Author Topic: Драјвери за скенер Plustek OpticPro ST12 за Windows 7  (Read 2421 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ми брка вака работа... не ми е за секојдневна профи употреба, така да не ми е проблем да стартува вм кога ќе ми спотреба... на неа има икс-пе, солидно функционират. Мислам дека вака е наједноставно.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Драјвери за скенер Plustek OpticPro ST12 за Windows 7
« Reply #16 on 28.03.2013, Thursday, 23:15:15 (Edited 28.03.2013, Thursday, 23:58:49) »
Да,под ХР ке работи 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Драјвери за скенер Plustek OpticPro ST12 за Windows 7
« Reply #17 on 29.03.2013, Friday, 05:50:51 (Edited 29.03.2013, Friday, 08:15:48) »
Скенерот се базира на Gensys GL646 контролерот. Многу други скенери се базираат на овој контролер, AVISION iVina FB1210U, Canon CanoScan FB1210U, HP ScanJet 2300c, Plustek OpticPro ST16 и ST24, UMAX Astra 4500... Пробај со некои од овие драјвери, можно е да проработи ;). Би рекол дека најголема шанса има да проработат драјверите за HP ScanJet 2300c, тие се наменети за Vista x86 и x64, а тоа го имаат наведено и на официјалниот сајт на HP ;). Ако драјверот негодува дека му фали некој icc profile, земи од некоj од другите драјвери, нема да има проблем ;).

download link:

Code: [Select]
https://www.box.com/s/h4rsj6r4aa52fym36yi0
permanent mirror:

Code: [Select]
https://www.megacloud.com/s/4fLAhYkeWm/Gensys_GL646_Based_Scanners_Drivers.rar
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Велиш "насила" да ги инсталира овие драјвери ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Велиш "насила" да ги инсталира овие драјвери ?

Па да, така некако ќе му дојде ;D. Најверојатно ќе биде „на сила“ ;D. Но, не мора да значи, може да си ги најде и како native драјвери, ако му посочиш на оперативниот состем да бара драјвери во „тој и тој“ директориум ;). Ако нејќе со арно, ќе сака на сила ;D. Како и да е, мислам дека најголема шанса има да фатат тие од HP. За нив е наведено на сајтот на HP дека се за Vista x86 и x64. За претхдните драјвери кои ги post-ирав за Plustek OpticPro ST12, тие не беа наменети за Vista, потоа дури видов. Во signature-от им стои дека се направени во 2002-а година, а претходно ова не го ни проверив. Се излажав со тоа што некои од .cat и .dll фајовите им стоеше "X64" во името на фајлот, ама најверојатно биле наменети за Windows XP x64, не за Vista x64.

Пробај, не знам што да ти кажам, ништо не те чини ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе,преинсталирај си ХР и да ти види господ.Мора ли 7-ица да има?? ;D ;D Тогаш се ке ти таботи 8).

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Па и овие драјвери гига се за џп или 2003... Батка затоа инсталирав ВМ и во неа икс-пе... на хостот имам 7-ца, све си работи без проблем...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па и овие драјвери гига се за џп или 2003... Батка затоа инсталирав ВМ и во неа икс-пе... на хостот имам 7-ца, све си работи без проблем...

Да, повеќето од нив се за XP и за 2003, ама ти пишав дека за HP ScanJet 2300c драјверите се сигурно за Vista x86 и x64. Пробај со нив, за претходните драјвери пишав дека имав згрешено. Ама овие ги симнав од официјалниот сајт на HP, стои дека се за Vista x86 и x64 ;). Инсталирај ги тие за Vista x64, имаш и installer, ама подобро е ако рачно ги инсталираш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."