни бренд на лаптопот, а членот кој го има поставено прашањето, освен во првиот post, јас не видов на друго место во темава да пише, така да, не верувам дека ќе дознаеме кој е брендот и моделот на лаптопот. Но, доколку ги дознаеме овие информации и под услов да можеме да најдеме шема од лаптопот (ако е некој понов, до кај година или две стар, нема шанси, ако е некој малку постар, 3 или 4 години, можеби и ќе најдеме), ќе можеме со сигурност да кажеме дали може така да се врзе или не. Во секоја друга ситуција, без шема или без да се отвори лаптопот и убаво да се изанализира напојувачката секција за батеријата на матичната плоча, јас лично не би препорачал вакво врзување.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."