Author Topic: Автоматско училишно звонче  (Read 691 times)

Offline malkjos

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 81
Автоматско училишно звонче
« Opened on 23.09.2011, Friday, 22:18:34 »
Ми треба некоја шема за автоматско училишно звонче ама дигитало со дисплеј и прецизно со RTC.
да ѕвони од понеделник до петок (само прва смена), сабота и недела НЕ ( значи да има календар).
да има летно и зимско сметање на времето ( со преклопник) и можност за скратени часови.

Доколку некој има вакво решение нека каже.
malkjos@yahoo.com

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Имаше во Емитер број 11/10;12/10;3/11 тој беше доста голем проект, барем за мене

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
И таа шема во Емитер ( првата варијанта) беше прекопирана од странски часопис и не беше комплетна,мислам докрај функционална.И јас барав таква шема ,ама  не постои докрај разработена шема.Имаше еден проект со контрола преку РС преку  сериски порт,ама треба добро да знаеш програмирање за да ја направиш спрема свои потреби.Јас решение најдов со програмот РАДУГА ,наменет за комерцијални радија.Правиш неколку плеј листи - со нормални,со скратени часови,предпладне -попладне.Времетраењето на часот го балансираш со * сајлент *(пример 40 минути тишина,па 5 минути,музика,реклами или сл.),па нов *сајлент* итд.РС се врзува директно на училишниот разглас ,а крајот и почетокот на часот може да се нагласи со гонг,трогласен гонг и најава во стил :* Заврши/започнува првиот час!* и тн. Сето тоа се наснимува и може РС да се подеси точно пример во 8.00 часот да започне со утринската плеј листа.Сепак,почетокот на наставата може ( и пожелно е да ја стартува некој наставник/професор!) рачно да се стартува.За ова не е потребен јак РС,доволна е и некој стар П 1  :D со исправна звучна карта .Излезот од звучната треба да се поврзе на некој влез на училишниот разглас и системот треба цело време да е активен ! Испробано е во неколку училишта и функционира!!

Сепак еве една  шема,ако веке сакаш да се занимаваш.Иначе може да се направи и со РIC,ама треба малку да поработиш повеке!